Hlavní navigace

Jak poznáte, že se o vás pokouší mrtvice

14. 3. 2011

Sdílet

Existuje test o třech otázkách, podle něhož snadno zjistíte, zda se o vás pokouší mrtvice. Povislý koutek na jedné straně úst, potíže s mluvením nebo rozuměním, neschopnost ovládat pravou nebo levou ruku či nohu na jedné straně těla, špatná koordinace pohybů nebo závratě. To nejsou příznaky nadměrné konzumace alkoholu nebo omamných látek, ale symptomy cévní mozkové příhody (CMP) neboli mozkové mrtvice.

Existuje test o třech otázkách, podle něhož snadno zjistíte, zda se o vás pokouší mrtvice.

Povislý koutek na jedné straně úst, potíže s mluvením nebo rozuměním, neschopnost ovládat pravou nebo levou ruku či nohu na jedné straně těla, špatná koordinace pohybů nebo závratě. To nejsou příznaky nadměrné konzumace alkoholu nebo omamných látek, ale symptomy cévní mozkové příhody (CMP) neboli mozkové mrtvice.

Pokud si jich všimnete u sebe nebo svých blízkých, začíná závod s časem. Pokud se postiženému zhruba do čtyř hodin nepodaří dostat na specializované pracoviště, takzvanné iktové jednotky a nedostane léky rozpouštějícíkrevní sraženiny, které ucpávají cévy v mozku, může zůstat celoživotně postižený, nebo mu hrozí i smrt.

Jaké jsou příznaky?

Mezi nejčastější příznaky cévní mozkové příhody patří: náhlá slabost nebo plné ochrnutí. Bolest, pocit „mravenčení“, ztuhlosti nebo jiné nepříjemné pocity na jedné straně těla, včetně obličeje, nebo pouze na horních či dolních končetinách. Problémy s polykáním, především tekutin, zakuckávání se. Náhlá porucha zraku na jedné straně, dvojité vidění, pokles víčka na postižené straně.

Na mrtvici upozorní ale i psychické příznaky – problémy s řečí, artikulací, neschopnost porozumět ostatním lidem, zapomínání slov, nesouvislé vyjadřování, neustálé opakování jednoho slova nebo slabiky. Náhlá zmatenost, dezorientace ve známém prostoru nebo čase, nepřiměřené reakce.

Vzhledem k tomu, že k příznakům patří i náhlé pády, závratě, problémy s udržením rovnováhy a koordinací pohybů, zamě'nují je lidé často za opilost. Obzvlášť, když se přidá i další z příznaků, jímž je zvracení.

Takové příznaky trvají někdy krátce, takže nad nimi postižený člověk sám může mávnout rukou. Víte však, co se děje v mozku, když se mozková mrtvice poprvé projeví? A proč je důležité jednat rychle? Krevní sraženina přeruší přívod kyslíku a živin do určité části mozku. Pokud je nedostatek kyslíku dlouhodobý, začnou buňky postupně odumírat (v nejbližším okolí postiženého místa odumírají i několik hodin). Čím později se postižený dostane do specializovaného centra, tím jsou následky horší.

Máte příznaky a máte strach? Otestujte se!

1/ Dokážete předpažit obě ruce a otočit je dlaněmi dolů? (Ruka na postižené polovině těla rychle klesá dolů)

2/ Usmějte se a zahvízdejte. (Člověk s příznaky cévní mozkové příhody se nedokáže usmát nebo zahvízdat, protože nedostatek kyslíku v mozku ovlivňuje i ovládání mimických svalů ve tváři. Pokud se usměje, ústní koutky nebudou symetrické)

3/ Řekněte jednoduchou větu o tom, jaké je dnes venku počasí nebo přísloví: třeba starého psa novým kouskům nenaučíš. (Postižený nedokáže říct jednoduchou větu a pokud ano, jeho řeč je často nesrozumitelná, zkomolená.)

Cévní mozková příhoda postihne každý rok v Česku až 50 tisíc lidí. Každý třetí na její následky zemře. Velká část pacientů, kteří přežijí, se potýká s& více či méně těžkým postižením způsobeným touto nemocí.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).