Hlavní navigace

Ministerstvo varuje před skleničkami, z nichž se uvolňuje olovo

16. 11. 2011

Sdílet

V prodeji jsou sady skleniček vyrobené v Číně, z jejichž okraje se při pití uvolňuje kadmium a olovo, které může poškodit některé důležité lidské orgány.  Autor: MZe ČR Ministerstvo zdravotnictví varuje před šestidílnými sadami skleniček Torino Apricot, Torino Pear a Basic class, vyrobených v Číně. Z jejich okraje se při pití uvolňuje kadmium a olovo, které může poškodit některé důležité lidské orgány.

V prodeji jsou sady skleniček vyrobené v Číně, z jejichž okraje se při pití uvolňuje kadmium a olovo, které může poškodit některé důležité lidské orgány. 


Autor: MZe ČR

Ministerstvo zdravotnictví varuje před šestidílnými sadami skleniček Torino Apricot, Torino Pear a Basic class, vyrobených v Číně. Z jejich okraje se při pití uvolňuje kadmium a olovo, které může poškodit některé důležité lidské orgány.

Ze stejného důvodu ohrožují lidské zdraví i skleničky s obrázkem bernardýna, které se prodávají v sadě po šesti kusech a do obchodů je distribuuje firma Rico Art. ČTK to sdělil hlavní hygienik ČR Michael Vít

„Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití z takovéto odlivky může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje toxickými kovy − olovem a kadmiem a následně k jejich průniku do organismu člověka,“ uvedl hygienik. 

Kadmium se podle něj v lidském těle hromadí zejména v ledvinách a játrech a hrozí přitom chronická otrava. Olovo je pak nebezpečné zejména u dětí a těhotných žen. Prochází totiž placentou, takže má negativní vliv na matku i plod, kterým může poškodit ledviny, jádra a nervový systém.

Co dělat v případě otravy? Speciál první pomoci

„Děláme kdekoho šťastným“ říká nápis na jedovatém výrobku

Skleničky o objemu 40 mililitrů jsou z čirého skla. U Torina Apricot a Basic class jsou zdobeny větvičkou s meruňkami a u Torina Pear větvičkou s hruškami. Ve všech případech obrázek zasahuje do pitného okraje.

Šestidílné sady Torina Apricot a Pear jsou baleny v kartonu s názvem „Banquet for your home“, sada skleniček Basic class je v kartonu a průhledném celofánovém obalu. Na kartonech je vedle názvu výrobku i text „Eu norm“, objem, kód výrobku a čárový kód. Dále je tam uvedena webová adresa dovozce (www.vetroplus.cz) včetně adresy distributorů v různých zemích a symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (kelímek s vidličkou). 

Skleničky s hlavou bernardýna, který má kolem krku soudek, jsou uloženy v kartonu s textilní výplní. Na krabici je nalepena etiketa s označením dovozce a distributora, kterým je společnost Rico Art, jejím logem, telefonem a e-mailem. Na etiketě je i symbol výrobku určeného pro styk s potravinami a text „Děláme kdekoho šťastným“. Výrobce skleniček je neznámý. 

Ministerstvo nedávno ze stejného důvodu varovalo před používáním obdobných čínských skleniček Verona Apricot o objemu 30 mililitrů.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).