Kolik to má kalorií? Tabulka výživových hodnot bude nově povinná

Hubnoucí lidé, lidé s nařízenou dietou i ti, kteří si hlídají obsah soli v potravinách, budou mít zase o něco snazší život. Za pět dní totiž začne platit nařízení, dle kterého na obalech potravin budou uvedeny povinně tabulky s výživovou hodnotou.

Už skoro dva roky platí nařízení, které provozovatelům potravinářských podniků přineslo nemálo vrásek. Museli u svých jídel začít uvádět informaci o obsahu alergenních látek i u nebalených potravin. Někteří hospodští se s tím popasovali po svém a na jídelních lístcích psali, že jejich pokrmy obsahují všechny alergeny, což inspekce dokázala ocenit. Ale po svém – pokutou. Od 13. prosince letošního roku začne platit další část tohoto nařízení – a to sice povinnost uvádět i výživové údaje u potravin.

Nejen hubnoucí to budou mít snazší

Provozovatelé potravinářských podniků budou mít povinnost uvádět výživové údaje u potravin, které prodávají. Bude se jednat o uvádění energetické hodnoty, definované jak v kJ (kilojoulech), tak i v kcal (kilokaloriích), a o množství tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli. Už dnes na valné většině výrobků tyto údaje najdeme, ale každý výrobce si to tak nějak maloval po svém, teď jsou jasně nastavena pravidla pro pořadí uvedených složek i jednotný způsob zobrazení. Výživové hodnoty najdete jednotně v tabulce, pokud nebude dostatek místa, půjde o řazení lineární. Tyto povinné údaje mohou být rozšířeny o informaci o obsahu vitaminů, minerálů nebo vlákniny, ale pouze v případě, že budou v potravině přítomny ve významném množství.

Další novinkou bude zákaz uvádění obsahu cholesterolu nebo omega-3 mastných kyselin. Markéta Deimelová, partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha, k tomu uvádí: „Výživové údaje musí být uvedeny pro potraviny ve stavu, v němž jsou prodávány konečnému spotřebiteli. Je-li to však vhodné, mohou být tyto údaje uvedeny pro potraviny ve stavu připraveném ke spotřebě, a to za předpokladu, že jsou připojeny podrobné pokyny pro přípravu ke spotřebě. Takové uvedení výživových údajů se bude týkat například instantních jídel, u kterých by uvedení výživových údajů v nepřipraveném stavu nemělo význam.“

serial_prilohy

Na co se nebude vztahovat nové nařízení

Pro některé potraviny povinnost nést výživové hodnoty neplatí, výjimka se vztahuje např. na nebalené potraviny (pekařské výrobky, pultový prodej krájených masných výrobků), v obchodě nakrájené a zabalené sýry, pokrmy ve stravovacích zařízeních, potraviny s malým obalem (největší plocha je menší než 25 cm2), nápoje s obsahem alkoholu nad 1,2 %, nezpracované potraviny (např. čerstvé maso, ovoce a zelenina), čaj, kávu, byliny a koření, sůl nebo žvýkačky.

Výživové údaje nebudou muset uvádět ani výrobci, kteří potraviny vyrábí v malém množství, tj. v množství, které je výrobcem dodávané přímo konečnému spotřebiteli nebo do místního maloobchodu, přičemž tento výrobce zaměstnává maximálně deset zaměstnanců nebo jeho roční obrat nepřekročí dvacet milionů korun.

4 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 14. 12. 2016 20:35