Hlavní navigace

Lázně připravují na příští rok dvoutisícové slevové vouchery, státní slevy brzy končí

10. 12. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Kdo chce do lázní se státní slevou čtyři tisíce korun, měl by si pospíšit. Vystavování a platnost slevových poukazů za tři týdny končí. Prodloužení zatím ministerstvo nepřipravuje. Provozovatelé lázní se ale dohodli, že od ledna budou lidem dál nabízet slevový voucher ve výši dva tisíce korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) lázeňské poukazy zavedlo v červenci roku 2020 a následně jejich platnost prodlužovalo, takže je možné si je z internetu stahovat a uplatňovat až do konce letošního roku.

Voucher je slevová poukázka ve výši čtyř tisíc korun, kterou si lze vystavit na webu Kudy z nudy, provozovaném státní organizací CzechTourism. Ze strany MMR jde o formu kompenzace za výpadky v návštěvnosti lázní způsobené covidem.

Čerpat ji mohou dospělí, kteří si lázně platí ze svého. Podmínkou je, aby pobyt, na nějž slevu uplatňují, byl minimálně na šest nocí a zákazník si zaplatil také nejméně pět léčebných procedur.

Peníze na slevy jsou, do lázní je ale lepší si zavolat

Vouchery přijímá většina českých lázní. MMR jim ale nastavilo strop, do kterého jim slevy pro zákazníky proplatí. Pokud tedy někdo chce slevu ještě na poslední chvíli čerpat, jistotou je si do vybraných lázní nejprve zavolat a ujistit se, zda státní voucher stále přijímají.

Jak zájemcům uvádí pracovnice informační linky MMR na telefonním čísle 224 861 282 nebo 224 861 138, finanční limity pro letošní rok zatím nebyly vyčerpány, a poukazy tedy lze ještě tři týdny generovat a uplatňovat.

S prodloužením voucherů zatím stát nepočítá

Kde poukazy ještě přijímají, se zájemci dozví na zmiňovaném webu Kudy z nudy. Ten ve středu uváděl, že využito bylo již 105 tisíc poukazů a dvacet lázeňských ubytovacích míst již poskytování slev na vouchery pro letošek vyčerpalo.

Jak uvedla pracovnice informační linky, pro příští rok MMR se státními vouchery zatím nepočítá. To znamená, že dosud nevyužité poukázky propadnou a další nebude možné si vystavit. Tedy alespoň podle současných pravidel. Ta se ale mohou změnit. Stávající vláda v demisi vystavování voucherů neprodloužila. Nová vláda zatím ještě nebyla jmenována, a tak je otázkou, zda rezort pod novým vedením vouchery obnoví.

„Rozhodnutí o pokračování lázeňských voucherů bude záležet na nové vládě. Jsme však případně připraveni s programem na podporu lázní pokračovat do poloviny roku 2022,“ říká Vilém Frček z odboru komunikace MMR.

Lázně připravují vlastní slevové poukázky

Lázně na rozhodnutí MMR ovšem nečekají. Prezident Svazu léčebných lázní (SLL) Eduard Bláha, jenž vede Lázně Jáchymov a ještě nedávno stál i v čele Lázní Luhačovice, serveru Vitalia.cz řekl, že značná část chce od ledna poskytovat vouchery ve výši dva tisíce korun na osobu a pobyt.

„Byla by to sleva na určité pobyty, jež by musely splňovat stejné podmínky jako u státních voucherů,“ popisuje Eduard Bláha. To znamená zakoupení minimálně šesti nocí a pěti procedur.

Dvoutisícovou slevu na jeden pobyt už nebude hradit stát, ale půjde na vrub lázním. „Je trochu zvláštní, že lázně, které mají problém, budou dávat ještě slevu, ale když se zaváděly státní vouchery, tak nám pomohlo, jak se o lázeňské péči mluvilo. Takže vouchery jsou sice dalšími náklady, ale myslíme si, že ty budou úměrné tomu, že do lázní přijedou lidé. Třeba i ti, kteří budou chtít kratší či jiný pobyt než na voucher,“ přemítá Eduard Bláha s tím, že lázně se obávají, že budou po Novém roce kvůli covidu opět čišet prázdnotou. Nemocnice totiž odkládají plánované operace, po kterých se do lázní na pojišťovnu jezdí. Další zájemce o ozdravný pobyt odrazuje riziko nákazy nebo to, že nejsou očkovaní.

Slevy jen na některé pobyty a zatím jen do jara

Lázně, které se do slevové akce zapojí, se zaregistrují na stránkách Kudy z nudy. Tam uvedou, kde, na jaký pobyt a kolik voucherů je možné čerpat. Lidé by si pak přes stejné stránky mohli vouchery zamluvit. „Tedy potvrdit objednávku, vygenerovat si voucher a ten poté uplatnit v konkrétních lázních,“ popisuje Eduard Bláha s tím, že sleva se nebude týkat všech pobytů a všech lázeňských objektů, ale jen těch lázněmi vybraných.

Lázně navíc zatím počítají, že vouchery by si lidé mohli pořídit a uplatnit jen po část příštího roku.

Aby si lidé mohli vouchery do lázní zamluvit a uplatnit tak, jak jsou dosud zvyklí u těch státních, musí se SLL domluvit s MMR a CzechTourismem na využívání webu Kudy z nudy. K dohodě zatím nedošlo, uzavřena by ale měla být v dohledné době. „Zájem ze strany lázní tady je, teď jde o to, jak rychle to dokážeme technicky vyřešit. My bychom rádi možnost dvoutisícových voucherů oznámili v prosinci a chtěli bychom, aby fungovaly od ledna minimálně na jarní měsíce, kdy čekáme, že lázně budou mít opět problémy s počtem klientů a pacientů,“ podotýká Eduard Bláha.

SLL navíc ještě jedná s kraji, zda akci podpoří a finančně na pobytové slevy přispějí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).