Hlavní navigace

Netolismus: Jak léčit závislost dětí na internetu?

19. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Kouká do telefonu sotva v posteli rozlepí oči? Dost možná je vaše dítko závislé na internetu, a to je problém nikoliv jen jeho, ale celé rodiny. Jak se závislosti zbavit?

Lámete si hlavu, proč se váš potomek nedokáže odlepit od telefonu? Narážíte na odmítavý postoj pokaždé, když přijdete s nějakou alternativou, jak trávit společný čas? Nenechte se odbýt, může jít o netolismus, který vede.

Závislostí na internetu je ohrožena čtvrtina dětí

Netolismus je považován za poměrně nový adiktologický fenomén. Odborníkům se stále nepodařilo shodnout ani na jednotné definici. Jisté ovšem je, že spíše než o závislost na internetu se jedná o nadměrnou spotřebu určitého druhu obsahu. Internet zde pak plní pouze roli zprostředkovatele. Nejvíce ohroženi jsou konzumenti online RPG her, komunikačních aplikací a volně dostupné internetové pornografie. Jedna z teorií vidí vznik problému v narušených sociálních vazbách jedince a za nejvíce náchylné považuje introverty se sklonem k úzkostným stavům.

Těm může vyhovovat situace, ve které mohou snadno kontrolovat tok informací. Stávají se taky pány dané interakce. Odvrácenou stranou mince je ale oslabení těchto schopností ve fyzickém světě. Jedinec postupně ztrácí schopnost přiměřeně reagovat na běžné životní situace a sociální schopnosti se začínají vytrácet.


Autor: Depositphotos.com

Nejvhodnějším řešením je vydat se cestou kompromisu –  dvě hodiny času na počítači budou vyváženy dvěma hodinami času stráveného sportem, čtením knížek, kroužky apod.

Podle dostupných vědeckých dat jsou netolismem v České republice nejvíce ohroženy děti ve věku od 12 do 15 let, které jsou negativním vlivům informačních technologií vystaveny nejčastěji – přímo závislých nebo potenciálně ohrožených je mezi nimi až 23 %. V celé populaci České republiky se pak odhaduje 3,4 % závislých na internetu. Dalších 3,7 % lidí je nebezpečným vlivům pravidelně vystaveno a k závislosti silně tenduje. Například ve Španělsku dosahuje počet závislých ve věku mezi 14. a 17. rokem života 21,3 procenta, což je nejvyšším číslem ze všech evropských zemí.

Tak vysoká míra závislosti u dětí je dána hlavně tím, že dětská či dospívající psychika je mnohem náchylnější k tomu se pro něco nadchnout, něčemu propadnout. „Když se podíváme kolem sebe, vidíme oslavu konzumu, snadného života celebrit a u úspěšných sportovců se mnohem více než o jejich dřině a vůli píše o tom, kolik si vydělali a v jakých jezdí autech. Zní to jako klišé, ale marná sláva, tohle mladou psychiku skutečně ovlivňuje, a že pak mládež hledá zábavu v potenciálně nebezpečných věcech, je toho nedílnou součástí,“ vysvětlovala nám klinická psycholožka polikliniky Zelený pruh Renáta Hegedüšová.

Jak poznáte dítě závislé na internetu?

Den závislého začíná již po probuzení pravidelnou kontrolou sociálních sítích. Zbytek aktivit během dne pak zpravidla také probíhá ve virtuálním světě. Pokud se dítě náhodou dostane do situace, kdy novinky nemůže kontrolovat, například kvůli ztrátě signálu nebo zákazu ve škole, začne být nervózní, podrážděné až hysterické.

Z jeho života navíc postupně mizí kamarádi ve fyzickém světě a veškeré kontakty se omezují na online komunikaci. Dřívější záliby postupně ztrácí veškerou důležitost. V tom všem jsou spatřovány varovné signály, že je třeba začít situaci řešit.

Internetovou závislost doprovází i zhoršení fyzického stavu

V důsledku závislosti na internetu se dostavují nežádoucí vedlejší účinky. Konzumace online obsahu dostává maximální důležitost, jedinec jí dává přednost před svými povinnostmi ve škole nebo v práci. Zvyšování počtu virtuálních přátelství paradoxně vede k silnějšímu pocitu osamělosti – závislý zanevře na skutečné přátele, což je dáno i tím, že nadále netuší, jakým způsobem s nimi trávit čas.

Někteří závislí mohou přestat pečovat o svůj vzhled, sedavý způsob života a namáhání krční páteře může vést ke zhoršení fyzického stavu. „Objevují se bolesti zad, pálení očí a záněty karpálního tunelu. Dále poruchy soustředěnosti a pozornosti, podrážděnost a jiné projevy nervozity,“ uvedl v článku na Vitalia.cz o internetové závislosti psycholog Tomáš Novák.


Autor: Depositphotos.com

Pokud se dítě dostane do situace, kdy novinky nemůže kontrolovat, například kvůli ztrátě signálu nebo zákazu ve škole, začne být nervózní, podrážděné až hysterické.

Neustálé vystavení záření modrého světla z displejů vede k poruchám spánku. Většina návykového online obsahu je navíc poměrně jednoduše zpoplatnitelná a závislý je za něj schopen utratit nemalé finanční částky ze svého kapesného, někdy i z kreditních karet rodičů. Netolismus se u každého může projevit jinak. Jednoznačně stanovit, který z příznaků závislosti je ten nejzávažnější, ale vzhledem k jedinečnosti každého člověka nelze.

Jak dítě ze závislosti dostat?

Zbavit se závislosti není jen tak, je to náročné jak pro dítě, tak pro okolí. Zde žádný křik a přísné zákazy nic nezmůžou, je třeba s dítětem průběžně komunikovat o jeho způsobech trávení volného času, výsledcích ve škole a využívání nových technologií. Hlavně netlačte na pilu. „Není dobré se do celého řešení nastalé situace vrhnout bez rozmyslu. Odvykání je náročné a má svůj logický postup, který je podobný jako u více hmatatelných závislostí, třeba té na alkoholu nebo jiných návykových látkách. Klíčem k úspěchu je vhodně zvolený individuální odvykací plán,“ říká Lukáš Kohoutek, prezident České koalice proti tabáku.

V lehčích případech se o něj může pokusit i rodič sám za předpokladu, že má s dítětem navázaný dobrý vztah a průběžně se s ním baví o jeho životě. Pokud zachytí, že dítě tráví ve virtuálním světě nadměrné množství času, měl by mu tento svůj názor jasně pojmenovat. Když navíc porozumí tomu, co dítě na online zábavě láká, může zkusit navrhnout podobnou alternativu i ve fyzickém světě. Je možné, že si dítě samo uvědomí, že jeho situace není v pořádku, a bude se snažit spolupracovat na změně.

Rodičům s léčbou pomohou i odborníci

Dětští psychologové nebo dětské a dorostové adiktologické ambulance preferují řešení formou rodinné terapie, protože závislost mění život nejen dítěte, nýbrž celé rodině. Další možností je obrátit se na bezplatnou Národní linku pro odvykání hraní na telefonu 800 350 000 a poradit se s odborně vyškolenými konzultanty o nejvhodnějším postupu.

Nejvhodnějším řešením je vydat se cestou kompromisu – domluvit si určitý „kontrakt“ a postupnými kroky se dopracovat k tomu, že dvě hodiny času na počítači budou vyváženy dvěma hodinami času stráveného sportem, čtením knížek, kroužky apod. Horším scénářem je zjištění, že netolismus se u dítěte projevuje jako reakce na jiný hlubší problém. Dítě se cítí osaměle, nemá ve škole kamarády, nepociťuje dostatek lásky ze strany rodiny nebo musí čelit šikaně, a proto utíká do virtuálního světa. V takovém případě je již vhodné obrátit se na odbornou pomoc psychologa, adiktologa, v některých případech i učitelů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).