Hlavní navigace

Jak se zbavit jizev po akné? Propagovanou špachtlí těžko

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Následky odstraňování akné jsou někdy ještě horší než nežádoucí pupínky. Na trhu můžete narazit na různé způsoby, jak se jizev po akné zbavit, ale často jen vyhodíte peníze.

Obličej posetý různorodými poutači pozornosti – pupínky už dávno není jen výsadou mládí. Vlivem zhoršeného životního prostředí, kombinací nevhodných potravin i díky dlouhodobému stresu se dermatologové setkávají s aknózní pletí u pacientů prakticky každého věku. Další činitele, které mají svůj podíl na tvorbě akné, vypočítává korektivní dermatoložka Edita JatšováLaserového centra Anděl: „Svou roli hraje dědičnost, zvýšená tvorba mazu, různé hormonální změny, v kombinaci s pomnožením bakterií a poruchou odlučování starých zrohovatělých buněk, které ucpávají póry.“


Autor: Isifa.cz

Akné dokáže natropit pěknou paseku

Jenže když už člověk tyhle nezbednosti na svém obličeji, zádech či dekoltu má, tak je většinou nemíní jen bez mrknutí oka nechat být. Nehty drtí kůži ve snaze zbavit se bílých výstupků s červeným lemem. Jsou všude, berou nám kus sebevědomí a narušují sociální kontakt. Pryč s nimi, i za cenu následků. Rozhodující je pro nás tento okamžik, takže, vymáčknout! To se většinou podaří, ale co potom?

Jizvy, které se nechtějí hojit, na sluníčku vyčnívají a jsou snad ještě horší než samotné akné v rozpuku. Existují metody, které dokážou náš obličej znovu vrátit do původního stavu? Je speciální ultrazvuková špachtle opravdu tím pravým? Zjišťovali jsme u kosmetiček i prodejce. Zaručené odstraňovače jizev doporučí korektivní dermatolog. Bude to trochu bolet, ale výsledky vám mohou zvednout sebevědomí o pěkných pár tříd výš.

Dryjáky, které sami doma nezkoušejte

První z chemických metod, kterou můžete na svém obličeji vyzkoušet, je peeling s jemnou koncentrací kyseliny glykolové. Při tomto AHA peelingu se povrchová vrstva kůže kyselinou rozvolňuje, odlupuje a během čtrnácti dnů obnovuje. Jedná se o nejjemnější formu chemického peelingu.

Vyzkoušet můžete i TCA peeling, který se při použití vyšších koncentrací kyseliny trichloroctové využije při problémech s pigmentací a k vyhlazování jizviček. Při aplikaci TCA na obličej dochází ke „zmrazení“ postižené části, lékař poté aplikuje chladivé obklady a antibakteriální mast. Hojení provází ztmavnutí pleti a následné olupování, které trvá cca deset dní.

Pod kůži se nám nejhlouběji dostane peeling fenolem, zasahuje více než půl milimetru pod povrch kůže, a to dosti nevybíravým způsobem. Fenol je totiž toxický a u tmavších typů pleti hrozí velké riziko vzniku porcelánových hypopigmentací.

Aplikaci fenolu vysvětluje lékařka Lucia Mansfeldová z FN Motol v odborném časopisu Dermatologie pro praxi: Při aplikaci se obličej rozdělí na 6 podjednotek (čelo, oblast úst, tváře, nos a okolí očnice) a musí se dodržovat interval 15 minut mezi nanesením fenolu na jednotlivé části, aby se předešlo srdečním arytmiím. Ošetření celého obličeje trvá 60–90 minut, následuje až čtyřdenní hospitalizace pod dohledem lékaře a pravidelné kontroly.

U všech druhů chemického peelingu platí důležitá pravidla:

  • Nikdy nezkoušejte domácí formu chemického peelingu – hrozí vážné popálení
  • Chraňte pokožku po zákroku před slunečním zářením, mnohdy až šest měsíců

Léčba světlem, léčba bez bolesti

Ruka lékaře není nezbytná, problémy s poškozenou pletí lze řešit i bez odborného dohledu, v teple domova. Biolampou. Aknózní pleť se dvakrát denně po dobu 10–15 minut vystavuje polarizovanému světlu biolampy a výsledky by měly být patrné do 14 dní.

Prodejce Biostimul Biolampa uvádí závěry po testu na vybraném jedinci trpícím středně těžkým akné (hluboké krátery na tvářích): „Po tříměsíční aplikaci dochází k úplnému vymizení zanícených ložisek, sjednocení barevného tónu pleti. Při pokračování léčby se postupně hojí i jizvy.“ Mezi významné zápory biolampy však patří vysoké pořizovací náklady, léčivé světlo přijde zhruba na patnáct tisíc korun.

I před aplikací polarizovaného světla se doporučuje konzultace s lékařem. Prodejce upozorňuje také na některé kontraindikace:

Fototerapii není obecně vhodné používat bez konzultace s lékařem:

  • V době léčby zhoubných nádorů nebo na ošetření jizev po jejich operaci.
  • U osob s epilepsií. 
  • Na oblast štítné žlázy při její zvýšené funkci, při jejím zvětšení a ani k ošetření jizvy po operaci štítné žlázy.
  • Po podání léku nebo aplikaci jiného přípravku s obsahem fotosenzibilizující látky.
  • Na akutní zdroje infekcí (zejména ve spojení s horečnatými stavy).

Ultrazvuková špachtle na jizvy? Sliby chyby

Pokud jste uvěřili zázrakům, kterými nad jiné povyšují kosmetická studia ultrazvukovou špachtli, pravděpodobně své jizvy po akné nosíte dál. Navzdory tomu, co hlásají v inzerci kosmetická studia, ultrazvuková špachtle neumí vše, co se o ní píše.

Ultrazvuková špachtle pomáhá pokožce, na akné však podle odborníků není účinná

Potvrzuje nám to i Zdena Štětková Kosmetiky Velvet: „Špachtli s úspěchem používám zhruba tři čtvrtě roku, pleť krásně a jemně vyčistí, ale nemohu potvrdit, že by jakkoliv odstraňovala jizvy po akné.“ Že špachtle jemnými pulsy povzbuzuje kolagenová vlákna a tím pomáhá pokožce k obnově, zároveň ji dokonale vyčistí, potvrzuje i Klára TrenzováKosmetiky Klarisi, avšak dodává: „Nikdy jsem o tom, že by ultrazvuková špachtle odstraňovala jizvy po akné, neslyšela. Nemohu to potvrdit ani z vlastní zkušenosti.“ I prodejce kosmetických přístrojů Jan Baťhasalony-vybaveni.cz bojkotuje reklamní masáž ze strany některých kosmetických studií: „Na jizvy po akné špachtle dle našeho názoru není účinná.“ 

Stačí zadat do vyhledavače „špachtle na akné jizvy“ a jsme doma. Jedno kosmetické studio kopíruje od druhého smyšlené texty, které do reality mají tak daleko jako Barbie k průměrné ženě.

Katalog nemocí: Akné

Laser je hit, ale není zadarmo

Akné se jím léčí zcela běžně, ale odstraňování jizev laserem už tak známé není. Možná proto, že staré, tzv. ablační lasery poškozovaly vlastní tkáň, čímž se prodlužovala doba hojení, má laser v tomto ohledu špatné renomé.

V současné době se však využívá neablačního (neablativního) laseru, který propadlé jizvy dokáže vyhladit. Korektivní dermatoložka Edita Jatšová z Laserového centra Anděl na zarudlé stopy po akné doporučuje cévní laser, který jednak jizvy zesvětlí, ale zároveň i zpevní. „ Tento zákrok je velmi rychlý, ošetření jedné jizvy trvá sekundu. Po zákroku je místo lehce zarudlé asi 1–2 dny, což je možné zakrýt make-upem,“ říká lékařka. Po ošetření pleti cévním laserem je nutná ochrana před sluncem po dobu dvou měsíců. Teď je tedy spíš vhodné začít šetřit, než se nechat ošetřit, laser vyjde i na deset tisíc korun.

Co se hlubokých jizev týče, doporučuje dermatoložka frakční laser, který vyzařuje jakoby mřížku terapeutických mikropaprsků laserového záření. Ta má za následek olupující se svrchní vrstvy pokožky v dnech následujících po zásahu. „Toto ošetření je již podstatně agresivnější, provádí se většinou v místním znecitlivění krémem, který se nechává působit na pokožce jednu hodinu, poté je zákrok, který trvá asi 20 minut na celý obličej, bez problémů snesitelný,“ říká Edita Jatšová. Přestože se pokožka hojí se strupy asi týden a následná ochrana před sluncem trvá zhruba tři měsíce, výsledky bývají pro pacienta velmi povzbudivé.

Léto s jizvami zkuste zvládnout se ctí a až slunce ztratí svou sílu, zkuste vsadit na některou ze jmenovaných metod. S jizvami po agresivním akné se dá žít, ale bez nich snáz, bez sklopené hlavy a s lehčím krokem. Ale bohužel i peněženkou.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).