Hlavní navigace

Zelené oblečení: Módní výstřelek nebo budoucnost?

6. 7. 2009

Sdílet

Oblečení z biobavlny už málokoho zaskočí. Ale co takhle tričko vyrobené ze sójových bobů nebo z bambusu? Mají takové materiály budoucnost? A kolik za ně zaplatíme?

Češi začínají zjišťovat, že bavlna není jediný materiál, který mohou nosit. I k nám se pomalu šíří  biobavlněná mánie a následují další znovuojevené materiály. Mezi ty nejznámější patří konopí, bambus, ramie a sója. My vám tyto materiály představíme.

I Levi Strauss „objevil“ konopí

Konopné textilní vlákno se vyznačuje velkou pevností a odolností, čehož využil i slavný Levi Strauss při výrobě prvních džínsů. Jeho kalhoty byli určeny pro zlatokopy, bylo tedy nutné, aby vydržely dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí. Tuto podmínku konopné vlákno velmi dobře splňuje.

biobavlna,konopí,len

Takové vlastnosti už dnes u oblečení nevyhledáváme, ale určitě oceníme jemnost a hedvábný lesk, který mají konopné tkaniny. Pokud trpíte na ekzémy a plísně, pak oceníte antiseptické vlastnosti konopných vláken. Již v historii byly obklady z konopí přikládány na popáleniny a jiná poranění a pomáhaly urychlovat hojení. Konopná vlákna neobsahují bílkoviny, které tak moc chutnají molům, a tak se o své oblečení nemusíte bát, ani když ho necháte déle ležet ve skříni. Nyní v létě jistě oceníte i schopnost vláken pohlcovat téměř 100 % UV záření. 

Konopí patří mezi jednu z nejstarších užitkových rostlin, které se člověk naučil zpracovávat pro svoji potřebu. První doklady použití konopného vlákna pro výrobu textilu byly objeveny v Číně, velmi pravděpodobně již ve 4. tisíciletí před Kristem. Rostlina byla využívána i jako potravina (z jejích semen se lisoval olej), z odpadních částí rostliny se vyráběl kvalitní papír. 

Konopné oblečení je dostupné i v našich končinách, většinou na internetu a téměř bez výjimek pochází z ekologické produkce. Cena je jen o málo vyšší nebo stejná jako u biobavlněného oblečení. Velkou nevýhodou je omezený sortiment, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Pěstování konopí se ale stává stále populárnějším a můžeme doufat, že sortiment konopných výrobků se bude dále rozšiřovat. Zatím si vyberete spíše pokud hledáte příjemný kousek pro volný čas. O to sladší ale budou chvíle odpočinku, když je doplníte příjemným pocitem z nošení ekologického a přitom pohodlného oblečení.

Nedostupné ramie

Oděvy z ramie, latinsky zvané Boehmeria nivea, jsou u nás novinkou. Avšak v Číně je ramie již po několik tisíciletí tradičním materiálem pro výrobu textilu. Jedná se o jemné lýkové vlákno, zpracovávané podobně jako konopná nebo lněná vlákna. Oblečení vyrobené z ramie je velmi odolné a tkaniny se vyznačují vysokým leskem, oproti bavlně však mohou být  tužší a pevnější, záleží na typu zpracování a tloušťce vláken. Díky tomu je možné ramii použít jako materiál pro technické tkaniny i pro tenké letní halenky.

ramie

Barva vláken je přirozeně bílá, není tedy nutné chemické bělení. Vlákna ramie jsou antibakteriální a přirozeně bojují proti plísním, jsou tvarově stálá a oblečení díky tomu dlouho vydrží pěkné, nevytahané. Ovšem to je vykoupeno malou elasticitou materiálu a vysokou mačkavostí. Vlákna jsou také málo odolná proti otěru, silně namáhaná místa se mohou snadno vydřít. To ovšem neplatí pro běžné nošení, jde spíše o extrémní zátěž, jakou je například nošení těžkého batohu při několikadenních túrách. K tomuto účelu lépe poslouží odolnější konopné oblečení. Další nepříjemností je, že na oblečení z ramie u nás jen tak nenarazíte. Prodává se pouze v několika obchodech a nelze hovořit o širokém sortimentu, můžete pokládat za velké štěstí, když narazíte na vhodný kousek. Pokud po nějakém toužíte, budete muset vyrazit za hranice nebo zkusit štěstí v zahraničních internetových obchodech.

Hebké, lesklé a přírodní

Další materiály, které si představíme, jsou moderní vlákna z bambusu, dřeva a sóji. Vyrábí se podobně jako umělá vlákna, jejich základ však netvoří ropa, ale hmota získávaná právě  zpracováním vhodných rostlin. Výrobní proces je v u všech těchto vláken v podstatě shodný. Základ tvoří nasekané stonky bambusu nebo dřevo, případně pasta ze sójových bobů. Poté probíhá namáčení ve vodě, ze které se díky celulóze obsažené v bambusu nebo dřevě stane řídká kaše. Ta se poté částečně vysuší a nechá se usadit. Tato hmota je pak základem pro další zpracování. Na konci procesu pak stojí vlákna na první pohled velmi podobná těm syntetickým. Při výrobě jsou mnohdy využívány agresivní chemikálie, je proto dobré dávat při výběru pozor a všímat si, odkud oblečení pochází. Určitě se vyplatí připlatit si za  kvalitu, kterou zaručuje oblečení vypěstované i zpracované ekologicky.

Zajímají vás potraviny pro třetí tisíciletí? Čtěte náš seriál

Chladivý a lesklý bambus

bambus

Bambusová vlákna můžeme označit za žhavou novinku. První výrobky se na trh dostaly před několika lety a bambusové oblečení si rychle získává své příznivce. Je pohodlné, originální a většina výrobků pochází z ekologického zemědělství. Výhody bambusového vlákna jsou především jeho veliká měkkost a jemnost, které se neztrácí ani po opakovaném praní bez použití aviváže. Navíc mají bambusové oděvy hedvábný lesk a příjemně chladí. Celkově se jedná o velmi vhodný materiál na léto, protože krom chladivého efektu dokáže nasát až o 50 % více vlhkosti něž bavlna a má antibakteriální účinek. Oblečení tedy nezapáchá ani v parném létě. Je navíc velmi odolné a udává se, že může mít až třikrát vyšší životnost než bavlněné.

Pěstování bambusu může být navíc dobrým zdrojem příjmů v oblastech tropů a subtropů, kde se jinak těžko hledá zdroj obživy. Dopřejete – li si tedy na léto pohodlný a chladivý svetřík či tričko z ekologicky vypěstovaného bambusu, nejen že podpoříte tamní obyvatele, ale pomůžete i k ochraně přírody. Bambus totiž napomáhá obnově tropických ekosystémů a brání erozi půdy, která je velkým nebezpečím v oblastech, kde byli vykáceny pralesy.

Za kolik?

Největší sortiment najdete opět na internetu, většinou se jedná o oblečení ze směsi bambusu a biobavlny v různých poměrech. Ceny se pohybují okolo 600 Kč za tričko s krátkým rukávem, za krátké sportovní kalhoty pak zaplatíte ještě o tisíc korun více. I když občas můžete narazit na elegantnější kousek, většina bambusového oblečení patří spíše do kategorie sport a volný čas. Právě při sportu totiž maximálně využijete výše zmiňované vlastnosti bambusového vlákna. Pokud vás ale bambusové oblečení zaujalo a rádi by jste si jeho vlastnosti užili i při společenských příležitostech, pak zavítejte do obchodů s pletacími přízemi. Na českém trhu je k sehnání poměrně široká škála barev i druhů čistě bambusových, nebo i směsových přízí, ze kterých si určitě vyberete. Jediným omezením potom bude vaše zručnost a fantazie.

Toxický tencel?

tencel

Tencel je obchodní název celulózového vlákna Lyocell vyráběného ze dřeva. Technologie výroby je  podobná jako u bambusových vláken, častěji jsou ale používány i toxické látky. Je proto potřeba pozorně číst, z jaké produkce a jak vyrobené zboží si kupujete, zvláště pokud máte citlivou pleť. Vlastnosti oblečení z Lyocellu jsou podobné jako u bambusového, což je dáno podobností materiálu i způsobem výroby. Je měkké, hebké a lesklé, má antibakteriální vlastnosti a chladivý efekt. U nás opět není moc rozšířeno, pokud na tencel narazíte, pak většinou ve směsi s bavlnou, nebo vlnou. Za oblečení s přídavkem tencelu zaplatíte zhruba stejně jako za bambusové.

Sójové tričko

Stejně jako bambus a tencel, je i sója vyráběna podobným způsobem, jen zde jsou k výrobě použity sojové boby, nikoliv stonek rostliny. Tkanina je lesklá a splývavá a vyznačuje se vysokou savostí. Díky tomu mají látky ze sóji dobré předpoklady pro barvení. Navíc jsou antibakteriální (často se jich  využívá jako potah matrací) a i jejich údržba, stejně jako u látek z bambusu nebo tencelu, je velmi jednoduchá. Můžete je prát v pračce a oproti bavlně rychle schnou. Sója je většinou používána jako příměs k bavlněným nebo vlněným tkaninám, kde zlepšuje jejich vlastnosti. Například vlněné svetry s přídavkem sójových vláken jsou mnohem odolnější proti sražení. Pokud milujete hedvábné látky, ale vadí vám, že po navlhnutí se nepříjemně lepí na tělo, pak zkuste právě směs hedvábí a sóji. Takováto látka neztrácí nic z hebkosti a lesku hedvábí, ale i vlhká zůstane krásně splývavá. Nevýhodou sojového oblečení je opět malý sortiment. U nás je téměř nesehnatelné, v zahraničí je ale výběr o poznání větší. Pokud ale nejste příznivcem nákupů v zahraničí, pak nezbývá než čekat, až se sójová móda rozšíří i k nám.

Anketa

Koupili byste si oblečení například ze sóji?

Modní výstřelek nebo budoucnost?

Moudrost člověka i přírody vytvořila celou škálu textilií s výbornými vlastnostmi. Zatím se ale povětšinou jedná o novinky na našem trhu. To ale neznamená, že bychom na ně kvůli tomu měli zanevřít, spíše naopak. Pokud bude poptávka po moderním zeleném oblečení růst stejně rychle jako poptávka po biopotravinách, dočkáme se snad i doby, kdy si budeme moci sestavit celý šatník, který bude přátelský k přírodě i našemu zdraví.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).