Hlavní navigace

Kdy se dočkáme posezení ve Šlechtově restauraci? V roce 2012

19. 5. 2010

Sdílet

Slavná Šlechtova restaurace umístěná příhodně v pražské Stromovce léta chátrala. Teď se snad konečně dočká rekonstrukce. Pražský magistrát schválil zařazení „Rekonstrukce Šlechtovy restaurace“ do letošních stavebních akcí a rozhodl o zajištění potřebných finančních prostředků. Rekonstrukce by měla být zahájena v září 2010 a ukončena v září 2012.

Slavná Šlechtova restaurace umístěná příhodně v pražské Stromovce léta chátrala. Teď se snad konečně dočká rekonstrukce.

Pražský magistrát schválil zařazení „Rekonstrukce Šlechtovy restaurace“ do letošních stavebních akcí a rozhodl o zajištění potřebných finančních prostředků. Rekonstrukce by měla být zahájena v září 2010 a ukončena v září 2012.

Areál Královské dvorany – tzv. Šlechtovy restaurace – je kulturní památkou, zapsanou v ústředním seznamu kulturních památek ČR. Nejstarší část stavby pochází z roku 1693 z období vrcholného baroka, v roce 1857 byly v novogotickém stylu přistavěny arkády a zvýšena postraní křídla.

V roce 1980 objekt zcela vyhořel a od té doby chátral. V průběhu povodní v srpnu 2002 došlo k podstatnému zhoršení statiky objektu a bylo nutné provést zajišťovací práce ve větším rozsahu, než se původně předpokládalo. Současně bylo potřeba učinit záchranné restaurátorské práce jako sejmutí nebo  fixace fresek, demontáž a úschovu kamenných balustrád. Objekt byl rovněž opatřen provizorní krytinou a zabezpečen proti případným negativním vlivům ražby tunelů.

„Obnova této památky a její oživení bude velikým přínosem nejen pro magickou Stromovku, ale pro celou Prahu. Budu se těšit, stejně jako mnoho Pražanů, na její otevření a doufám, že se již nevyskytnou žádné překážky ke zdárnému ukončení díla,“ prohlásil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

 „Máme k dispozici platné stavební povolení jak na rekonstrukci objektu, tak na jeho připojení na inženýrské sítě. Přípojky inženýrských sítí byly již vybudovány, nyní zahajujeme opravu samotné Šlechtovy restaurace,“ uvedl radní hl. m. Prahy Radovan Šteiner.

„Objekt bude zrekonstruován bez podstatných zásahů do prostorového řešení. Zadní trakt včetně vedlejší budovy bude obnoven v původním stylu. Součástí investice bude i rekonstrukce opěrné zdi včetně sklepních prostor za touto zdí.  Kromě stavebních prací jsou do rekonstrukce zahrnuty i práce restaurátorské. Jedná se zejména o obnovu fresek a štukové výzdoby v barokním sále, obnovu balustrád, repase zahradního altánu. Vzhledem k dalšímu restaurátorskému průzkumu a velkému rozsahu restaurátorských prací v průběhu rekonstrukce, které je možno provádět pouze ve vhodném ročním období, je předpokládaná lhůta výstavby 24 měsíců,“ upřesnil radní.

Hlavním účelem rekonstrukce tohoto historického čtyřpodlažního objektu je znovuzískání společensko-kulturního stánku v areálu Stromovky. Barokní sál se zázemím bude sloužit pro společenské akce, koncerty, výstavy apod., v levé části objektu bude zřízeno informační centrum Prahy 7 a prostory v arkádách by měly být vyhrazeny výstavám. V pravé části objektu bude v přízemí zřízena restaurace, v prvním nadzemním podlaží kavárna s možností posezení na terase. Zázemí restauračních prostorů bude společné v přístavbě zadního traktu. Podél opěrných zdí západním směrem bude vybudována kolonáda se zázemím pro zahradní restauraci.

Zdroj: Magistrát hl. města Prahy

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).