Hlavní navigace

Mateřská centra: Mají smysl, nebo z nás tahají peníze?

23. 9. 2009

Sdílet

Je libo cvičení nebo masáže pro dvouměsíčního kojence? Kurzů v mateřských a rodinných centrech jsou stovky. Ve větších městech je nabídka taková, že nechodit do žádného centra znamená být trochu "out". Jak najít správné mateřské centrum a na co si dát pozor při výběru kurzu?

Známe to všichni. Kdo by nechtěl, aby jeho miminko mělo tu nejlepší péči, později nejlepší školky a školy? A hlavně, přece nebudeme jako ženy na mateřské dovolené sedět doma, když všude je taková nabídka aktivit.

Právě teď se začátkem školního roku se koná ve většině mateřských centrech zápis do kurzů. Jak se zorientovat v nepřeberném množství aktivit? A hlavně, jak poznat opravdu kvalitní centrum, které si neudělalo z babyboomu výnosný byznys?

Kolektiv dítě ocení od dvou let

Rodina-a-vztahy-děti3

Maminky by měly své potomky zapojovat do kurzů s rozmyslem. Výuka každý den v týdnu se může prodražit, zejména v období chřipek a nachlazení. Nejen proto je důležité děti aktivitami nezahltit. Přetížené dítě by pak mohlo mít poruchy denního rytmu, problémy s jídlem nebo spánkem. Pro ty mladší dvou let nemá navíc kontakt se stejně starými kamarády valný význam.

„Přínos pro půlroční dítě je zprostředkovaný jeho maminkou, která se mu věnuje v kolektivu dalších matek. To utužuje vztah mezi dítětem a rodičem, protože ani otce nelze vylučovat,“ upozorňuje dětský psycholog Jaroslav Skalička.

Stejně staré děti se navzájem ocení nejdříve kolem druhého roku, kdy se vývojově objevuje období tzv. paralelní hry – vrstevníci po sobě sice pokukují, ale spolu si ještě hrát neumí. Na prvním místě zůstávají rodiče. Dětský psycholog Václav Mertin tvrdí, že dítě sice přítomnost druhých těší, ale zásadní vliv na zvládání významných vývojových úkolů (řeč, hrubá a jemná motorika) jeho vrstevníci nemají. „Potěšení je pro život nesmírně důležité, zdá se však,že podstatnější vývojové podněty a koneckonců i potěšení pro první období života dostává dítě od dospělých.“

Anketa

Byli jste spokojeni s kurzem, který jste si zaplatili v mateřském centru?

Do společných her se děti zapojují nejdříve ve třech letech. Tehdy je pro ně velmi důležitá nápodoba, vzor vrstevníků. „Dítě se připodobňuje raději k někomu, kdo je mu blízký svou vyspělostí, postavou, úrovní dovednosti, než k nedostižnému vzoru rodičů,“ popisuje potřeby tříletých Václav Mertin. I tehdy ale některé zůstávají výrazně fixovány na matku a dávají ji přednost před novými kamarády.

Na co se ptát při výběru kurzu

 • Pořádá centrum dny otevřených dveří

  Většina center umožňuje navštívit první hodinu, aniž se rodiče předem
  „upíší“ na celý kurz. Je to nejlepší způsob, jak zjistit, zda mamince a
  dítěti bude vyhovovat vedení hodiny, náplň i lektor. První lekce bývá
  zpravidla zdarma.

 • Kdo je lektorem, jaké má vzdělání a zkušenosti s dětmi

  Lektorky mívají většinou pedagogické, zdravotnické (fyzioterapeutky) či
  umělecké vzdělání, mnohdy s další specializací na vedení kurzu tohoto
  typu. Často jde o maminky na rodičovské dovolené, které služeb center
  rovněž využívají.

 • Jak dlouho trvá lekce

  Obvykle zabere cvičení 60 minut. Může to být ale jen 45 minut, nebo naopak dvě hodiny.

 • Kolik stojí kurz

  Většinou si maminky kupují permanentku. Někde prodávají i jednotlivé
  hodiny, ty ale bývají dražší. U cvičení se ceny pohybují v průměru mezi
  60 a 100 Kč za hodinu. Návštěva herny stojí mezi 20 a 50 Kč za vstup.
  Někde lze kurz uhradit např. Sodexho či Flexi pasy. Cvičení proplácejí
  některé zdravotní pojišťovny (VZP, OZP aj.).

 • Jakým způsobem lze nahradit hodinu
  Při koupi permanentky se vyplatí informovat se, jak lze nahradit hodinu v případě, že dítě onemocní. Obvykle lze přijít jiný den případně i další týden.

ROZHOVOR S CVIČITELKOU: Cvičení rodičů s dětmi, jak má být

Jaké kurzy centra nabízejí a kdy mají smysl

Rodina-a-vztahy-děti2

Chodit cvičit s půlročním miminkem? Čerstvou maminku může tato možnost překvapit, v nabídce mateřských center se jedná o jeden z běžných kurzů. Někde začínají již u dvouměsíčních kojenců – pohybováním rukou a nohou se procvičuje motorika a dítě získává nové podněty pro zdravý vývoj. Součástí může být i povídání o aktuálních problémech matek, například kojení, umělá výživa dítěte či péče o ně.


Nejmenším bývají určeny i kojenecké masáže, s nimiž je vhodné začít přibližně v jednom měsíci. Podle odborníků jsou dotyky rodičů důležité pro tělesnou i duševní pohodu miminka. To se po masáži uvolní, lépe usíná a pomáhá i jako prevence proti kolikám. Kurz má rozhodně smysl, protože je vždy lepší, když vám někdo předvede, jak masáž provádět.

U velmi malých dětí ovšem platí, že je vždy dobré se předem informovat u lékaře, zda je cvičení či masáž pro vaše dítě vhodná. Předem si opravdu velmi důsledně zjistěte reference na takové cvičení a vzdělání lektora.

ČTĚTE TAKÉ: Poprvé ve školce. Zvládne to?

Pro půlroční a starší kojence nabízejí centra lekce znakování. Děti se v nich naučí dospělým sdělit a rodiče porozumět, co cítí a co potřebují, a to pomocí znaků. Právě tady platí, že pokud nechcete investovat do lekcí, pohodlně se naučíte znakovat i doma. Stačí si koupit publikaci, která vás podrobně znakováním provede.

Už od šesti měsíců můžete začít chodit na pohybové kurzy. Některá centra pak rozdělují děti podle toho, zda už lezou či chodí. Od roku do roku a půl nebo dvou let, kdy už dítě lépe spolupracuje, se cvičení zaměřuje na chůzi a rozvoj řeči. Hodiny jsou opět naplněny hrami, básničkami, zpěvem, děti zkouší malovat, hrát na hudební nástroje a rozvíjejí tak hrubou i jemnou motoriku. Podobný program mají cvičení i pro starší děti, obvykle do tří nebo čtyř let. Dvouletým a starším dětem nabízejí centra další aktivity, zejména zpívání či malování. Možností je ale mnoho – keramické dílny, kurzy založené na pedagogice Montessori, ekovýchova, balet, dětský aerobic, florbal, příprava na školu nebo „jen“ hlídání dětí.

Herna za pár korun

Pokud nechcete dítě zapsat do žádného kurzu nebo jednoduše chcete něco ušetřit, můžete zejména v chladném nebo deštivém počasí využít tzv. herny. „Největší zájem je o běžné setkávání v zařízené herně. Ta funguje bez speciálních programů, respektive s tím, co si příchozí nachystají sami.Za poslední tři roky jsme se z jednoho dopoledne v týdnu vypracovali na pět dopolední a pořád máme plno,“ popisuje situaci Petra Tenglerová, manažerka Mateřského centrum Heřmánek v Olomouci.  Kromě pravidelného programu pořádají centra i jednorázové akce, například mikulášskou, vánoční besídku, lampionový průvod, výlety do okolí nebo karneval.

K TÉMATU: Září není jen škola, ale i dětské kroužky

Program pro matky aneb jak se nezbláznit na mateřské

Aktivity ale nejsou určeny jen dětem. Na své si mohou přijít i jejich matky. Centra coby občanská sdružení pomáhají ženám vymanit se ze sociální izolace, kam se celodenní péčí o dítě dostávají. K běžným standardům tak patří vzdělávací, kreativní a sportovní aktivity nejen pro děti, ale i samotné rodiče.

Centra rovněž udržují profesní orientaci žen. „S velkou odezvou se setkává nabídka kurzů zaměřených na přípravu na návrat na trh práce, ať již do původního zaměstnání, tak i na hledání nového pracovního místa,“ říká Rut Kolínská, prezidentka Sítě mateřských center.

Kde najít mateřské centrum?

Síť mateřských center sdružuje přibližně 300 center v Česku a radí nejen jak tato občanská sdružení zakládat, ale organizuje i projekty, do nichž se mohou členská centra zapojit. Jedním z těch letošních je „Šance rodině i zaměstnání“ podporující sladění rodinného a pracovního života rodičů. Na webu materskacentra.cz si mohou matky vyhledat členské centrum podle svého bydliště. Své centrum zde jistě najdou i maminky z menších měst, kde jsou tato občanská sdružení stále více zakládána.

Od roku 1992, kdy u nás vzniklo první mateřské centrum, se ostatně náplň center posunula od matek a dětí směrem k celé rodině. „Řady návštěvníků mateřských center se rozšířily nejen o otce, ale také o generaci babiček a dědečků.,“ popisuje nové trendy zakladatelka center v ČR Rut Kolínská. A nabídka programů a přednášek s názvy jako „Máma a táta pro 21. století“ ji dávají za pravdu. Ostatně mnohá centra zvolila do svého názvu místo adjektiva „mateřská“ slovo „rodinná“.

Jak jste spokojeni s nabídkou mateřských center vy?

Autor článku

Pracovala v Lidových novinách, kde se zaměřovala na cestování, trh práce a školství. Odskočila si na rodičovskou dovolenou a v součanosti pracuje v právnickém nakladatelství.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).