Hlavní navigace

I odborníci potřebují péči terapeuta

28. 4. 2010

Sdílet

Pomoc telefonické krizové linky stále častěji vyhledávají lidé pracující ve zdravotnictví. Bojují se syndromem vyhoření nebo jim v zaměstnání chybí supervize.  Na krizové linky volají zaměstnanci hospiců, nemocnic, léčeben pro dlouhodobě nemocné (LDN) a podobně. Bývají v každodenním kontaktu se závažným onemocněním, umíráním a smrtí a jsou při své náročné práci vystaveni psychickému tlaku.

Pomoc telefonické krizové linky stále častěji vyhledávají lidé pracující ve zdravotnictví. Bojují se syndromem vyhoření nebo jim v zaměstnání chybí supervize. 

Na krizové linky volají zaměstnanci hospiců, nemocnic, léčeben pro dlouhodobě nemocné (LDN) a podobně. Bývají v každodenním kontaktu se závažným onemocněním, umíráním a smrtí a jsou při své náročné práci vystaveni psychickému tlaku.

Čtěte více: Linka psychopomoci: 224 214 214

Máte pocit, že vás někdo sleduje? Právě jste se od lékaře dozvěděli, že jste vy nebo váš blízký těžce nemocný? Nebo máte jen depku? Zvedněte telefon a nechte se „opečovat“ terapeutem. 

„Lidé z hospiců bývají vyhořelí. Řeší, jestli dál v práci pokračovat, zda si vzít alespoň dovolenou, nebo jít v náročné chvíli na neschopenku,“ říká terapeut Lukáš Doleček z Linky psychopomoci, kterou provozuje Česká asociace pro duševní zdraví.

Čtěte téma: Kdy je psychiatrická péče chorá

Média se o psychiatrii zajímají výhradně v okamžicích, kdy bývalý psychiatrický pacient umlátí babičku. Případy, kdy někoho umlátil bývalý stomatologický či chirurgický pacient, pecku na titulní stranu nezajistí.

Supervize je běžnou součástí poradenství, psychoterapie a sociální práce. Nově ji ale žádají právě lidé v pomáhajících profesích a medicíně, ale i manažerské týmy. „Volajícím z LDN nebo nemocnic něco jako supervize často velmi chybí. Potřebují si s někým promluvit o léčbě konkrétního pacienta, pak doporučujeme odborníka, třeba psychologa,“ vykresluje terapeut Doleček. Připomíná, že supervize neznamená žádnou kontrolu, ale spíš průvodcovství v pracovním prostředí, kde zlepšuje vztahy a přináší uspokojení z vlastní práce.

Čtěte téma: Proč se nestaráme o svoje umírající? A kdo se postará o nás?

Smrt jsme vytěsnili. Umíráme v ústavech, přestože si všichni přejeme zemřít doma a mezi svojí rodinou …

Zdroj: Česká asociace pro psychické zdraví

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).