Hlavní navigace

Kořen kozlíku lékařského nevoní, ale v čaji se to ztratí

Autor: Wikipedia.org / Pimpinellus, podle licence: CC BY-SA 4.0

Kořen je nejléčivější částí kozlíku. Má celkem nepříjemné aroma, které ale v hotovém čaji či kapkách není příliš znát. Kozlík lékařský uklidňuje, působí jako mírné sedativum, pomáhá při nespavosti. A to ještě není všechno.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je rostlina dorůstající do velikosti jednoho metru. Tuto léčivku můžeme sbírat na okrajích lesů, potočních břehů a příkopů či vlhkých luk.

Co z kozlíku používáme

Nejléčivější částí kozlíku je kořen. Kořen kozlíku si můžeme sami nasbírat (od června do října) či koupit v bylinkářstvích. Kořen kozlíku má celkem nepříjemné aroma, které se ale v hotovém čaji či kapkách ztrácí.

Jak můžeme zpracovávat kořen kozlíku

Kořen můžeme sušit, nakládat do vína či destilátu.

Co obsahuje kořen kozlíku

Kořen kozlíku je zdrojem silicí, hořčin, alkaloidů a valerinu.

Léčivé účinky kořene kozlíku

Kozlík je mírné sedativum, uklidňuje při silném rozčilení a nervovém neklidu, pomáhá při nespavosti. Dále uvolňuje žaludeční křeče u psychicky podmíněných potíží. Prospívá i trávení, rozpouští hleny a velmi dobře ovlivňuje i srdeční neurózy.

Pozor! Kořen kozlíku není vhodný pro dlouhodobé podávání, protože u některých jedinců již po měsíci nepřetržitého denního užívání přestává účinkovat a místo uklidnění vzniká nabuzení.

Kozlíkové receptury

Kozlíkový čaj na celkové uklidnění

 • Potřebujeme: půl lžičky nadrceného kořene kozlíku, 2 dl vroucí vody
 • Postup: Kořen přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách.

Kozlíkové víno při neklidu, strachu a úzkosti

 • Potřebujeme: 1 lžíci nasekaného kořene kozlíku, 1 lžíci nasekané citronové kúry (nejlépe z chemicky neošetřeného citronu), 2 tlučené hřebíčky (koření), 1 litr kvalitního červeného vína
 • Postup: Kořen kozlíku, citronovou kúru a hřebíčky přelijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Pak přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v chladnu. Užíváme večer po 1–2 štamprlích.

Bylinkový likér pro klidné večery

 • Potřebujeme: půl lžíce kořene kozlíku, 1 lžíci chmelových šišek, 1 lžíci levandule, 1 lžíci meduňky, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 lžičku skořice, 3 tlučené badyány, 1 litr domácí pálenky
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a užíváme večer po 1–2 štamprlkách.

Likér na uklidnění

 • Potřebujeme: 1 lžíci kořene kozlíku, 1 lžíci levandule, 1 lžíci natě mučenky, 1 lžíci dobromysli, 1 litr domácí pálenky
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a užíváme večer po 1–2 štamprlích.

Bylinková pasta při vnitřním neklidu

 • Potřebujeme: půl lžičky meduňky, půl lžičky kořene kozlíku, půl lžičky květů levandule, 2 lžíce kvalitního medu
 • Postup: Léčivky pomeleme na prášek, ten smícháme s medem a hotovou pastu užíváme během dne po lžičkách.

Čaj na rychlé zklidnění

 • Potřebujeme: 1 lžičku kořene kozlíku, 1 lžičku meduňky, 1 lžičku třezalky, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Léčivky smícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách popíjíme.

Večerní čaj na dobrou noc

 • Potřebujeme: půl lžičky kořene kozlíku, 1 lžičku květu heřmánku, 1 lžičku meduňky, 1 lžičku levandule, 1 lžičku chmelových šišek, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Léčivky smícháme dohromady, pak je přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a můžeme popíjet.

Kapičky na dobrou noc

 • Potřebujeme: 1 lžičku kořene kozlíku, 1 lžičku meduňky, 1 lžičku chmelových šišek, 1 lžičku levandule, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Bylinky smícháme, přelijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a při potížích se spaním užíváme 30 kapek asi půl hodiny před plánovaným ulehnutím. Chroničtí nespavci si mohou nakapat až 60 kapek.

Kozlík z lékárny

Léčivých vlastností kozlíku využívá řada farmaceutických přípravků. Mnohé jsou určeny – podobně jako naše receptury – pro klidný spánek, zklidnění, pro snížení napětí a úzkostí.

Liší se obsaženou dávkou kozlíku lékařského a kombinací s dalšími bylinami a účinnými látkami. Silnou dávku kozlíku obsahují například tobolky NEOSPAN forte SWISS pro snadnější usínání a kvalitnější spánek, zklidňující kapky Fytos zase sází na kombinaci kozlíku, meduňky, mučenky a chmele. Kapky ze samotného kozlíku nabízí Dr. Popov.

Dětem je určený gel při prořezávání zoubků, který využívá jak zklidňujících vlastností kozlíku, tak heřmánku a propolisu. Mohou ho ale využít i dospělí po zubařském zákroku nebo po podráždění potravinami.

A to je jen malý výčet uplatnění této účinné tišící bylinky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).