Hlavní navigace

Ministři se přou: Využívají se antibiotika ve velkochovech plošně?

Antibiotická rezistence stoupá, proto se řeší nadužívání antibiotik u lidí, ale i u zvířat. Ministr zdravotnictví říká, že se používají plošně, Marian Jurečka to ale důrazně popírá.

Doba čtení: 2 minuty

Zneužívají se antibiotika ve velkochovech? Toť otázka, která se v poslední době dere na světlo světa čím dál častěji, a to v souvislosti s narůstající rezistencí ATB u lidí. Zatímco Ministerstvo zemědělství ČR i Státní veterinární správa se zprávám o zneužívání brání, ministr zdravotnictví hlásá do světa, že ATB se užívají v českých velkochovech plošně. Jak to tedy je? Zjišťovali jsme přímo u ministra zemědělství Mariana Jurečky.

ATB se užívají v chovech plošně, řekl ministr zdravotnictví

Český ministr zdravotnictví se zúčastnil v Lucemburku jednání zemí EU k problematice rostoucí odolnosti populace vůči klasickým antibiotikům, kde varoval, že se poměrně často stává, že u některých kmenů bakterií nemáme antibiotikum, které by zafungovalo. Připomíná také ekonomický rozměr dané věci: „Je to jasný problém z hlediska medicínské praxe. Stojí to velké peníze, vývoj nových léčiv je drahý a léčiva speciální stojí už nyní řádově více než ta běžná.“ Dále Svatopluk Němeček zdůraznil, že situace je nejproblematičtější právě ve veterinářství, kde jsou antibiotika například ve velkochovech podávána jako prevence, a to plošně. Zdá se vám to jako hazard se zdravím? A hlavně, proč plošně, když to stojí nemalé peníze? Je za tím ekonomika chovů?

Už loni v květnu agrární analytik Petr Havel napsal, že přidávání antibiotik do krmiv omezuje záněty střev a zhušťuje střevní stěny, a tím se zlepšuje prostupnost konzumovaných živin. Díky tomu se zvyšují přírůstky zvířat a zároveň klesají náklady na jejich krmení. Ovšem Veterinární správa praví, že v oblasti veterinární medicíny je problematika antimikrobik dlouhodobě sledována a předepisování, používání a výdej antimikrobik na farmách je předmětem kontrol dozorových orgánů. Navíc se prý antimikrobika mohou používat jen v důsledně odůvodněných případech. Na předpis veterinárního lékaře je lze ale využít pro léčebný či léčebně preventivní zásah pro menší či větší skupinu zvířat (zejména u případů, kdy hrozí rozšíření závažného onemocnění na větší počet zvířat v rámci hejna či stáda).

Ani preventivně, ale ani plošně

Že by někdo ATB zneužíval či využíval jindy, než je dovoleno, asi není příliš reálné, což potvrzují i loňské nálezy: V loňském roce bylo jen v rámci monitoringu cizorodých látek vyšetřeno celkem 931 vzorků živočišných komodit na rezidua antimikrobik. Z toho byl maximální limit reziduí překročen ve čtyřech vzorcích (2× skot, 2× prasata), uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Markéta Ježková z ministerstva zemědělství pak udává, že z mezinárodních srovnání vyplývá, že z pohledu celkové spotřeby antimikrobik se Česká republika řadí ke státům s nižší spotřebou a lze pozorovat obecně klesající trend (2010–2014).

A co na celou kauzu exkluzivně pro server Vitalia.cz říká ministr zemědělství Marian Jurečka: „Preventivní a plošné podávání antibiotik ve velkochovech se nedělá. U použití antibiotik dochází ke zpřísňování pravidel. Jejich užití vždy předchází indikace možného šíření nákazy. Vyloučeno je také rutinní podávání antibiotik jako růstového stimulantu u hospodářských zvířat v českých chovech.“  Jeden ministr říká, že se ATB používají ve velkochovech plošně, druhý to popírá. Kde je pravda, kdo nás tahá za nohu?