Hlavní navigace

Nenápadné příznaky parodontitidy: když se zub kývá, je už pozdě

11. 1. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Parodontitida či hovorově paradentóza je strašák mezi nemocemi chrupu. Ovlivňuje zdraví celého organismu a laik si jí dlouho nemusí všimnout. Zuby se začnou viklat a vypadávat až ve třetí fázi nemoci.

Dlouho to vypadá, že je všechno v pořádku. A pak se rychle snažíte zachránit, co se dá. I to je parodontitida, lidově a nesprávně známá jako „paradentóza“. Zákeřné onemocnění, které dlouho vůbec nebolí, ale drasticky a fatálně postihuje chrup a negativně ovlivňuje celkové zdraví.

Co je parodontitida a proč ji jeden má a druhý ne

Jedná se o zánět závěsného aparátu zubu, který může probíhat desítky let, ale v agresivní formě i jen několik málo roků, a končí ztrátou chrupu. Parodontitidu může urychlit závažné celkové onemocnění, ke krátkodobému zhoršení může dojít i v těhotenství.

V různé podobě parodontitida postihuje více než třetinu populace. Hlavní příčinou je nedostatečná zubní hygiena často způsobená špatnou technikou čištění chrupu a také zanedbání pravidelných preventivních prohlídek u stomatologa a dentální hygienistky.

Lidé si parodontitidu často spojují s dědičností, která ale hraje roli jen v ojedinělém množství případů – a i u nich lze mnohé pozitivně ovlivnit správnou každodenní ústní hygienou. Ta je, spolu s pravidelnými návštěvami stomatologa a dentální hygienistky, jednoznačně hlavním faktorem v prevenci (i léčbě) parodontitidy.

Jak se parodontitida projevuje? Zánětu si nemusíte všimnout

Prvním krokem k parodontitidě je již zmiňovaná nedostatečná hygiena a s ní spojený, mimo jiné, i častý zápach z úst. Druhá fáze je zánět dásní, který se projevuje například krvácením, zarudnutím nebo otokem dásně. Zánět však ani nemusí nutně způsobovat příliš viditelné potíže – proto o něm mnoho lidí ani neví, přestože jím trpí až devadesát procent populace. Je však zcela zásadní zánět dásní nezanedbat – s pomocí dentální hygienistky nebo stomatologa je totiž velmi dobře odstranitelný, zatímco pokud se neléčí, může časem přejít v parodontitidu, jejíž následky jsou bohužel nevratné.

Zánět 

univerzální reakce organismu při obraně a hojení

Základní projevy zánětu

  • krvácení
  • zarudnutí
  • otok
  • bolest
  • špatná funkce zanícené tkáně

Čtěte více: Krvácejí vám dásně?

Pokud jde o třetí, „konečnou“ fázi, tedy parodontitidu samotnou, zuby se začínají viklat a následně, vlivem ztráty kosti a jejich závěsného aparátu, vypadnou. Pokud nechodíte na pravidelné preventivní zubní prohlídky a profesionální dentální hygienu, probíhá celý proces většinou skrytě. V momentu, kdy se zuby začnou viklat, už je onemocnění jen velice těžko zastavitelné.

Možnosti léčby parodontitidy

Základem léčby je vždy náprava ústní hygieny, odstranění zubního naddásňového i poddásňového kamene a odstranění míst, kde se ve zvýšené míře zachytává zubní plak – tedy kazů, převislých výplní či protetiky se spárami.

V některých případech se jako doplněk léčby nasazují i antibiotika.

U kuřáků léčbu výrazně podpoří odstranění tohoto zlozvyku. Kouření totiž v ústech napáchá i jiné škody než žloutnutí zubů a cigaretový zápach.

Parodontitida zvyšuje riziko vzniku i dalších onemocnění 

Při parodontitidě vznikají místa, kde je značné množství bakterií a v různých situacích dochází k jejich uvolnění do organismu. To může mít negativní vliv na zdraví.

Parodontitida zvyšuje zdravotní rizika u pacientů například s náhradou srdečních chlopní (tzv. infekční endokarditida), u lidí s aterosklerózou, cukrovkou nebo plicním onemocněním.

Bylo zjištěno i to, že parodontitida u těhotných žen zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu.

Jak se parodontitidě vyhnout

Jedinou prevencí je správná ústní hygiena prováděná každodenně v domácím prostředí a dvakrát ročně pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa. Velmi doporučuji i návštěvy u profesionální dentální hygienistky dvakrát či třikrát ročně. Ta nejen zhodnotí stav chrupu a vyčistí jej tak, jak to ani při dodržování sebelepší ústní hygieny nelze doma zvládnout, ale poradí také, jak správně zuby běžně čistit a jaké pomůcky používat.

Čistý chrup se jednoduše nezkazí, což je pravidlo, které platí i u parodontitidy.

Pomůže v prevenci i změna jídelníčku?

Strava jako taková s parodontitidou nesouvisí. Jedná se o zánět způsobený bakteriální infekcí, se kterým se tělo musí vypořádat. Pestrá strava a zdravý životní styl ale posílí imunitní systém, který pak snáze odolává zdravotním komplikacím obecně.

Autor článku

MDDr. Jakub Váša, zubní lékař, absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Působí na Dentální klinice Jan Stuchlík, poskytuje komplexní zubní péči se zaměřením na konzervační stomatologii a estetiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).