Hlavní navigace

Ministři se přou: Využívají se antibiotika ve velkochovech plošně?

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Antibiotická rezistence stoupá, proto se řeší nadužívání antibiotik u lidí, ale i u zvířat. Ministr zdravotnictví říká, že se používají plošně, Marian Jurečka to ale důrazně popírá.

Zneužívají se antibiotika ve velkochovech? Toť otázka, která se v poslední době dere na světlo světa čím dál častěji, a to v souvislosti s narůstající rezistencí ATB u lidí. Zatímco Ministerstvo zemědělství ČR i Státní veterinární správa se zprávám o zneužívání brání, ministr zdravotnictví hlásá do světa, že ATB se užívají v českých velkochovech plošně. Jak to tedy je? Zjišťovali jsme přímo u ministra zemědělství Mariana Jurečky.

ATB se užívají v chovech plošně, řekl ministr zdravotnictví

Český ministr zdravotnictví se zúčastnil v Lucemburku jednání zemí EU k problematice rostoucí odolnosti populace vůči klasickým antibiotikům, kde varoval, že se poměrně často stává, že u některých kmenů bakterií nemáme antibiotikum, které by zafungovalo. Připomíná také ekonomický rozměr dané věci: „Je to jasný problém z hlediska medicínské praxe. Stojí to velké peníze, vývoj nových léčiv je drahý a léčiva speciální stojí už nyní řádově více než ta běžná.“ Dále Svatopluk Němeček zdůraznil, že situace je nejproblematičtější právě ve veterinářství, kde jsou antibiotika například ve velkochovech podávána jako prevence, a to plošně. Zdá se vám to jako hazard se zdravím? A hlavně, proč plošně, když to stojí nemalé peníze? Je za tím ekonomika chovů?

Už loni v květnu agrární analytik Petr Havel napsal, že přidávání antibiotik do krmiv omezuje záněty střev a zhušťuje střevní stěny, a tím se zlepšuje prostupnost konzumovaných živin. Díky tomu se zvyšují přírůstky zvířat a zároveň klesají náklady na jejich krmení. Ovšem Veterinární správa praví, že v oblasti veterinární medicíny je problematika antimikrobik dlouhodobě sledována a předepisování, používání a výdej antimikrobik na farmách je předmětem kontrol dozorových orgánů. Navíc se prý antimikrobika mohou používat jen v důsledně odůvodněných případech. Na předpis veterinárního lékaře je lze ale využít pro léčebný či léčebně preventivní zásah pro menší či větší skupinu zvířat (zejména u případů, kdy hrozí rozšíření závažného onemocnění na větší počet zvířat v rámci hejna či stáda).

Ani preventivně, ale ani plošně

Že by někdo ATB zneužíval či využíval jindy, než je dovoleno, asi není příliš reálné, což potvrzují i loňské nálezy: V loňském roce bylo jen v rámci monitoringu cizorodých látek vyšetřeno celkem 931 vzorků živočišných komodit na rezidua antimikrobik. Z toho byl maximální limit reziduí překročen ve čtyřech vzorcích (2× skot, 2× prasata), uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Markéta Ježková z ministerstva zemědělství pak udává, že z mezinárodních srovnání vyplývá, že z pohledu celkové spotřeby antimikrobik se Česká republika řadí ke státům s nižší spotřebou a lze pozorovat obecně klesající trend (2010–2014).

A co na celou kauzu exkluzivně pro server Vitalia.cz říká ministr zemědělství Marian Jurečka: „Preventivní a plošné podávání antibiotik ve velkochovech se nedělá. U použití antibiotik dochází ke zpřísňování pravidel. Jejich užití vždy předchází indikace možného šíření nákazy. Vyloučeno je také rutinní podávání antibiotik jako růstového stimulantu u hospodářských zvířat v českých chovech.“  Jeden ministr říká, že se ATB používají ve velkochovech plošně, druhý to popírá. Kde je pravda, kdo nás tahá za nohu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).