Hlavní navigace

Nepadejte z kola, seřiďte si ho správně

Redakce

Pro jízdu je v prvé řadě zásadní posed na kole. Mnozí cyklisté mají sedlo příliš nízko, chtějí mít nohy blízko u země. Při správném posedu a rovně stojícím kole se ale jezdec dotýká země maximálně jen špičkami bot či vůbec nedosáhne na zem.   Pokud má jezdec přenášet energii do šlapek co nejefektivněji, pak by měl mít sedlo tak vysoko, aby se při rovně natažené noze pata dotýkala celou plochou pedálu. To je kontrolní pozice. Při jízdě se nešlape prostředkem chodidla, ale přední částí, která by…

Doba čtení: 1 minuta

Pro jízdu je v prvé řadě zásadní posed na kole. Mnozí cyklisté mají sedlo příliš nízko, chtějí mít nohy blízko u země. Při správném posedu a rovně stojícím kole se ale jezdec dotýká země maximálně jen špičkami bot či vůbec nedosáhne na zem.  

Pokud má jezdec přenášet energii do šlapek co nejefektivněji, pak by měl mít sedlo tak vysoko, aby se při rovně natažené noze pata dotýkala celou plochou pedálu. To je kontrolní pozice. Při jízdě se nešlape prostředkem chodidla, ale přední částí, která by měla být na ose šlapky. Při šlapání není noha v nejnižším bodě otočky úplně natažena, v koleně je mírně pokrčena.

Správné umístění nohy na šlapce řeší nášlapné pedály. Jejich užívání se někteří cyklisté brání, ale není důvod. Síla svalů se přenáší nejlépe, noha táhne šlapku i nahoru, nejen na ni tlačí dolů. Při jízdě v terénu noha nemůže sklouznout, pedály napomáhají i ideálnímu kruhovému pohybu nohy při šlapání.

Jak šlapat do kopce, z kopce a po rovině?

Dočtete se v našem speciálu: Desatero cyklistiky.