Hlavní navigace

Jak naučit dítě lyžovat

18. 1. 2011

Sdílet

Ne všichni rodiče mají dostatek trpělivosti na to, aby učili své děti lyžovat. Proto je lepší svěřit svého potomka do rukou zkušeného instruktora v lyžařské školičce. Nehledě na to, že cizí osoba má obvykle větší autoritu, než vlastní rodiče. Kdy s lyžováním začít? Za optimální pro první „krůčky“ na lyžích se považuje věk 3 až 4 roky, ale začít s výukou není nikdy pozdě. Naopak se příliš nedoporučuje nutit do lyžování dvouleté děti, které teprve začínají koordinovat své pohyby.

Ne všichni rodiče mají dostatek trpělivosti na to, aby učili své děti lyžovat. Proto je lepší svěřit svého potomka do rukou zkušeného instruktora v lyžařské školičce. Nehledě na to, že cizí osoba má obvykle větší autoritu, než vlastní rodiče.

Kdy s lyžováním začít? Za optimální pro první „krůčky“ na lyžích se považuje věk 3 až 4 roky, ale začít s výukou není nikdy pozdě. Naopak se příliš nedoporučuje nutit do lyžování dvouleté děti, které teprve začínají koordinovat své pohyby.

Začít v dřívějším věku nemá příliš smysl, dítě se velmi rychle unaví a ani jeho výsledky nebudou příliš úspěšné, což by ho mohlo do budoucna odradit,“ vysvětluje Sylvie Dlouhá, vedoucí dětského vzdělávání APUL a poradkyně Brumíkovy lyžařské akademie v oblasti výuky dětí. Brumíkovy lyžařské školy pro děti běží po celou letošní zimu v celé řadě lyžařských středisk na českých horách.

Jak vybrat správné vybavení

Na vybavení se nevyplatí šetřit a je nutné smířit se s tím, že dětem vystačí lyže třeba jen na jednu sezónu. Ekonomicky přijatelnější proto bývá zajít si alespoň pro část lyžařské výbavy do půjčovny, kde vyberou lyže nebo helmu dítěti na míru. Proto nikdy nevybírejte sami, ale vždy s sebou vezměte i svého malého lyžaře.

Lyžařské boty musí dokonale sedět a neměly by dítěti bránit při pokusu o náklek. U výběru lyží je důležité zohlednit nejenom výšku a váhu lyžaře, ale i jeho dovednosti a fyzickou sílu. Většina rodičů koupí pro své děti zbytečně dlouhé lyže, se kterými nemohou zatáčet ani brzdit. Pro začátečníky do 6 let jsou vhodné lyže co nejkratší (po prsa), s velkou flexí a středním krojením,“ radí Sylvie Dlouhá.

Chránič páteře dítěti může zachránit život

Nepodceňujte ani výběr oblečení nebo u nás stále ještě opomíjené helmy. Na helmu by si děti měly zvykat už od prvních chvil. Nedílnou součástí jsou i lyžařské brýle, které v nepříznivém počasí zlepšují výhled a orientaci na svahu.

Velmi oblíbenou ochrannou pomůckou, nejen u snowboardistů, je chránič páteře. V pohybu neomezuje, schová se pod svrchní oblečení a v případě pádu může dítěti zachránit život.

Lyžařskou školičku mají v mnoha zimních střediscích

"Dítě poslechne spíše instruktora než rodiče,“ sdílí svou zkušenost Sylvie Dlouhá. „Dětská lyžařská škola většinou disponuje řadou výukových pomůcek, zázemím i zkušenostmi a výuka se stává pro děti hlavně zábavou, a ne drilem.“

Brumíkovy lyžařské školy najdete celou zimní sezónu v šesti českých střediscích (Špindlerův Mlýn – Horní Mísečky, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Dolní Morava, Bílá v Beskydech, Monínec) a jednom lyžařském středisku na Slovensku (Donovaly)

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).