Hlavní navigace

Kostice u podprsenky mohou škodit zdraví, ale i pomáhat

24. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Kostice u podprsenky rozdělují ženy na dva tábory. Obě skupiny mají částečně pravdu.

První, větší skupina považuje kostice za užitečné k tomu, aby jim podprsenka pozdvihla a tvarovala ňadra.

Druhá skupina kostice u podprsenky nesnáší a je přesvědčena, že kostice na těle tlačí a mohou zdravotně poškodit.

V minulých dobách bylo běžné, že se kostice prořezaly přes látku podprsenky a v dekoltu se objevil trčící drát. Mnoho žen si tuto zkušenost pamatuje, a je to jeden z důvodů, proč jim nedůvěřují.

Dnes už je to většinou jinak, ale přesto je potřeba věnovat správnému výběru podprsenky s kosticí pozornost a výběr nepodceňovat.

Jak je to tedy s nošením kostic a jejich případnou škodlivostí, jsme se zeptali odbornice Hanky Nekolové z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.

Kvalitní kostice nejsou jenom „drát“

V dřívějších dobách se kostice vyráběly z velrybích kostí, ale také například ze slonoviny, ze dřeva či rákosu. Dnes se nejčastěji používají zejména kostice kovové potažené plastem, kovové, plastové a také silikonové.

Jsou kostice u podprsenky zdravotně závadné?

Kostice u podprsenky jsou často ženami odmítány z důvodu obavy, že použitý kov může vyvolat alergii, tlačení konce kostice na ňadro, bolesti prsou, zarudnutí a následně zánět prsní tkáně. Jak to je?

Je materiál, ze kterého jsou kostice vyrobeny, zdravotně nezávadný?

  • Výrobci spodního prádla garantují zdravotní nezávadnost kostic. Pokud jsou vyrobeny z kovu, tak v žádném případě neobsahují nikl, který je velmi častým původcem kontaktních alergií.
  • Navíc ještě kostice bývají obaleny plastem a opatřeny plastovou koncovkou, která funguje jako pružinka a dále zabraňuje prořezávání látky a vyjíždění kostice z tunýlku.
  • Nové silikonové kostice pak svou přizpůsobivostí nevytvářejí žádný zmiňovaný problém.

Proč kostice tlačí do prsou?

  • Výrobci, ale i prodejci spodního prádla upozorňují na to, že kostice je naprosto bezpečná, pokud bude mít žena správnou velikost a střih podprsenky.
  • Mít tedy správně zvolenou podprsenku znamená, že tvar kostice obkrouží celé ňadro, bude směřovat do podpaží a končit za prsem.
  • Pokud si žena vybere podprsenku v nesprávné velikosti, u které kostice končí v prsní tkáni, pak kostice tlačí a mohou způsobit zdravotní problém.

Galerie: 10 tipů pro správnou podprsenku

Proč kostice tlačí do žeber?

  • Tento problém souvisí jak s výběrem správné velikosti podprsenky, tak s následným správným nasazením podprsenky.
  • Při oblékání podprsenky je potřebné si ňadra skutečně nazdvihnout a kostice vsunout těsně pod ně.
  • Velmi často se při oblékání podprsenky stává, že kostice leží na těle mnohem níže, než jsou prsa. Při sezení potom tyto níže usazené kostice značně tlačí do žeber.

Tip na závěr

Podprsenky s kosticemi ve správné velikosti skutečně poprsí pozdvihnou, vytvarují a přinášejí mu zdola podporu, z toho důvodu je doporučujeme nosit.

Na druhou stranu také doporučujeme, aby se nenosily celý den. Po příchodu domů ze zaměstnání je potřebné podprsenku s kosticemi vyměnit za pohodlnou a prodyšnou sportovní podprsenku bez kostic. Ta je stejně důležitá jak pro sport, tak i pro doma. Nesmí ženy tísnit a bránit v dýchání, ramínka musí být široká. Podepře prsa a přitom je komfortní a měkoučká.

Autor článku

Odbornice z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti, www.podprsenky-poradna.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).