Hlavní navigace

Jaký mixér vybrat - tyčový, ruční, nebo stolní?

13. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Mall.cz
Každý z mixérů má své přednosti a nedostatky, záleží na tom, k čemu ho chcete používat. V nabídce jsou jednoduché spotřebiče za několik stovek až po modely podobné robotům za tisíce.

Mixéry se nejčastěji dělí na tyčové, stolní, ruční šlehače a sekáčky neboli choppery. Není mixér jako mixér, dopředu zvažte, k čemu ho nejčastěji chcete používat. I v jednotlivých kategoriích jsou velké rozdíly v cenách, které závisí především na počtu funkcí a vybavení spotřebičů.

Orientační stručné rozdělení pro začátek:

 • tyčové mixéry – nejpohodlnější, použijete je rovnou v hrnci, v němž vaříte, bez přelévání a špinění dalšího nádobí; nevýhodou je, že nejsou určeny na delší mixování, tlačítko musíte držet po celou dobu provozu
 • ruční šlehače – robustnější než tyčové, zpracují větší množství, ve standardní výbavě mají větší mísy a není nutné držet tlačítko po celou dobu provozu
 • sekáčky - primárně určené na sekání v malém množství
 • stolní mixéry – primárně určené na koktejly

TYČOVÉ MIXÉRY

V této kategorii se pohybujeme mezi nejjednoduššími mixéry, určenými opravdu čistě k mixování například omáček, až po spotřebiče blížícími se robotům.

Hlavní parametry:

 • funkce a příslušenství (sekání, krájení, drcení ledu, šlehání…)
 • materiál (mixovací noha plastová nebo kovová)

Autor: Mall.cz

Tyčové mixéry se prodávají samostatně, nebo s nejrůznější výbavou

Hlavní rozdíly mezi jednotlivými modely tyčových mixérů jsou v příslušenství. Můžete si pořídit samotný mixér bez nádoby či dalších nástavců, ale také typy, které slouží i ke šlehání, sekání, drcení ledu ap.

Nejjednodušší a obvykle nejlevnější modely umožňují čistě mixování, jsou vhodné na omáčky apod.

Dnes už má většina tyčových mixérů, a to i levných a jednoduchých, oddělitelnou mixovací tyč. Jednak je to snazší na údržbu (tyč je možno mýt i v myčce), a dále to umožňuje používat další nástavce, pokud jsou ve výbavě. Tyčové mixéry mohou být vybaveny nástavcem na míchání, hnětení, šlehání, sekání, drcení, krouhání, strouhání… a příslušnými nádobami. Některé se tak blíží kuchyňským robotům. Drcení ledu bývá uváděno jako zvláštní parametr, zákazníci se totiž často mylně domnívají, že pokud má přístroj funkci sekání, je automaticky vhodný k drcení ledu. Záleží na odolnosti nožů a není to standardní funkcí klasického mixéru.

Rozmyslete si předem, co od mixéru budete chtít, příslušenství nelze dokupovat postupně jako u jiných typů spotřebičů.

Tyčové mixéry obvykle nemají regulaci rychlosti, fungují pouze na zmáčknutí tlačítka. „Řada zákazníků se ptá, jestli musí tlačítko držet,“ říká Monika Řezníčková z Mall.cz. „Ve většině případů ano, musí, je to kvůli bezpečnosti a kvůli přehřátí motoru, tento typ není uzpůsoben ani určen k dlouhému mixování.“ Některé modely mají několik rychlostí, případně tlačítko „turbo“.

U některých typů můžete narazit na potíže způsobené „prskáním“ při mixování – záleží na řešení spodní části mixovací nohy, jejím tvaru a otvorech. Některé modely mají ochranný kryt ve tvaru zvonku, který zabrání stříkání. Závisí také na nádobě, v níž mixujete, někdy je ve výbavě víčko, které zabrání prskání po okolí.

Při výběru rozhoduje materiál mixovací nohy. „Tady je třeba zákazníky upozornit, že pokud má mixér nohu plastovou, není doporučováno ho používat na horké pokrmy, ale pouze za studena,“ upozorňuje Monika Řezníčková.

Cenové rozpětí – 200–5000 Kč

Co se hodí vědět před nákupem:

 • plastová noha se nedoporučuje na mixování horkých pokrmů
 • u většiny tyčových mixérů, i těch s bohatou výbavou, je nutné celou dobu provozu držet tlačítko
 • sekání ledu není standardní funkcí tyčového mixéru, musí být extra uvedeno

RUČNÍ ŠLEHAČE

Váháte-li mezi ručním šlehačem a tyčovým mixérem, kromě výše uvedeného vezměte v potaz, co a pro kolik lidí budeme nejčastěji připravovat. Ruční šlehače jsou oproti tyčovým mixérům robusnější, zpracují větší množství, ve standardní výbavě mají větší mísy a není nutné držet tlačítko po celou dobu provozu.

Hlavní parametry:

 • funkce a příslušenství

Autor: Mall.cz

Ruční šlehače se často přibližují kuchyňským robotům

Základní modely bývají vybaveny hnětacími a šlehacími metlami, dražší mohou disponovat celou řadou nástavců a mis. Často mají otvor na tyčovou nohu, takže je lze vybavit podle potřeby. Umí v závislosti na typu krájet, krouhat, sekat, strouhat, šlehat, hníst, mixovat… Někdy mají zabudovanou i digitální váhu.

Ve výbavě najdete nejrůznější plastové misky se stojánkem, do kterého mixér postavíte a nemusíte držet ani přístroj, ani tlačítko jako u tyčových mixérů – přibližuje se funkci robotu. Mixovací nohy a příslušenství jsou omyvatelné.

U všech typů můžete volit z několika rychlostí.

Zákazníci si někdy stěžují na váhu spotřebičů, pokud nemáte model se stojánkem, nebo ho nepoužijete, může se při delším použití pěkně „pronést“.

Cenové rozpětí – 300–4000 Kč

SEKÁČKY

Menší pomocníci jsou určeni zejména k sekání bylinek a cibule.


Autor: Mall.cz

Sekáček – malý, užitečný pomocník do kuchyně

Hlavní parametry:

 • funkce
 • vzhled

Sekáčky neboli choppery pomocí „vrtulí“ sekají zejména bylinky a cibuli, další druhy zeleniny či ovoce. Některé zvládnou i maso nebo led.

Princip a efekt je většinou obdobný, naplníte nádobu, dáte víčko, zmáčknete tlačítko – a už se seká. Praktický pomocník malých rozměrů, skladný, nepřekáží na lince, připravený k okamžitému použití. Obsluha je jednoduchá, stejně tak údržba – kromě základny vyjmete a umyjete, třeba v myčce.

Jednotlivé přístroje se liší vzhledem, velikostí nádoby (maximální je cca 0,75 l), některé mají vyměnitelný disk pro šlehání např. vajec či majonézy, ale nezapomeňte, že pouze v menším množství.

Cenové rozpětí – 400–1300 Kč


Autor: Mall.cz

Stolní mixéry jsou určeny hlavně pro přípravu koktejlů

STOLNÍ MIXÉRY

Slouží primárně k mixování koktejlů. Podle materiálu pracovní nádoby jsou vhodné pro studené suroviny (plast), nebo i omáčky a polévky ap. (sklo).

Některé modely mají ve výbavě i sekání a krájení, případně sekání ledu.

Při výběru se podívejte, jestli je k dispozici tlačítko „turbo“ a regulace rychlosti. Obsluha je obvykle jednoduchá a pohodlná, stejně jako údržba – většinu součástí přístroje lze odnímat a mýt v myčce na nádobí.

Cenové rozpětí – 800–8000 Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).