Hlavní navigace

Dvě dětské autosedačky v testu neobstály

10. 7. 2016

Sdílet

 Autor: Flickr / RichardBH, podle licence: CC BY-NC-ND 2.0
Kompromisy při nákupu dětské autosedačky se nevyplácí. Zároveň ale není pravidlem, že vždy je nutné kupovat tu nejdražší. Abychom vám usnadnili orientaci, přinášíme vám přehled důležitých informací, které vám mohou pomoct při výběru bezpečné autosedačky.

V první řadě je důležité říct, jakým výrobkům se vyhnout. Spotřebitelský časopis dTest otestoval jednadvacet dětských autosedaček ze všech dostupných hmotnostních skupin. Před dvěma ale varuje.

Autosedačka Nania Revo dosáhla při testování dTestu ochrany u čelního nárazu na uspokojivou známku, u bočního jen na dostatečnou
Autor: dTest

Autosedačka Nania Revo dosáhla při testování dTestu ochrany u čelního nárazu na uspokojivou známku, u bočního jen na dostatečnou

Autosedačka Nania Revo dosáhla při testování ochrany u čelního nárazu na uspokojivou známku, u bočního jen na dostatečnou. Kiwy SF01 Q-Fix je v hodnocení míry ochrany vždy ještě o stupeň horší. V jeho potahu jsme nalezli dokonce nežádoucí látky, konkrétně ftaláty, jejichž množství mnohonásobně překračuje limit detekce. U obou sedaček navíc hrozí vysoké riziko chybné instalace, která je spolu s poutáním dítěte více či méně komplikovaná. Nania skončila s dostatečným a Kiwy s nedostatečným hodnocením,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Rozhodujícími údaji pro výběr autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho velikosti. Rozhodně nekupujte příliš velkou sedačku, aby vám vydržela déle a abyste ušetřili. Takové rozhodnutí se může vymstít.

Autosedačky pro novorozence

Pro novorozence jsou nejvhodnější kolébky, ve kterých dítě zcela leží, což je vhodnější poloha než ve skořepinách z kategorie 0+, které by mohly být zpočátku příliš velké a nepohodlné. Záhy však budete beztak muset investovat do skořepiny ze skupiny 0+. Ty se umisťují zády ke směru jízdy. Tato poloha zajišťuje nejvyšší ochranu především s ohledem na nedostatečně vyvinutou dětskou krční páteř a je dobré vozit dítě v poloze proti směru jízdy co nejdéle.

Sedačky do auta pro větší děti

Pokud máte větší děti, (skupina II/III), vyvarujte se jednoduchým podsedákům bez zádové opěrky a vždy používejte sedačky s opěradly, i když konstrukce umožňuje zádovou opěrku odmontovat. Vždy se rozhodujte pro sedačky s dobře označenými příchytkami na bezpečnostní pásy, které brání špatnému vedení pásu při poutání dítěte, což je pro bezpečnost sedaček kotvených pásy automobilu klíčové. Některé sedačky umožňují polohu vleže – mírné naklonění dozadu, pokud dítě v sedačce spí.

Skupiny autosedaček:

Sedačky jsou rozděleny do pěti skupin, které se určují podle hmotnosti dítěte, nikoliv věku:

  • skupina 0 : od narození do 10 kg, přibližně do 1 roku,
  • skupina 0+ : od narození do 13 kg, přibližně do 12 až 18 měsíců,
  • skupina I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let,
  • skupina II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let,
  • skupina III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let.

Některé sedačky jsou určeny pro více hmotnostních skupin najednou:

  • skupina 0/I (a 0+/I) : do 18 kg,
  • skupina I/II/III : od 9 do 36 kg,
  • skupina II/III : od 15 do 36 kg.

Důležité je pohodlí dítěte

Vaše dítě v autosedačce stráví dlouhé hodiny, aniž by se mohlo výrazně pohybovat. Mezi jinými věnujte pozornost kvalitě polstrování, ale i výhledu z okénka. Při nákupu si ověřte, že byla sedačka homologována (to je povinné pro všechny autosedačky uváděné na trh). Zvláště důležitá je přítomnost značky R44–04 (nejlépe) nebo R44–03. Nákup ve specializovaném obchodě je méně riskantní. Vyšší bezpečnost zaručují autosedačky, které úspěšně prošly náročnějšími bezpečnostními testy, které uveřejňuje časopis dTest. Výsledky některých testů, které jsou volně dostupné na internetu, nemusí být zcela spolehlivé.

Kiwy SF01 Q-Fix skončila s nedostatečným hodnocením
Autor: dTest

Sedačka Kiwy SF01 Q-Fix skončila s nedostatečným hodnocením

Vyhněte se nákupu již použitých sedaček. Nevíte, v jakém stavu se sedačka skutečně nachází a zda nebyla poškozena při autonehodě. Tato poškození nemusí být na první pohled viditelná. V případě, že kupujete sedačku se systémem isofix, ujistěte se, že je univerzální. Jestliže tomu tak není, ověřte si, že je kompatibilní s vaším automobilem. Seznam těchto automobilů by měl být k dispozici u výrobce i prodejce a dá se také vyhledat na webových stránkách výrobce.

Univerzální modely musejí být vybaveny třetím úchytem určeným k omezení rotace sedačky v případě čelního nárazu. Některé typy vozidel mají tento úchyt řešený nestandardně, a proto vyžadují použití sedačky určené pro konkrétní typ automobilu. Seznam vozidel, ve kterých je možno použít neuniverzální autosedačky se systémem isofix, musí být poskytnut prodejcem. Měl by být také dostupný na webových stránkách výrobce.

Podívejte se, jak se testuje bezpečnost autosedaček:

Některé modely (zvláště pak sedačky skupiny 0+) se mohou používat se základnou (dodávanou, či volitelně dokoupitelnou), která zjednodušuje používání. Základna zůstává v automobilu a samotná autosedačka se na ni v případě potřeby jednoduše zacvakne. Autosedačky skupiny 0+, které se používají pro batolata, totiž neslouží jen jako autosedačky, ale také pro přepravu dítěte z domu do auta nebo jako nástavba na kočárek. Jejich použití na spaní doma se nedoporučuje. Mohou mít totiž negativní vliv na vývoj zad dítěte. Autosedačky 0+ se dají, na rozdíl od autosedaček vyšších skupin, lehce přenášet.

Text pro server Vitalia.cz připravil spotřebitelský časopis dTest. Více informací z testu najdete na stránkách www.dtest.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).