Hlavní navigace

Nenechala očkovat děti a skončila u soudu. Ten ji nyní osvobodil

14. 1. 2011

Sdílet

Kroměřížský soud zprostil obžaloby matku, která byla stíhána za to, že nenechala naočkovat dvě ze svých dětí. Soudce vzal v úvahu stanovisko Nejvyššího správního soudu z loňského léta, podle něhož není toto jednání ani přestupkem, informuje ČTK. Jednatřicetiletá žena zdůvodňovala svoje rozhodnutí tím, že nemá dostatek informací a ani jistotu, že očkování dětem neublíží. Hrozilo jí až pět let vězení.

Kroměřížský soud zprostil obžaloby matku, která byla stíhána za to, že nenechala naočkovat dvě ze svých dětí. Soudce vzal v úvahu stanovisko Nejvyššího správního soudu z loňského léta, podle něhož není toto jednání ani přestupkem, informuje ČTK.

Jednatřicetiletá žena zdůvodňovala svoje rozhodnutí tím, že nemá dostatek informací a ani jistotu, že očkování dětem neublíží. Hrozilo jí až pět let vězení.

Podle obžaloby matka odmítla přeočkovat svou tříletou dceru a její roční sestru nenechala naočkovat vůbec (nejstarší pětiletý syn byl kompletně očkován). Uváděla, že se na internetu dozvěděla, že očkování nemusí být bezpečné. „V první řadě myslím na zdraví svých dětí. Jsem matka a mám je ráda. Nebylo mi odpovězeno, zda je očkování životně důležité a zda jim neublíží. Řekli jen, očkujeme 25 let a je to dobré,“ uvedla obžalovaná u soudu. Navíc odmítala do bytu vpustit pracovnice sociálního odboru. Podle státní zástupkyně svým postupem riskovala nakažení dětí závažnými infekčními chorobami, jako jsou například tuberkulóza, záškrt a dětská obrna. 

Kroměřížský soud ženě loni v listopadu trestním příkazem uložil za ohrožování výchovy dítěte jeden rok vězení podmíněně odložený na dvě léta. Obžalovaná proti němu podala odpor, s ohledem na rozsudek Nejvyššího správního soudu navrhla zproštění obžaloby i státní zástupkyně: „Nejvyšší správní soud řekl jasně, že konkrétní povinnost očkovat je stanovena ve vyhlášce, a ne v zákoně. A že má být stanovena zákonem, aby byla vymahatelná,“ popsala důvod zproštění obžaloby. Podle soudce nešlo ve věci kvůli mezeře v zákoně rozhodnout jinak.

Zástupkyně ale upozornila na ministerstvem zdravotnictví chystanou novelu zákona, která opět umožní postihovat rodiče za to, že povinné očkování odmítnou. Novela by měla platit od roku 2012.

Vydání zmíněné novely by podle matčina obhájce a předsedy Ligy lidských práv Davida Záhumenského měla předcházet diskuse. „Voláme po tom, aby se do ní zapojili odborníci i rodiče, o jejichž děti se jedná. Země jako Německo, Rakousko, Velká Británie nebo Irsko nepotřebují pro to, aby ochránily své občany, povinné očkování. Nepotřebují ani udělovat sankce a vystačí si s vysvětlováním a přesvědčováním,“ řekl ČTK Záhumenský. 

Dodal, že lidí odmítajících očkování nebo žádajících jeho odklad třeba do jednoho roku dítěte, je v Česku z hlediska celkové populace zanedbatelné množství. „Pokud je necháme, aby prosazovali, co si myslí, že je v zájmu jejich dětí nejlepší, není to z hlediska ochrany celé veřejnosti podstatné,“ míní Záhumenský.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).