Hlavní navigace

Jak klesne rodičovská: Změní se i těm, kdo ji už berou

3. 10. 2010

Sdílet

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo definitivní návrh škrtů v rodičovském příspěvku. Online deník Aktuálně.cz přináší podrobnosti.  Zbystřit by měli také stávající příjemci, a to i když si plánují zvolit tříletou variantu. Podle konečného návrhu, který by díky jasné vládní převaze měli na podzim schválit poslanci, mohou nezaměstnaní rodiče přijít o téměř 46 tisíc korun oproti dosavadnímu stavu. Hůře na tom budou i ti, kdo „spadnou“ do čtyřleté varianty příspěvku jen kvůli tomu, že si…

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo definitivní návrh škrtů v rodičovském příspěvku. Online deník Aktuálně.cz přináší podrobnosti. 

Zbystřit by měli také stávající příjemci, a to i když si plánují zvolit tříletou variantu.

Podle konečného návrhu, který by díky jasné vládní převaze měli na podzim schválit poslanci, mohou nezaměstnaní rodiče přijít o téměř 46 tisíc korun oproti dosavadnímu stavu. Hůře na tom budou i ti, kdo „spadnou“ do čtyřleté varianty příspěvku jen kvůli tomu, že si včas zapomněli zvolit tříletou.

Vláda už minulou středu rozhodla, že rodičovský příspěvek klesne jen u čtyřleté varianty. Až dosud ale nebylo jasné, od kdy a jakou formou se tak stane, a zejména jestli se škrty dotknou také rodičů, kteří už příspěvek pobírají.

Dvouleté a tříleté varianty se škrty nakonec nedotknou. Konečný návrh tedy nepočítá se stropem 216 tisíc korun nezávisle na délce čerpání.

Rodiče ale dostanou mnohem méně času na volbu tříleté varianty. Zatímco dosud je možné provést volbu až do 21. měsíce věku dítěte, nově to má být jen do konce 9. měsíce.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).