Hlavní navigace

Hanč, Vrbata a Horská služba

26. 3. 2010

Sdílet

Horská služba oslavila 24. března 75 let od svého založení. Při této příležitosti si lidé každoročně připomínají příběh přátel Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, který se odehrál právě 24. března v roce 1913.  Oba muži tehdy zahynuli při lyžařském závodu ve sněhové vánici. Den Horské služby je také příležitostí vzpomenout na všechny horské záchranáře, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.

Horská služba oslavila 24. března 75 let od svého založení. Při této příležitosti si lidé každoročně připomínají příběh přátel Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, který se odehrál právě 24. března v roce 1913. 

Oba muži tehdy zahynuli při lyžařském závodu ve sněhové vánici. Den Horské služby je také příležitostí vzpomenout na všechny horské záchranáře, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.

První záchranné akce na horách byly organizovány už na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy v souvislosti s velkým rozvojem lyžařství začal stoupat i počet návštěvníků na horách.

Velký rozvoj horského záchranářství u nás nastal po 2. světové válce. V šedesátých letech minulého století navázala HS ČR spolupráci se zahraničními partnery, což mělo velký vliv na její další rozvoj.

„První jednotná organizace Horské záchranné služby vznikla 12. května roku 1935, kdy se spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči, členové lyžařských, turistických a sokolských spolků. Už tehdy bylo určeno datum 24. března za Den HS,“ říká náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

V současné době je ve službě 67 stálých profesních záchranářů, 37 sezónních zaměstnanců, 357  dobrovolníků a 58 čekatelů. Profesionální záchranáři spadají pod Horskou službu České republiky o.p.s., jejímž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Každý rok se počet zásahů členů Horské služby zvyšuje, což jenom potvrzuje velký význam a smysl práce této organizace. I z tohoto důvodu MMR letos vyčlenilo na provoz Horské služby stejnou částku jako loni, tedy 110 milionů korun,“ dodal  ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).