Hlavní navigace

Domácí vysavač, nebo robot?

25. 5. 2010

Sdílet

Luxování nepatří mezi oblíbené domácí činnosti. Ale časy se mění. Do nových vysavačů můžeme instalovat Linux, přidat k nim Bluetooth rozhraní, připojit je k Internetu a následně je ovládat přes Wii Fit. Pojďme si spolu hacknout Roombu a pobavit se…  Abychom si to zjednodušili, berme za prokázané, že vaše domácnost usoudila, že bez robotického vysavače se neobejdete, protože to tak moc ušetří práci. Mohla tak usoudit žena, matka či přítelkyně, které uzřely toto dílko u přátel, ale správný geek,…

Luxování nepatří mezi oblíbené domácí činnosti. Ale časy se mění. Do nových vysavačů můžeme instalovat Linux, přidat k nim Bluetooth rozhraní, připojit je k Internetu a následně je ovládat přes Wii Fit. Pojďme si spolu hacknout Roombu a pobavit se… 

Abychom si to zjednodušili, berme za prokázané, že vaše domácnost usoudila, že bez robotického vysavače se neobejdete, protože to tak moc ušetří práci. Mohla tak usoudit žena, matka či přítelkyně, které uzřely toto dílko u přátel, ale správný geek, programátor nebo ředitel IT oddělení by se neměl nechat při hlasování o robotický vysavač zahanbit. Protože se s ním dá užít spousta legrace hodné geeků. Mluvím z osobní zkušenosti.

Nejdříve fakta. Robotických vysavačů je na trhu celá řada v cenových relacích od cca pěti do patnácti tisíc korun. Pro nás je zásadní získat výrobek firmy iRobot, který se jmenuje Roomba, pokud jde o vysavač a Scooba, pokud jde o vytírač podlahy, který se pohybuje spíše v horní části cenového spektra (základní model začíná někde u 8 tisíc), jenže je také jediný, ke kterému existuje možnost hackování a softwarového rozšíření, protože k němu existuje docela dobře dokumentované API. Což je pro hackování rozhodující.

Čtěte téma: Vyluxuješ, zaplatím!

Nemáte čas nebo chuť uklízet a vaše dítě hledá brigádu? Dejte to dohromady.

Na co to? Základy robotiky přece…

Možná se ptáte, k čemu to všechno, nebo na totéž budete muset časem odpovědět své lepší polovičce. Důvod je jednoduchý, je to velmi realistická a praktická ukázka základů robotiky. Roomba je plně vybavený robot, kterého můžete k ledasčemu donutit a ve zvídavých ratolestech rozvinout zájem o to s roboty pracovat.

Roboti, kteří opravdu fungují a něco smysluplného dělají, jsou zajímavá možnost, jak děti i ty větší přivést k robotice.

Celý článek Strastiplnost hackování domácího vysavače najdete na serveru Lupa.cz.

K tématu: TEST: I vysavač může být úsporný

Trend snižování spotřeby elektrické energie u vysavačů pokračuje …

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).