Hlavní navigace

Mango – ovoce bohů

11. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Titbit
Mango obsahuje desítky aromatických substancí, což mu dává nezaměnitelné aroma a lahodnou chuť. Správně zralé mango je navíc neuvěřitelně šťavnaté.

Mango je často nazýváno králem ovoce nebo také ovocem bohů. Pochází z Indie, kde jeho existence byla zaznamenána už od doby 4000 př. n. l. Často je také spojováno s hinduistickým bohem lásky Mnamathou. Dnes se pěstuje hlavně v jihovýchodní Asii, Brazílii a Mexiku.

Galerie: Poznejte exotické ovoce

Plod je většinou oválný, velikost pak závisí na druhu, průměrně však měří kolem deseti až patnácti centimetrů a vážit může až dva kilogramy. Barva ovoce přechází od zelené, přes žlutou až červenou. Uvnitř je mango sytě žluté s plochým semenem.

Obsahuje až jednačtyřicet aromatických substancí, což mu dává nezaměnitelné aroma a lahodnou chuť. Správně zralé mango je navíc neuvěřitelně šťavnaté. Hodí se proto do smoothies, ale vyrobíte z něj i skvělé marmelády nebo sorbety.

Mango a zdraví

Vitamíny C i A je mango doslova nabité. Když denně sníte tři sta gramů této žluťoučké pochoutky, pokryjete tím tak svůj denní příjem těchto vitamínů. Mimo to si také rozhodně pochutnáte.

Mango obsahuje také vitamíny skupiny B, které příznivě působí jak na pleť a kvalitu vlasů a nehtů, tak také na nervovou soustavu. Zastoupen je také betakaroten, který je účinným antioxidantem a zabraňuje tak předčasnému buněčnému stárnutí. Dobrý vliv má také na oběhový systém a snižuje hladinu glukózy v krvi.

Jak vybrat dokonalé mango

Zralé mango je měkké, avšak pružné. Pokud v obchodě koupíte ještě nezralé mango, nechte jej doma dozrát při pokojové teplotě.

Mango by nemělo být otlačené ani rozměklé. Také skvrny jsou nežádoucí, protože se přes ně mohou dovnitř dostat plísně nebo hniloba.

Nutno dodat, že zralé mango nemusí nutně vypadat jako z fotografie.

Seriál exotické ovoce server Vitalia.cz připravil společně se společností Titbit, dovozcem exotických pochoutek, www.titbit.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).