Hlavní navigace

Jahodová mapa: Kam na jahody

31. 5. 2017

Sdílet

 Autor: MZe / Vitalia.cz
Začíná prodej českých jahod i samosběr. Na webu najdete užitečnou pomůcku, která vám najde nejbližšího prodejce nebo pole s jahodami.

Dovozovým jahodám mnohdy chybí typická chuť, protože jde o speciálně šlechtěné pevné a odolné odrůdy, které musí vydržet dlouhý transport. Aby cestu přežily, sklízejí se ještě před optimální dobou zralosti, čímž přicházejí o vůni, částečně i barvu, a především o látky pro lidský organismus příznivé. Zejména pak o vitamín C, jehož jsou jahody výborným zdrojem.

Lokální jahody jsou však zralé, chutné a šťavnaté. „Naše jahody jsou mnohem chutnější než ty, které se k nám ještě nezralé vozí přes půlku Evropy,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

Letos začíná jejich sklizeň zhruba na přelomu května a června. U některých pěstitelů si můžete jahody sami nasbírat za výhodnou cenu, jinde prodávají v místě, na farmářských trzích a podobně.

GALERIE: Kdy co roste – české ovoce a zelenina

Stáhněte si náš KALENDÁŘ ČESKÉHO OVOCE A ZELENINY.

Na jahody podle mapy

Ministerstvo zemědělství (Mze) připravilo praktickou pomůcku – jahodovou mapu.


Autor: MZe

Podívejte se, kam ve vašem kraji můžete pro čerstvé jahody. Sklízí se obvykle až do července. „Než však pro ně vyrazíte, vždy si ověřte otevírací dobu a dostupnost. Oboje se totiž často mění podle počasí,“ upozorňuje Mze. Pěstitelé na stránkách mívají velmi podrobné informace o místech a časech prodeje, možnostech samosběru i o cenách jahod.

  • Každý Čech sní za rok průměrně kolem 2,5 kilogramu jahod.
  • V roce 2016 v ČR rostly jahody na více než 1 800 hektarech, a to jak v komerčním zemědělství, tak v domácnostech.

Zdroj: MZe

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).