Hlavní navigace

I děti a těhotné se můžou saunovat

29. 12. 2009

Sdílet

Jste pořád nemocní? Trápí vás rýma, kašel a bolesti v krku? Zkuste se pravidelně saunovat. Možná vám to ze začátku nebude moc příjemné, ale když si na to zvyknete, může se ze sauny stát láska na celý život. A kromě příjemného pocitu určitě oceníte i fakt, že se vám i vašim dětem bude nachlazení obloukem vyhýbat.
Sport-relax-wellness-Sauna-1

Jestliže chcete chodit do sauny a nikdy jste tam nebyli, je dobré začít s někým, koho znáte a kdo má se saunováním zkušenosti. Taky je dobré najít si někoho, před kým se nestydíte a s kým se navíc nebudete v sauně nudit. Pravidelně ji tedy můžete navštěvovat s přáteli, anebo i s celou rodinou. Saunovat se totiž můžou i malé děti. Jen musíte dodržovat určitá pravidla.

Je známo že v zemi saunování, tedy ve Finsku, čeká první pobyt v sauně děti už přibližně týden až deset dnů po porodu, kdy dítěti odpadne zaschlý pupečník. Je ale nutné říct, že sauna ve Finsku se liší od těch, které známe u nás. Teplota je v nich nižší, přibližně okolo 80°C, a kameny na kamnech se polévají vodou, čímž se zvyšuje vlhkost vzduchu. Sauny, které se provozují u nás, se vytápějí na teplotu okolo 100°C a většinou se zde nacházejí elektrická kamna, které polévání vodou neumožňují.

Anketa

Chodíte do sauny i s dětmi?

Do sauny mohou už roční děti

Podle nestora saunování v Česku, MUDr. Antonína Mikoláška, je možné dítě přivést do sauny již ve třech měsících, pokud máte možnost například domácí sauny. Takto malé děti ještě nejsou schopny samostatného pobytu v sauně, a rodiče tak musí na ně dohlédnout. Myslete také na to, že plocha těla dítěte je o mnoho menší a dětský organismus se zahřeje o mnoho rychleji. Je tedy nutné dobu pobytu v sauně úměrně zkrátit a po celou dobu saunování by měly ležet nebo sedět na nejspodnějších lavicích, kde je teplota nejnižší. Čas strávený v sauně  by u mladších batolat neměl přesáhnout 3 minuty, u větších dětí nepřekračujte délku osmi minut.

K tématu: Sauna jako relax i kondiční sport

Přibližně od jednoho roku dítěte můžete pravidelně docházet do veřejné sauny. Zde ovšem věnujte zvýšenou pozornost hygieně. Rozhodně se nedoporučuje saunování ve společnosti s dalšími cizími osobami. Potírnu si pronajměte radši sami, nebo s přáteli, které dobře znáte a máte děti přibližně stejného věku. Saunování také zahrnují programy různých baby clubů nebo mateřských škol.

dítě a doktor

Ochlazování po opuštění sauny by mělo být taky krátké, například jen osprchování matky s dítětem v náručí. Osprchovat lze jen vlažnou vodou a ochladit potomka můžeme rosením studenou vodou z rozprašovače. Ideální doba pro saunování je v pozdním odpoledni, přibližně okolo 18. hodiny. Sauna navozuje uklidnění a únavu a zaručí nám i našim dětem příjemné usínání a hluboký spánek.

Jestliže chcete svoje děti otužovat a posílit jejich obranyschopnost, sauna je rozhodně tou správnou volbou. Před první návštěvou je vhodné navštívit dětského lékaře, který zná zdraví vašeho dítěte nejlépe, a s ním si o saunování promluvit. 

Napsali jsme: Solné jeskyně: pomoc nebo mystifikace?

I těhotné se můžou saunovat

Návštěva potící místnosti přináší mnoha lidem potěšení, má relaxační účinek, posiluje jejich odolnost a upevňuje zdraví. Užívat si ji mohou při dodržení určitých pravidel i gravidní ženy. „Jestliže žena před otěhotněním saunu navštěvovala a chce dál pokračovat, musí vynechat první tři měsíce těhotenství. Plodové vejce je v této době snadno zranitelné zevními vlivy: zvýšení tělesné teploty těhotné až na 38,5 °C v průběhu saunování může vyvolat nezvratné změny na centrální nervové soustavě embrya a plodu (platí ovšem pro dlouhodobé přehřívání)“. Tak odpovídá na dotazy týkající se saunování těhotných v poradně na stránkách www.porodnice.cz  doktor Antonín Pařízek.

těhotenství

Stejně jako u všech ostatních je nutné dbát na pitný režim a vypocené tekutiny znovu doplnit. Pro gravidní se doporučují vody s hořčíkem, při pocení totiž dochází k poklesu hladiny tohoto prvku a to může způsobit křeče a předčasné děložní stahy. Pokud pociťujete předčasné stahy dělohy, saunu opusťte, horko totiž činnost dělohy zesiluje.

Tip: Těhotenský kalendář

Kontaktní čočky sauna nepoškodí

Jste-li nositelem kontaktních čoček, při prohřívací proceduře je raději vyndejte. Suchý vzduch má za následek odpařování slzného filmu, který pokrývá rohovku. A protože čočky plavou na rohovce, může se dostavit pocit pálení nebo škrábání očí. „Zamhouření očí v prohřívárně sice snižuje zvýšené odpařování slz, snižuje ale také zásobování rohovky vzdušným kyslíkem, a to až na třetinu normální hodnoty při otevřených očích,“ říká guru saunování lékař Antonín Mikolášek. „V posledních letech se kontaktní čočky vyrábějí ze silikonových materiálů s vysokou propustností pro kyslík. V kombinaci s materiály, které značně vážou vodu a šetří slzy – hydrogely – je i v horkém suchém vzduchu saunové lázně zajištěno optimální zásobení rohovky slzami a kyslíkem. Horký vzduch a sálání z kamenů topidla a dřevěného obložení stěn materiál kontaktních čoček nepoškozují,“ doplňuje Mikolášek.

Čtěte téma: Laserové operace očí na vlastní kůži

Saunování se nedoporučuje osobám po úrazu, s křečovými žilami nebo akutními záněty. Zakázána je u lidí s poruchami srdečního rytmu, onemocněním srdce, těžkou formou epilepsie, při hnisajících onemocněních kůže nebo mokvajících ekzémech.

Foto: http://www.freedomhealthnet.com

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).