Hlavní navigace

Nemocnice Na Bulovce přechází na eRecepty

8. 7. 2016

Sdílet

 Autor: Nemocnice Na Bulovce / Vitalia.cz
Jako první pražská nemocnice má Bulovka plán přejít v dohledné době kompletně na elektronickou formu receptů. Co to obnáší?

O možnostech eReceptů se již několik let diskutuje, přesto tato forma stále není ve zdravotnických zařízeních běžnou praxí. Požaduje totiž speciální softwarové vybavení. Nemocnice Na Bulovce je postupně zavádí na své kliniky, pilotní provoz eReceptů proběhl na dermatovenerologické klinice během června.

„Pilotní provoz jsme vyhodnotili a výsledkem byla oboustranná spokojenost, jak pacientů, tak i nemocnice. Proto jsme rozšířili seznam pracovišť, kde se již pacienti s eReceptem setkají také. Připojilo se oční oddělení, neurologie, pediatrie, gynekologie, ORL, infekční klinika a ortopedie,“ sdělila ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská a dodala: „Máme smělý plán, aby do konce roku postupně celá nemocnice přešla na eRecepty.“

Podle statistik Bulovky nejde o plán nerealizovatelný. Sice stále převažují papírové recepty, ale významně stoupá počet předepsaných eReceptů. Od 1. června do 7. července lékaři v Nemocnici Na Bulovce předepsali zhruba třináct tisíc receptů, z toho ale už bylo více než dva tisíce eReceptů. „A jejich počet v průběhu sledovaného období neustále přibýval,“ říká mluvčí Martin Šalek. „Máme reálnou šanci to z těchto zhruba šestnácti procent změnit do konce roku na sto.“

Pacient dál odchází s papírkem v ruce

V praxi se na první pohled pro pacienta Nemocnice Na Bulovce nic moc nemění, eRecept dostane od svého lékaře v papírové podobě, uplatnit ho může v nemocniční lékárně. „Výhodou je propojený systém, který jednak eliminuje chybovost, dále umožňuje okamžitou spolupráci lékaře s farmaceutem. Pozitivní je také, že se zaznamenává historie pacienta, všichni lékaři zapojení do systému v rámci nemocnice vidí, jaké léky pacient užívá, případně zda si je vyzvedl,“ říká mluvčí Martin Šalek. Lékař tak může například zjistit i to, zda člověk užíval originální lék nebo generika a podobně. Veškeré informace jsou snadno dohledatelné.

Elektronický recept se liší vizuálně, je označen symbolem eReceptu a není na něm razítko ani podpis lékaře. Na rozdíl od klasického receptu, který lze uplatnit ve všech lékárnách, s eReceptem uspějete pouze tam, kde je k tomu lékárna softwarově vybavená, jako například nemocniční lékárna Bulovky. „Lidé chtějí vše vyřídit na jednom místě, cestou od lékaře vyzvednou předepsané léky a nemusí je již nikde shánět,“ říká Martin Šalek. „Určitě se dočkáme éry, kdy bude na řadě lékáren nálepka eRecept podobně jako WiFi Free na kavárnách,“ domnívá se mluvčí nemocnice, která zatím v tomto směru patří k průkopníkům.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).