Hlavní navigace

Můžete se uškytat k smrti?

Sdílet

Proč vlastně škytáme? A proč mnohem častěji škytají malé děti? Může člověk škytat v kuse několik let a uškytat se k smrti? Jeden rekordman z Guinessovy knihy rekordů škytal 15 let.

Rekordman z Guinessovy knihy byl asi chudák, když se musel naučit žít s neustálým škytáním. Ale jinak jde o tak primitivní nemoc, že se nad ní nikdo nepozastaví, když ji dostane: škytavka. Odborně jde o křeče bránice, která nám pomáhá dýchat, vyvolané záhadnými důvody. Přesněji: podrážděním buď bráničních nervů nebo mozkových nervů, ale důvodů, které vedou k onomu podráždění a ke škytavce, může být celá řada a dokonce u každého člověka mohou být jiné.


Autor: SXC

Nejčastěji jde o polknutí velkého sousta jídla nebo pití bublinkových nápojů. Také příliš rychlé polykání vyvolá škytavku. Škytavka může být ale také i signálem dehydratace organismu. Nebo taky vznikne jako reakce na úlek, nečekaný běh, přechod ze stresu do klidu…

„U malých dětí, respektive plodu v břiše těhotné ženy, se objeví, když dítě nenadále polkne víc plodové vody, nebo ji vyvolá nečekaně velký přísun cukru, když si matka dá nalačno sladkou snídani, třeba koblihu,“ popisuje zdravotní sestra Ludmila Válková. „Maminky to často samy poznají, když má dítě škytavku, mají pocit, jako by je dítě kopalo v pravidelných intervalech. Ale nemusí se bát, nejde o nic zlého, škytavka brzy dítě sama přejde, jen to někdy dokáže zkomplikovat vyšetření srdečních ozev dítěte, protože se musí počkat, až miminko doškytá. A to někdy trvá i půl hodiny, což je pro maminky nepříjemné čekání,“ popisuje sestra.

Stejně tak mají malé děti škytavku častěji než dospělí, prostě proto, že neumí ovlivnit rychlost polykání jídla nebo pití a vezmou si často větší „krajíc“, než jsou schopny spolknout. Některá miminka škytáním dávají najevo, že je jim zima (nebo že mají mokrou plenku). Dětští lékaři se proto nad škytavkou u dětí nijak nepozastavují a berou ji jako běžnou věc.


Autor: SXC

Maminky, pro které je nepříjemné dívat se, jak se dítě při každém škytnutí natřásá a trhá s sebou, a chtějí mu pomoci, mají v zásadě jen dvě možnosti: dát dítěti napít nebo najíst. A to přesto, že dítě se zrovna dokojilo a malý hladovec polykal rychleji, než měl. Stačí trocha vody v lahvičce s antikolikovým dudlíkem a mělo by být po problému.

„Rozhodně se u dětí nikdy nepokoušejte aplikovat recept dospělých – tedy zadržet dech, v případě dětí zacpávat jim nos a pusu,“ varuje Ludmila Válková. Pomáhá nechat děti odříhnout nebo je uložit do polohy na břicho.

Dělejte si, co chcete, tělo si pomůže samo

U dospělých existuje na škytavku v každé rodině nepřeberná řada receptů. Třeba postavit se na jednu nohu, druhou pokrčit a opřít o koleno první, jednu ruku překřížit přes druhou a po překřížení si ucpat nos a zadržet dech. Pokud neupadnete a nerozbijete si hlavu, mělo by to zabrat.

Stejně originální je další recept: spojit ruce za zády, hluboce se předklonit a napít se vody. Těžko říct, jestli se to někdy někomu podařilo, ale i když ne, předpokládám, že škytavka se natolik vyděsila, že přestala sama od sebe.

Mezi další originální recepty patří vypít litr vody s octem, sníst několik lžiček cukru, poskakovat deset minut snožmo, herda do zad či udělat pár kliků.

„Zaručené“ rady:

 • stiskněte obě nosní dírky a pomalu pijte neperlivou tekutinu
 • napijte se malého množství obyčejné vody
 • vypijte dva až tři malé loky studené nebo okyselené vody
 • vypijte odvar ze semen kopru nebo mátový čaj
 • zadržte krátce dech (nejlépe po hlubokém nádechu a výdechu)
 • několikrát se zhluboka nadechněte a pomalu vydechujte
 • kostku cukru nechte pomalu rozpouštět na jazyku
 • na lžičku hořčice kápněte několik kapek octa, rozetřete na jazyk, nechte působit 2 minuty
 • spojte ruce za zády, nakloňte se dopředu a rychle polykejte vodu, kterou vám jiný podá
 • při škytavce z leknutí ap. pomůže náhlé plácnutí do zad, do oblasti mezi lopatky
 • dýchejte několik minut do papírového sáčku (nikdy ne do igelitového!)
 • dejte si za límec led
 • kloktejte osolenou vodu (teplou nebo studenou)
 • spojte konečky malíčků a palců, nadechněte se a zadržte dech
 • polkněte lžičku sypkého cukru, opakujte až 3× ve dvouminutových intervalech
 • pomalu snězte kousek suchého chleba

Ať už zkusíte cokoliv, je ve hvězdách, zda to zabere. Lékaři totiž žádný jednotný lék na škytavku nenabízí. Podle nich je brániční křeč pro tělo tak nepříjemný stav, že se po několika minutách obvykle upraví sám od sebe, díky normálnímu dýchání. Rozhodně prý nehrozí, že byste se uškytali k smrti.

„Nedělala bych z toho žádnou vědu, protože nevím o člověku, který by škytal déle než jeden den. Obvykle zabere vypít po malých doušcích skleničku vody nebo zadržet dech,“ radí zdravotní sestra Válková.

A co vy? Máte svůj osvědčený recept na to, jak se rychle zbavit nepříjemného škytání? Podělte se o něj s ostatními!

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).