Hlavní navigace

Nákup dětských přezůvek: často dětem špatně měříme velikost

24. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Tento týden je bude shánět většina rodičů. Přezůvky potřebují všechny školkové i starší děti. Čím se řídit při nákupu a jak se skutečně dobře změří velikost dětské nohy, radí fyzioterapeutka.

„V přezůvkách jsou školkové i školní děti obuty až osm hodin denně, na jejich kvalitě proto mnohdy záleží ještě víc než u ostatních bot. Zvlášť u menších dětí je velmi důležitý pevný opatek, který ovlivňuje postavení os patní kosti, a dostatečná podrážka s měkkou stélkou, která tlumí nárazy při pohybu na tvrdém povrchu, jako jsou dlaždice, lino, parkety nebo lamino,“ uvádí Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky. Na trhu je nespočet typů přezůvek pro děti, mezi kterými je těžké se zorientovat. Při výběru těch správných by měli rodiče dát dobrý pozor na následující čtyři body.

Materiál: textil a kůže

Špatné materiály, ve kterých se noha celý den potí, dávají vzniknout mnoha dermatologickým potížím – plísním a otlakům. 

„Přezůvky by měly být především prodyšné. Nejvhodnějším materiálem je textil a kůže. Absolutně nevhodné jsou plastové napodobeniny oblíbených děrovaných ‚dřeváků‘, které, ač s průduchy, noze vůbec nedovolují větrat. Materiál levných verzí z tržnice je navíc nejasného složení a často vykazuje specifický zápach,“ upozorňuje Iva Bílková.

Především v mateřských školách ale tento typ obuvi bývá často zakázaný i kvůli tomu, že takové boty nedrží dobře na dětské noze.

Prsty musí mít volnost

Děti ve škole sice většinu času prosedí, jejich prsty na nohou by však měly mít možnost neustále se hýbat. K tomu je třeba zvolit vhodný střih boty. 

„Přezůvka by jednoznačně měla mít širokou špičku kvůli dostatečnému prostoru pro prsty a záprstní kosti. Pokud koupíte botičky se zužující se špičkou, bude palec tlačen k ostatním prstům, což negativně ovlivní růst kostí prstů a záprstních kostí v ose,“ varuje Iva Bílková.

Nakupovat by rodiče měli rozhodně s dítětem a boty pořádně vyzkoušet. Jak poznat, že jsou přezůvky dostatečně široké?

„Postaví-li se dítě vedle boty bosou nohou, měla by šíře vybrané boty být stejně široká jako šíře prstů a nártu,“ popisuje fyzioterapeutka. 

Galerie: Přezůvky – to nejhorší a nejlepší z české základky

Pantofle až pro starší školáky

Předškolní děti by měly mít botu se zpevněnou patou, dobře stažitelnou přes nárt a případně i kotník. Nazouvací pantofle s volnou patou jsou příhodnější až pro děti od zhruba osmi let. 

„Pokud volíte nazouvací pantofle jako přezůvky pro mladší školní dítě, dbejte na to, aby měly přes nárt stažitelné dva, nebo lépe tři pásky. Optimální je, pokud je pantofel opatřen i páskem kolem kotníku,“ doporučuje Iva Bílková.

Pokud pantofel nedrží na noze pevně, zvyšuje se podle ní aktivita krátkých svalů prstů na straně chodidla, jako by se prsty snažily botu držet samy. 

„Při dlouhodobém nošení takových bot dochází k funkčnímu zkrácení svalů a tím ke vzniku ortopedických vad, například takzvaných kladívkových prstů,“ vysvětluje možné následky Iva Bílková.

Jak změřit dítěti nohu

  • Způsobů měření dětské nohy je víc a každý si najde ten, který mu vyhovuje. 
  • Obrys nohy je možné obkreslit na karton a pak vložit do zvolené boty a zjistit tak, zda sedí. 
  • Na trhu existují také speciální měřidla, která se po změření délky chodidla vkládají do obuvi pro ověření správné velikosti, ta už také počítají s nadměrkem dvanáct milimetrů. 
  • V obchodě je praktické nejprve vyzkoušet sandály, ve kterých vidíme stélku i prstíky nohy dítěte, a pak si od stejného výrobce vybrat správnou velikost boty s plnou špičkou. 
  • Vkládat prst mezi patu a opatek je špatný postup. Prst do boty sice vložíme, ale už není vidět, zda dítě ve špičce prsty krčí a riziko nákupu malé boty stoupá.

Správná velikost je základ

Během školního roku děti vystřídají minimálně dva páry přezůvek. Vzhledem k rychlému a skokovému růstu dětské nohy je třeba kontrolovat správnou velikost bot zhruba každé tři měsíce. Při nákupu nových bot by se mělo počítat s růstem kostí nohy a s tím, že při chůzi se chodidlo rozšíří do délky i do šířky, tedy pořídit botu o dvanáct milimetrů delší, než je chodidlo. 

„Velikost chodidla měřte ideálně bez ponožky, s maximálním přenesením váhy dítěte na nohu. Můžete tak zkontrolovat, že dítě nekrčí prstíky, a navíc když nožičku zatíží, tak se chodidlo mírně zvětší. Nikdy nohu neměřte, když dítě sedí nebo ho máte v náručí,“ upozorňuje na správný postup Iva Bílková.

Galerie: Školní přezůvky a „přezůvky“

Odborná spolupráce: 

Mgr. Iva Bílková

Vedoucí fyzioterapeutka Fyziokliniky v Praze

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).