Hlavní navigace

Jedovatý alkohol: Zatím nic, hlásí inspekce

12. 9. 2012

Sdílet

V terénu kontrolují lihoviny všichni inspektoři SZPI. Zanalyzované vzorky jsou zatím vyhovující. Kvůli mimořádné situaci a smrtelným otravám metylalkoholem vyslala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na kontroly všechny své inspektory. Po jednání vlády byl navíc dnes s okamžitou platností zakázán stánkový prodej lihovin s více než 30 % alkoholu v originálním balení v objemu nad 1 litr.

V terénu kontrolují lihoviny všichni inspektoři SZPI. Zanalyzované vzorky jsou zatím vyhovující.

Kvůli mimořádné situaci a smrtelným otravám metylalkoholem vyslala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na kontroly všechny své inspektory. Po jednání vlády byl navíc dnes s okamžitou platností zakázán stánkový prodej lihovin s více než 30 % alkoholu v originálním balení v objemu nad 1 litr.

Přečtěte si: Zákaz prodeje lihovin na stáncích nic neřeší

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce nasadila veškerý personál, na kontrolách v terénu je všech 215 inspektorů. Situaci se maximálně věnujeme. Oproti běžnému stavu se počet kontrol alkoholu zvýšil několikasetnásobně. Inspekce úzce spolupracuje s Generálním ředitelstvím cel ČR a hygienickou službou a policií,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Inspektoři kontrolují zejména menší prodejny, výrobce a místa, kde se prodává rozlévaný alkohol. Pokud Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistí podezřelou lihovinu, neprodleně odebere vzorek, na místě jej zapečetí a nařídí neuvádět předmětnou šarži nápoje do oběhu. „Inspektoři zatím zkontrolovali více jak 1400 provozoven, odebrali 115 vzorků, rozbor ukončili u 34. Všechny dosud zanalyzované vzorky vyhovovaly z hlediska obsahu metylalkoholu,“ uvedl ministr.

K tématu: První pomoc při požití metylalkoholu? Panák kvalitní lihoviny

Otravy alkoholem: Přestali jste ho proto kupovat?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).