Hlavní navigace

Matku s mozkovou smrtí udržovali při životě 117 dní. Narodila se zdravá holčička

2. 9. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Zázrak v brněnské nemocnici. Lékaři udržovali při životě mozkově mrtvou ženu, aby díky tomu přivedli na svět císařským řezem její dítě.

V uplynulých dnech se ve Fakultní nemocnici Brno (FN Brno) podařil opravdový zázrak. Lékaři udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a následně došlo k porodu. „Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři spolu s nelékařskými zdravotnickými pracovníky FN Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Dlouhé měsíce udržovali matku při životě

„Těhotná dvacetisedmiletá Eva byla teprve v 16. týdnu těhotenství, když ji zasáhla mozková příhoda. Praskla jí cévní malformace, která způsobila krvácení do mozku a následovala mozková smrt. Lékaři udržovali životní funkce matky ještě další téměř tři měsíce, dokud nebylo dítě schopné po porodu přežít,“ píše se koncem srpna na webu České televize.

2. září 2019 pak FN Brno uvolnila informace, které případ podrobně popisují. „Sedmadvacetiletá žena byla v 16. týdnu gravidity s anamnézou arteriovenozní malformace s projevy epilepsie letecky transportována dne 21. 4. 2019 na Oddělení urgentního příjmu FN Brno poté, co byla nalezena v bezvědomí. Záchranáři udrželi dechovou aktivitu. Po vyšetření na CT bylo zjištěno objemné krvácení do levé mozkové hemisféry. Zhruba v 16 hodin vymizela spontánní dechová aktivita a klinické neurologické vyšetření potvrdilo areflexii, tedy smrt mozku. Tato byla následně potvrzena vyšetřením a vymizením mozkových potenciálů.“ 

Od tohoto okamžiku vyvinuli lékaři spolu s nelékařskými zdravotními pracovníky Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno a LF MU spolu s lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU veškeré úsilí o to, aby u ženy zajistili stabilizaci vitálních funkcí a mohl se tak i nadále zachránit plod v těle matky.

Bylo třeba celé řady speciálních opatření

Byla zavedena komplexní dlouhodobá resuscitační péče, která standardně zahrnuje péči o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce. Nedílnou součástí byla maximální snaha o zachování integrity kožního povrchu a prevence infekčních komplikací. Speciální pozornost pak byla věnována problematice výživy tak, aby byly zabezpečeny nejen energetické potřeby matky, ale zejména optimální růst a vývoj plodu.

V průběhu těhotenství přitom čtyřikrát došlo k infekčním komplikacím, které vyžadovaly nasazení cílené ATB léčby, navíc veškeré léky musely být zvoleny s ohledem na vyvíjející se plod a nesměly mít žádné teratogenní účinky.

Video: Péče o matku s mozkovou smrtí

Lékaři čekali do zralosti dítěte, až do 34. týdne. 15. srpna 2019 byla v dopoledních hodinách na Centrálních operačních sálech FN Brno ukončena gravidita ve 34+3 týdnu a to císařským řezem. Malá holčička měla 2130g a 42 cm. Nyní je už v péči svého otce, který doma vychovává jejího bratra.

Celosvětově raritní případ

Tento případ je unikátní nejen v českém, ale také světovém měřítku. Dle informací lékařů Fakultní nemocnice Brno se totiž nikde jinde na světě doposud nepodařilo realizovat setrvání dítěte v matce téměř až do donošenosti. Žena byla hospitalizována 117 dní. Případ je raritní a bezesporu se zapíše do dějin české, ale i světové medicíny. Zároveň potvrzuje obrovskou sílu počínajícího lidského života a obrovskou sílu těla matky, které danou situaci dokázalo za pomoci lékařů a zdravotních sester skvěle zvládnout a darovat dítěti život, i přes svou vlastní mozkovou smrt.

Pozn. Článek s prvotními informacemi o raritním zákroku jsme vydali již 28. srpna, po uvolnění podrobností 2. 9. 2019, byl text výrazně doplněn.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).