Hlavní navigace

Které pojišťovny vám zaplatí cestovní očkování?

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Každý, kdo se letos chystá na dovolenou do vzdálených destinací a stojí o to nechat se očkovat, může ušetřit. Pojišťovny totiž na cestovní očkování významně přispívají.

Chystáte se vyrazit za hranice naší země, za okraj našeho kontinentu? Pakliže už malujete dráhu vaší cesty po mapě, asi nebude na škodu omezit na minimum riziko nákazy, které může souviset právě s cestováním do destinací, které nejsou zdaleka tak vyspělé, jako Evropa, případně se jedná o destinace exotické. Pomoci vám může cestovní pojištění, které nabízí řada pojišťoven. A pozor, ne všechno pojištění si musíte platit z vlastní kapsy.

Někdo nabídne i tisícovku

Od prvního března přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s nabídkou speciálního balíčku Cestovatel, s nímž získáte příspěvek až do výše tisíc korun na očkování při cestách do zahraničí. Benefit byl zaveden už tak brzy, aby se případní zájemci mohli nechat naočkovat již nyní, neboť některá očkování vyžadují i opakovanou aplikaci. Až tisícikorunový příspěvek mohou klienti VZP čerpat na očkovací látky proti konkrétním infekčním nemocem, a to proti vzteklině, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu, žluté zimnici, proti choleře.

Doposud mohli zájemci o příspěvek na vakcínu proti některé z výše uvedených chorob získat od VZP maximálně pět set korun. Pokud tuto částku vyčerpali, nemohli pak už ale ve stejném roce dostat příspěvek na jiné očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. „Nově se tedy jednak příspěvek od 1. března o pět set korun zvýšil, a navíc i ten, kdo využije 1 000 korun na některé z cestovních očkování, může nadále čerpat dalších pět set korun na jiné vakcíny např. chřipka, žloutenka, meningokok…,“ říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

Stejně jako u všech ostatních benefitů, i pro získání příspěvku na cestovní očkování musí být žadatel členem Klubu pevného zdraví.

Přehled povinných nebo doporučených očkování do vybraných zemí či regionů

VZP ale není jedinou pojišťovnou, která vám ušetří peníze za cestovní pojištění. I mladoboleslavská Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ) svým klientům nabízí možnost nechat se zdarma očkovat. Byť se jedná o nižší částku, než nabízí VZP. „Pojištěnci ZPŠ mají možnost pro očkování do zahraničí využít v roce 2016 příspěvku z balíčku pro ostatní očkování do výše osm set korun,“ říká Eliška Zajícová, ředitelka zdravotního odboru ZPŠ.

poporodni_deprese

Poměrně sofistikovaný systém má zavedený Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR). Když se nedáte očkovat vy, můžete peníze nastřádat pro své dítě, které pak můžete řádně proočkovat. „Klienti ZP MV ČR (nebo také ZP 211 podle kódu pojišťovny), kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, mohou získat příspěvek na toto očkování z fondu prevence. ZP MV ČR přispívá šest set korun na očkování proti klíšťové encefalitidě, žloutence, meningokoku, pneumokoku a tři sta korun na ostatní očkování, nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, například proti černému kašli, tetanu, vzteklině a jiným. Platí zásada, že každý rodič se může vzdát svého příspěvku ve prospěch dítěte, takže dítě může nakonec získat příspěvek na očkování ve výši devět set až tisíc osm set korun. Navíc, studenti od patnácti do dvaceti šesti let mohou čerpat příspěvek až šest set korun na lékařskou prohlídku studentů před studijní cestou do zahraničí,“ řekla pro server Vitalia.cz tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Na co všechno dostanete příspěvek? Vyberte si BENEFITY ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN.

 

Vůbec nejlépe z dotázaných pojišťoven jsou na tom asi klienti Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP). „OZP hradí v rámci svého benefitového systému všechna pojištění nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. V roce 2015 využilo příspěvku na pět set klientů,“ dozvěděli jsme se od vedoucího obchodního odboru OZP Maria Böhmeho.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).