Hlavní navigace

Důchod je jen na nás, stát se o své občany už nepostará

6. 10. 2010

Sdílet

Potřebujeme reformu důchodového systému, o tom víme všichni. Už nám ale nedochází, co se za tím skrývá – menší důchod, větší osobní zodpovědnost. Líbí?  O svůj důchod se budoucí senioři musejí postarat sami, píše dnes server Měšec.cz. I když politici slibují, že státní důchod by měl i nadále pokrýt základní životní potřeby, těžko se tomu pod dojmem demografického vývoje a stavu veřejných financí věří.

Potřebujeme reformu důchodového systému, o tom víme všichni. Už nám ale nedochází, co se za tím skrývá – menší důchod, větší osobní zodpovědnost. Lí­bí? 

O svůj důchod se budoucí senioři musejí postarat sami, píše dnes server Měšec.cz. I když politici slibují, že státní důchod by měl i nadále pokrýt základní životní potřeby, těžko se tomu pod dojmem demografického vývoje a stavu veřejných financí věří.

Hlavním cílem důchodové reformy je dosažení úlevy pro státní kasu, jejím přímým důsledkem na každého jednoho z nás bude nižší státní důchod. Taková je celá pravda. Stát potřebuje přesunout výraznou část odpovědnosti (a finanční zátěže) na občany. Ti musí, ať se jim to líbí nebo ne, reagovat. Kdo tak neučiní, bude v důchodu muset bědovat v první řadě na sebe samého.

Nezapomínejme na to, že do důchodové reformy každého z nás nepatří jen částka shromažďovaná na účtu soukromého penzijního připojištění. Splácíte hypotéku a můžete kvůli ní na důchod spořit jen několik stovek? Nemusíte si zoufat, v důchodu budete mít kromě naspořených prostředků „za zády“ také vlastní nemovitost. A tím můžete jako senioři ušetřit neplacením nájmu, případně prodejem a výměnou za menší a levnější byt. Základem soukromé reformy každého z nás by měly být také nemateriální „investice“. Za ty jmenujme třeba celoživotní vzdělávání a výchovu dětí.

Více najdete na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).