Hlavní navigace

Lékařské odbory vyzvaly k ukončení akce Děkujeme, odcházíme

21. 2. 2011

Sdílet

Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel vyzval lékaře k ukončení protestu a odvolání výpovědí bez ohledu na to, že ho Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jeho samotného nechce přijmout zpět. Engel to sdělil agentuře ČTK. Uvedl, že si váží solidarity i nabídky pracovních míst, které o víkendu obdržel. Nechce, aby nastalá situace byla zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které ve čtvrtek podepsal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel vyzval lékaře k ukončení protestu a odvolání výpovědí bez ohledu na to, že ho Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jeho samotného nechce přijmout zpět.

Engel to sdělil agentuře ČTK. Uvedl, že si váží solidarity i nabídky pracovních míst, které o víkendu obdržel. Nechce, aby nastalá situace byla zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které ve čtvrtek podepsal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Odboráři se za svého šéfa zřejmě nepostaví

Vyzývám všechny lékaře, aby ukončili protest a neprodleně odvolali své výpovědi bez vazby na moje přijetí zpět na radiodiagnostickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ uvedl ve výzvě ke 3800 lékařům, kteří v odborové protestní akci Děkujeme, odcházíme podali výpověď. Další tisícovka vypověděla nebo se chystala vypovědět dohody o přesčasech.

V pátek člen předsednictva lékařských odborů chirurg Miloš Voleman, jehož přijetí zpět na Vinohrady je rovněž nejisté, vyzval e-mailem lékaře, aby se stahováním výpovědí vyčkali až do středečního jednání vlády o platových tabulkách a memorandu. Odvolával se na doložku o solidaritě, kterou spolu s výpovědí podepisovali všichni doktoři.

Engel v dnešní výzvě uvedl, že v tuto chvíli nejde o něj, ale především o kolegy z jiných nemocnic. „Nechci, aby nastalá situace byla některými zájmovými skupinami zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které jsem vaším jménem podepsal,“ napsal.

Ne všichni lékaři se budou smět vrátit na svá místa

Memorandum sice ředitele nemocnic vyzývá, aby přijali zpět lékaře, kteří o to požádají, ale jen v případě, že jejich místa nebudou už obsazena nebo se v rámci restrukturali­začních záměrů nezrušila. Engel to lékařům připomněl. Stejně jako vláda nemůže garantovat přijetí všech lékařů na původní místo, nemůže ani odborový klub garantovat, že všichni lékaři výpovědi stáhnou.

Ke svému případu Engel uvádí, že osobně vnímá snahu ředitele Vinohrad a člena pražské ODS Marka Zemana „potrestat“ toho, kdo vedl legitimní protestní akci lékařů, jako „ubohou a přízemní“. „Křečovité pokusy dalších ředitelů potrestat lékaře za oprávněný odpor proti neutěšeným poměrům v českém zdravotnictví a jsou jen vizitkou jejich morální a lidské úrovně,“ napsal.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).