Hlavní navigace

Eleuterokok ostnitý: sibiřský ženšen zlepšuje kondici

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Kořenu eleuterokoku se říká sibiřský ženšen. Stejně jako kořen ženšenu má silné léčivé účinky. Užívá se k posílení tělesné i duševní kondice a přirozenému posílení obranných funkcí organizmu.

Eleuterokok ostnitý (latinsky Eleutherococcus senticosus) je hustě trnitý asi dvoumetrový keř, který pochází z Dálného východu. Můžeme ho ale s úspěchem pěstovat i u nás.

Pro léčivé účinky se mu přezdívá sibiřský ženšen.

Co z eleuterokoku využíváme

Nejléčivější částí rostliny je – obdobně jako u pravého ženšenu – kořen. Používá se i list a plody. Kořen si můžeme sami vykopat (nejlépe od červena do října) či zakoupit v bylinkářstvích. Je rovněž přítomen ve farmaceutických přípravcích z lékárny, kde se dá koupit i samostatně, například ve formě kapek.

Léčivé účinky kořene eleuterokoku

Kořen eleuterokoku je bohatý na eleuterosidy, sacharidy, škroby, silice, vosky, antokyany.

Tato rostlina působí hlavně jako úžasný harmonizátor a adaptogen, což znamená, že výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu před stresem, dále snižuje hladinu cholesterolu i krevního cukru, ochraňuje cévní stěny, příznivě působí na tvorbu enzymů, zlepšuje prokrvení srdce i mozku a celkově posiluje obranyschopnost.

Eleuterokok zejména v kombinaci s třapatkou, ženšenem, lapachem, hořcem a vilcacorou jsou výbornými přírodními prostředky pro prevenci, ale i doplňkovou léčbu onkologických potíží.

Recepty z eleuterokoku

Kořen můžeme zpracovat čerstvý nebo sušit či naložit do vína a destilátu.

Čaj z eleuterokoku

  • Potřebujeme: půl lžičky nadrceného kořene eleuterokoku, 2 dl vroucí vody
  • Postup: Kořen přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách.

Kapičky z eleuterokoku

  • Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného kořene eleuterokoku, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
  • Postup: Eleuterokok přelijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Kapičky na posílení imunitního systému

  • Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného kořene eleuterokoku, 1 lžičku lapacha, 1 lžičku třapatky nachové, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
  • Postup: Bylinky smícháme, přelijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 6 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Posilující kapičky pro onkologické pacienty

  • Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného kořene eleuterokoku, 1 lžičku nadrceného kořene hořce, 1 lžičku lapacha, 1 lžičku vilcacory, 1 lžičku třapatky nachové, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky
  • Postup: Bylinky smícháme, přelijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 12 týdnů užíváme 3× denně čajovou lžičku kapek nakapaných do 3 dl vody.

Víno na zvýšení vitality

  • Potřebujeme: 1 litr kvalitního červeného vína, 1 lžíci kořene eleuterokoku, 1 lžíci maralího kořene, 1 lžíci kořene hořce žlutého, 1 lžíci kořene lékořice
  • Postup: Léčivky smícháme, přelijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 3 měsíců užíváme 2× denně 1 štamprli.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).