Hlavní navigace

Na radnici se bude slavit tibetský nový rok

28. 2. 2011

Sdílet

Pražská Novoměstská radnice v sobotu 5. března oslaví tibetský Nový rok, Losar. Mniši z indického kláštera předvedou rituální tance. Na programu je také promítání filmů, divadlo nebo ukázky tibetské jógy. O benefiční akci, jejíž výtěžek půjde na tibetské rozvojové programy, agenturu ČTK informovala Tereza Stárková z Občanské sdružení Dzogčhen.

Pražská Novoměstská radnice v sobotu 5. března oslaví tibetský Nový rok, Losar. Mniši z indického kláštera předvedou rituální tance.

Na programu je také promítání filmů, divadlo nebo ukázky tibetské jógy. O benefiční akci, jejíž výtěžek půjde na tibetské rozvojové programy, agenturu ČTK informovala Tereza Stárková z Občanské sdružení Dzogčhen.

Oslavy pořádá tibetská buddhistická komunita, tentokrát se bude slavit příchod roku 2138. Stejně jako Číňané i Tibeťané slaví Nový rok podle lunárního kalendáře, letos ale oproti Číně o měsíc později.

Tibetský rok začíná, když kvetou broskvoně

„Je to proto, že jednou za určité období přidáváme měsíc, abychom vyrovnali nepřesnosti kalendáře a nový rok vždy začínal v době, kdy rozkvétají broskvoně,“ vysvětlil Čhökhortšang Woser Ňima, mladý tibetský mnich, který v Praze studuje a učí.

Oslavy na radnici začnou hodinu po poledni a potrvají až do 23 hodin. Organizátoři slibují bohatý program pro návštěvníky všech věkových kategorií. „Letošním hitem je rituální tanec v maskách Čham, který předvedou buddhističtí mniši z kláštera Ganden v Indii,“ uvedla Karin Majerová z občanského sdružení M.O.S.T.

Na programu jsou dále ukázky tibetské jógy, hudební produkce, křest knižních novinek s buddhistickou tématikou a k dostání budou i tibetské výrobky a speciality. Výtěžek z akce podle Stárkové dostane mezinárodní charitativní organizace Asia Onlus, která realizuje rozvojové projekty v Tibetu. Loni se vybralo více než 100.000 korun.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).