Hlavní navigace

Golf pro chudé: začít se dá i během krize

6. 5. 2009

Sdílet

Golf nepatří mezi levné sporty. Má tedy vůbec smysl s ním začínat v době ekonomické krize, kdy všichni šetří? A proč ne? Existují cesty, jak si golf zahrát a neutratit přitom balík peněz. Poradíme vám, jak na to.

 Nejprve tradiční cesta ke golfu. Kolik stojí? Řekněme, že si chcete hned na začátek koupit úplně nové hole, kompletní sadu čtrnácti kusů. Od renomovaných značek, jako je Callaway, Taylor Made, Nike a další. Pak vás taková sada vyjde zhruba na 30 000 korun. K tomu beg na hole (4000 Kč), boty (3000 Kč). Něco dáte i za úvodní lekce s trenérem a za vykonání tzv. zkoušky způsobilosti, golfového řidičáku, bez kterého vás na většinu českých hřišť nepustí – to dá dohromady minimálně 10 000 korun. No a pak členství v golfovém klubu. Vybereme nějaký středně velký klub u Prahy – vstupní poplatek cca 40 000 korun. A pak ještě roční hrací poplatek, přibližně 8000 korun. Přidejte další drobnosti, jako jsou trička, kalhoty, míčky, deštník a jsme na… zhruba 100 000 korunách.

Že vám z toho trochu spadla brada? Právem, protože to jsou skutečně velké peníze. Jak si ale ukážeme, rozhodně to není jediná cesta ke golfu. Tou jde ostatně v Česku jen opravdu málo lidí. Většina utrácí mnohem méně. Mimochodem, když si pořizujete první auto, přece taky rovnou nekupujete káru za milion. Stačí takové, které je několikanásobně levnější.

První hole z druhé ruky

Kdo se rozhodne hrát golf, rozhodně nemusí mít celou sadu nových holí. Stačí tzv. půlset, poloviční počet, zhruba sedm holí. Neznačkový půlset nových holí pro začátečníky stojí i s begem okolo 6000 korun. Pokud budete chtít více holí, zhruba deset, vyjde vás to na 8000 korun. Netřeba kupovat speciální golfové boty, ani oblečení. Nutné je pouze tričko s límečkem, jinak se dá hrát v obyčejné sportovní obuvi. Jen pozor: nesmí se hrát v džínách.

Sport-relax-golf-9-2

Trenér je ke složení zkoušky způsobilosti, která se skládá z praktické a teoretické části, nutný. Jen trenér vám totiž může vystavit certifikát o jejím splnění (při zkoušce musíte obehrát hřiště s určitým počtem bodů a musíte znát golfová pravidla). To ale neznamená, že k němu musíte chodit na lekce a za ně platit. Budete-li trénovat sami někde na cvičné louce, tzv. drajvingu, a pak jen složíte u trenéra zkoušku, vyjde vás to o poznání levněji. Také pravidla se můžete naučit sami. Trenéři si řeknou za jednu 50minutovou lekci zhruba 600–1000 korun, ale když si koupíte nějakou instruktážní knihu za 300 korun (vyšlo jich u nás už minimálně dvacet), hodně ušetříte. Samotná zkouška pak stojí okolo 2000 korun.

Samozřejmě vás něco bude stát platba za vstup na drajving a cvičné míče. Tam musíte chodit, abyste se naučili základy švihu, jak vůbec hrát. To jsou ale položky v řádek stovek korun, nikoli tisíců.

I s trenérem lze ale začínat levně. To když na jednu hodinu chodíte nikoli sám, ale ve skupině po třech, čtyřech (více už nemá smysl, to se vám pak trenér nemůže dostatečně věnovat). Tisícovka za hodinu rozpočítaná na čtyři lidi se rázem mění na pouhých 250 korun. Lze také chodit na lekce k cvičiteli golfu (amatérský hráč s příslušným školením), kde je cena za hodinu nižší: 300–600 korun. Cvičitelů je dnes už více než profesionálních trenérů a své služby nabízejí především na levnějších hřištích mimo centrum republiky.

Sport-relax-golf-1-1

Ještě k výbavě. Výhodné je nakupovat i starší hole, z druhé ruky. Internetové bazary jsou plné nabídek. Nechte si ale v tomto případě poradit od nějakého zkušeného golfisty. Vždy kupujte tzv. začátečnické hole, které odpouštějí chyby. A vždy dlouho vybírejte – nabídka starších holí totiž vysoce převyšuje poptávku, takže můžete i smlouvat o ceně. Rozhodně nechoďte přes 10 000 korun za kompletní sadu. A pokud třeba chcete ty zmíněné značkové hole, ale nechcete platit 30 000 korun, i tady existuje cesta: nakupujte na zahraničních, hlavně amerických internetových obchodech. Případně si nechte hole rovnou přivézt z USA. Jsou tu o třetinu, někdy až polovinu levnější než v Česku.

Členství v klubu

Pro golfistu v České republice je de facto nutností být organizován v některém z klubů České golfové federace. Ovšem rozhodně nemusíte vstupovat do klubu, kde po vás budou chtít vstupní poplatek několik desítek, ba dokonce stovek tisíc korun. Tyto velké poplatky se ostatně týkají jen klubů, které disponují tzv. prestižním, velkým hřištěm, případně jsou na výhodném místě v Praze či jiném atraktivním místě. Za ty desítky tisíc si tak hráč kupuje i jistý společenský status – ovšem ten ke hře samotné není vůbec potřeba.

V Česku existuje zhruba sto čtyřicet klubů a výrazně se od sebe liší. Vedle drahých klubů je mnoho těch, které nabízejí i levná členství. Zaplatíte v nich třeba jen poplatek v řádu dvou, tří tisíc korun ročně a ještě k tomu máte některé menší výhody, které vám klub poskytne. Kluby také nabízejí různé typy členství, dražší i levnější. A jsou i kluby, kde vám k tzv. pasivnímu členství stačí tisícikoruna ročně. Takový klub nemusí mít vlastní hřiště, ale vám to bude stačit – to když se nechcete vázat k jedinému, domovskému hřišti, ale chcete hrát pokaždé jinde. Půvab golfu totiž spočívá i v tom, že můžete hrát na mnoha hřištích.

Nepřehlédněte: speciál Začínáme s golfem

Vybírat můžete z osmdesáti hřišť, stačí si je najít na jakékoli mapě, a pokud jste členy ČGF, přijedete, zaplatíte hrací poplatek a hrajete. Hrací poplatky jsou ovšem různé výše. Na některém hřišti zaplatíte za hru na 18 jamek o víkendu třeba 1800 korun, jinde jen 800 korun. A na dalším místě pouhých 400 korun. Záleží totiž vždy na kvalitě hřiště, jeho umístění, velikosti. Drahá a velká hřiště jsou lepší, disponují například systémem zavlažování pro celý areál, hra je tu příjemná až luxusní, zatímco jiná hřiště jsou přírodnější, menší. To ale neznamená, že individuální hráčský zážitek z nich je automaticky horší.

Sport-relax-golf-6-4

Rozhodně nemá cenu dávat tisíce za hru ve chvíli, kdy s golfem začínáte. Stačí si najít nějaké levné, domácké hřiště ve vašem okolí a právě tam začít. A tam pak také chodit hrát. Většinou jde o devítijamková hřiště, případně o golfové akademie se šesti jamkami. Seznam všech hřišť je na adrese České golfové federace. Stejný seznam a navíc i informace, jak které hřiště vypadá, najdete také na našich stránkách v katalogu golfových hřišť.
Obecně také platí, že chcete-li hrát na jakémkoli hřišti za méně peněz, pak nechoďte hrát v sobotu nebo v neděli, ale ve všední dny odpoledne, kdy je hra vždycky levnější. U každého hřiště si také zjistěte, zda mají nějaké extra levné dny. Kupříkladu na Karlštejně, což je jedno z exkluzivních hřišť, zaplatíte o víkendu 3000 korun za hru. Jenže v pondělí nebo úterý dopoledne jenom 1000 korun. Existují i různé balíčky slev, existují reciprocity, které vám ušetří desítky procent z ceny. Většinu z těchto informací najdete na webových stránkách každého hřiště.

Ptejte se, informujte se

Klíčem k tomu, jak dnes při hraní golfu ušetřit, je co největší informovanost. Lze v každém případě doporučit jednu věc: najděte si ve svém okolí nějakého dobrého známého, o kterém víte, že hraje golf už delší čas a že to není zrovna milionář. A ptejte se ho, jaké možnosti slev či šetření existují. Budete-li se ptát u profesionálních trenérů, u obchodníků s golfovým zbožím, na hřištích, jistě vám poskytnou také správné odpovědi, ale bývá v tom i jistý kus jejich vlastního obchodního zájmu. Zatímco váš kamarád žádný zájem obvykle nemá: pokud je to správný golfista, měl by vám nezištně poradit a pomoci.

Autor článku

Publicista, pracoval v týdeníku Reflex a televizi Public, zajímá ho oblast kultury, historie, ale také turistika a minulost a současnost české krajiny. Věnuje se aktivně cyklistice a golfu a o obou sportovních činnostech píše (www.navzduchu.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).