Hlavní navigace

Lékař si vymýšlel diagnózy, ale léčit bude moci dál

23. 6. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Případ lékaře Zbyňka Veselského, který si vymýšlel diagnózy a tahal ze svých pacientů peníze, může skončit tím, že si pan Veselský vesele znovu otevře novou ordinaci.

Zbyněk Veselský je povedený ptáček. Coby lékař si otevřel poradnu pro využívání farmaceutických a potravinových přípravků a rozhlašoval o sobě, že je natolik světově známý, že se k němu jezdí léčit i tibetský dalajlama.

Máte rakovinu, za nějakých sto tisíc vás vyléčím...
Autor: Isifa.cz

Máte rakovinu, za nějakých sto tisíc vás vyléčím…

Ve skutečnosti se ale snažil získat lukrativní pacienty, zjišťoval si, jak jsou movití a poté jim diagnostikoval nevyléčitelné choroby. Kulturistovi Jindřichu Popelářovi například před pěti lety „našel“ rakovinu močového měchýře a slíbil mu léčbu speciálními injekcemi za 30 tisíc korun. Popelářovi ale nic nebylo a dva roky se zbytečně strachoval o svůj život.

Na případ lékaře Veselského nedávno upozornily Lidové noviny, které sledovaly jeho anabázi před Obvodním soudem pro Prahu 2. Soudce Milan Rossi mu uložil dva roky vězení a pět let zákazu lékařské činnosti, protože se podařilo prokázat další dva případy, kdy Veselský vymámil na svých pacientech po 150 tisících korunách. Lékař tak musí kromě trestu všem poškozeným vyplatit úhrnem 330 tisíc korun, které mu zaplatili v domnění, že je vyléčí. Veselský obvinění odmítá a proti verdiktu soudu se odvolal, rozsudek tak ještě není pravomocný.

Pět let zákazu činnosti. A potom bude znovu léčit?

Co je však na případu nejvíc skandální, je zákaz lékařské činnosti na pouhých pět let. Znamená to, že Zbyněk Veselský si bude moci po pěti letech znovu otevřít soukromou lékařskou praxi a pokračovat v „léčení“, byť třeba pod jiným jménem? Zeptal jsem se právního zástupce České lékařské komory Miloše Máce a nestačil jsem se divit. Soud prý Veselskému nezakázal lékařskou činnost jako takovou, ale pouze samostatný výkon lékařského povolání. „Tedy teoreticky po absolvování výkonu trestu odnětí svobody se může nechat zaměstnat s tím, že bude mít ustanoveného dohlížejícího lékaře, který ho bude kontrolovat – pokud se však najde někdo, kdo si ho troufne zaměstnat,“ odpověděl mi Máca.

Zbyněk Veselský už v minulosti jako lékař zaměstnán byl – ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Vedení nemocnice na něj ale nemá nejlepší vzpomínky. Před sedmi lety si totiž připsal urologickou operaci, kterou nikdy neprovedl. A ještě před nástupem do hradecké nemocnice, v roce 2000, se podílel na operaci, při níž pacientovi vyoperoval místo nemocné zdravou ledvinu. Také tehdy stanul před soudem a odnesl si osmiměsíční podmíněný trest. Poškozený pacient o čtyři roky později zemřel.

Stalo se: Stačí obrátit rentgen a vyoperují vám zdravou ledvinu

Kdosi do počítače zanese obrácený snímek a vy přijdete o zdravou ledvinu. Následky mohou být tragické…

Česká lékařská komora zakročit nemůže

Kdyby si chtěl Zbyněk Veselský po odpykání trestu, o němž musí ještě rozhodnout odvolací soud, znovu otevřít vlastní lékařskou praxi, teoreticky by tak mohl učinit za sedm let. „V případě, že by rozsudek byl pravomocný, soukromou praxi by si mohl MUDr. Veselský otevřít po sedmi letech (dva roky trestu odnětí svobody + pět let, než bude možno zahladit záznam v rejstříku trestů, mezitím trest zákazu samostatného výkonu povolání uplyne). Jako zaměstnanec by již mohl působit hned po absolvování výkonu trestu odnětí svobody, avšak pod dohledem jiného lékaře a za předpokladu, že ho někdo zaměstná a nebude mu vadit, že lékař není bezúhonný,“ konstatuje právník České lékařské komory (ČLK).

Samotná lékařská komora přitom nemůže odsouzeného lékaře nijak kontrolovat nad rámec trestu, který mu uložil soud. „Podle stanov ČLK nějaká důslednější kontrola než ta, kterou vykonává soud, možná není (a realizaci v praxi si už vůbec nedovedu představit), bylo by možné na půdě ČLK jeho chování šetřit a případné další opatření podniknout opět až poté, co by si na něj stěžoval nějaký další pacient,“ konstatuje Miloš Máca.

Vtip? Ne, české právo prostě umožňuje lékaři, který byl už jednou odsouzen za špatně odvedenou operaci, vymýšlel si diagnózy, strašil své pacienty, tahal z nich peníze a v nemocnici, kde působil, si připsal neuskutečněný zákrok, aby opět léčil.

Seriál U lékaře: krok za krokem

Máte strach z neznámého? Před návštěvou lékaře nebo před vyšetřením nespíte, obvoláváte známé a sháníte informace o tom, co vás čeká? Postupně vás provedeme z ordinace do ordinace, podíváme se zblízka na nejrůznější vyšetřovací metody a budeme hlídat, jak se dodržují práva pacientů. Nebojte se! Ani chytrých strojů, ani latinských výrazů ani se zeptat na něco, co není jasné. 

Uvidí se. Po pravomocném rozsudku

Lékařská komora podle Mácy čeká na pravomocný rozsudek odvolacího soudu, v tomto případě Městského soudu v Praze, a teprve potom se rozhodne, jak bude proti Veselskému postupovat. Nepravomocně odsouzený lékař tak stále zůstává členem ČLK a teoreticky může pokračovat ve výkonu lékařského povolání. „Pokud by mu byla vina prokázána, tak nejpřísnější disciplinární opatření, které by mohlo následovat, by bylo vyloučení z ČLK,“ vysvětluje Máca. Ovšem po pěti letech by si Veselský mohl o členství znovu zažádat. A nikdo nedokáže předjímat, jak by se komora k jeho žádosti postavila (pokud by mu třeba soud na jeho žádost vymazal trest z trestního rejstříku).

„Trest odnětí svobody i zákazu činnosti by se mohl rozsudkem odvolacího soudu jak zvýšit, tak snížit a teprve po jeho právní moci Čestná rada ČLK posoudí v závislosti na pravomocném rozsudku, jakým způsobem bude v řízení na půdě ČLK pokračováno, zda by bylo potrestání soudem dostačující a zda má ČLK vůbec objektivně podle zákona možnost uložit trest nad rámec trestu uloženého soudem,“ pokračuje právní zástupce ČLK.

Zbyněk Veselský má tedy po všech těchto šlamastykách velkou šanci, že si v roce 2017 znovu otevře ordinaci, třeba pod změněným jménem (úředně to není tak složitá operace) a v jiném městě. To není dobrá zpráva pro nás, potenciální pacienty. A už vůbec ne pro českou justici a lékařskou komoru.

Čtěte téma: Anabáze pacienta po české nemocnici

Našemu zdravotnictví nechybějí jen peníze, ale také slušné vychování. Jak mám věřit lékaři či sestře, že od nich mohu čekat pomoc, když jim nestojím ani za to, aby mi řekli „Dobrý den“? 

Autor článku

Zakladatel serveru Vitalia.cz a jeho šéfredaktor v letech 2008 až 2009

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).