Hlavní navigace

Muži kouří dvacet čtyři cigaret denně, ženy o dost míň

23. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Muži-kuřáci kouří nejčastěji patnáct až dvacet čtyři cigaret za den, zatímco ženy pět až devět. Velká studie o kouření v České republice ukázala i další zajímavosti.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil práci Užívání tabáku v České republice 2015, jejíž autory jsou Hana Sovinová a Ladislav Csémy. Jde o závěrečnou zprávu populační studie, která měla za cíl získat poznatky o užívání tabáku v české dospělé populaci.

Jak autoři připomínají, kouření se v ČR podílí na celkové roční úmrtnosti sedmnácti až devatenácti procenty.

Kouření v ČR 2015

  • Oproti roku 2014 se počet kuřáků loni snížil o 6,2 %.
  • Muži-kuřáci kouří nejčastěji 15–24 cigaret denně. Ženy 5–9 cigaret denně.
  • Třetina současných kuřáků se v průběhu posledního roku pokusila přestat kouřit, převážně ze skupiny nejmladších kuřáků (15–24 let), s přibývajícím věkem toto úsilí klesá.
  • Dosažený stupeň vzdělání nemá na snahu o zanechání kouření významný vliv.
  • 9 z 10 kuřáků si všimlo zdravotního varování na krabičce cigaret. Pouze 14 % z nich však toto varování motivovalo k úvaze kouření zanechat, z toho u žen o téměř 7 % více než u mužů.

Zdroj: Užívání tabáku v České republice 2015SZÚ

 „Přestat kouřit je ta nejjednodušší věc na světě. Já to mohu potvrdit, zkusil jsem to už nejmíň tisíckrát,“ řekl Mark Twain. Vymanit se z nikotinové závislosti je složité, ale jde to. Cigarety způsobují závislost fyzickou i psychickou. Pomůcky pro odvykání kouření jsou jak volně prodejné, tak na předpis. Lidé se mohou také obrátit na specializované poradny. Na odvykání kouření přispívají i některé zdravotní pojišťovny svými benefity.

 

V České republice se již brzy začnou objevovat cigarety s novými varovnými obrázky:

Podle odbornice na odvykání kouření má opatření v podobě odstrašujících obrázků smysl minimálně v tom, že pomůže odradit ty, kteří ještě kouřit nezačali. „Obrázková varování a zejména jednotné balení (bez loga, všechny krabičky stejné) mají smysl a sníží počet kuřáků, zejména mladých, kteří kouřit nezačnou,“ uvedla pro server Vitalia.cz doc. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).