Hlavní navigace

Domácí péče se příští rok změní. Sestry napíší recept i zaparkují v zákazu

12. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Domácí péči bude možné předepsat pacientovi od nového roku i bez předchozí hospitalizace. Navíc to udělá více lékařů než dosud a například obvazy či pleny již předepíší i zdravotní sestry. Ty budou moci zastavit služebním autem i v zákazu stání.

Novinky v domácí péči představilo ministerstvo zdravotnictví (MZ) v tiskové zprávě. Jde o změny, které vyplývají z novely zákona o veřejném zdravotním pojištění (to mění také podmínky očkování či u zubařů), úhradové vyhlášky (více o jejím dopadu v ordinacích zubařů jsme psali zde) a z novely silničního zákona. Změny nastanou 1. ledna 2022.

Do hrazené domácí péče pacienta pošle více lékařů

Nyní může pacienta po pobytu v nemocnici do domácí péče hrazené zdravotními pojišťovnami poslat jen ošetřující lékař nebo praktik. Od nového roku zmizí podmínka hospitalizace a také se rozšíří okruh lékařů, kteří budou domácí péči předepisovat. A to o lékaře, kteří pacienta ošetřili například v ambulanci, na pohotovosti, urgentním příjmu nebo jinde v nemocnici. Omezením ale bude, že tito lékaři budou moci hrazenou domácí péči předepsat pouze na 14 dnů, respektive maximálně na tři měsíce v případě paliativní péče.

Péči doma by mělo zjednodušit i to, že specializovaným sestrám novela umožní předepisovat některé zdravotnické prostředky. Například krycí a obvazový materiál, pomůcky pro inkontinentní pacienty či pacienty se stomií a zdravotnické prostředky pro kompresivní terapii, jež se používá při hojení chronických ran. Dosud je mohl předepisovat jen lékař. Podmínkou ovšem bude, že lékař musí předem uvést rozsah toho, co může sestra pacientovi předepsat. A tato přenesená pravomoc bude trvat pouze po dobu domácí péče.

Sestry a ošetřovatelky budou moci parkovat i v zákazu

Ulehčit zdravotním sestrám a pečovatelkám, dojíždějícím za pacienty domů, by měla novela silničního zákona. Rozšíří výjimky ze zákazu stání na řidiče aut, která patřící poskytovateli domácí péče. Dosud směli stát v zákazu jen lékaři, kteří jeli za pacientem.

MZ také slibuje, že v příštím roce v oblasti domácí péče, včetně té paliativní, navýší úhrady z veřejného zdravotního pojištění, vzrostou platy a částky za cesty. „Celkový meziroční růst segmentu (…) se odhaduje minimálně na devět procent,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Podle MZ je v přípravě ještě novela vyhlášky o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Ta by měla mimo jiné posílit samostatnost a odpovědnost sester při poskytování zdravotní péče ve vlastním sociálním prostředí. Tyto změny by měly nastat od 1. července 2022.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz.

Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, začínala jako redaktorka v Deníku, poté na webu TV Nova. Jedenáct let včetně rodičovské pauzy působila v týmu iDNES.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).