Hlavní navigace

Názor k článku Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště? od Taky pindal - Tomu nevěřím. Nemyslím si, že téměř každý čtvrtý...

 • 26. 10. 2013 1:57

  Taky pindal (neregistrovaný) ---.is.a.tor.exit.server.torland.is

  Tomu nevěřím. Nemyslím si, že téměř každý čtvrtý je očkovaný.

  Z lidí kolem mne není očkovaný nikdo. Já býval v dávné minulosti očkovaný, ale byla to jen zbytečná zátěž organismu.

  Žiji v oblasti zamořené klíšťaty s velkou pravděpodobností nakazit se od nich boreliózou. Nicméně mi riziko hrozí spíše od toho když tahám klíšťata kočce.
  Sám jsem zanedbal, za posledních deset let, klíště jen asi dvakrát a ono se stihlo přisát. I tak jsem ho ale vytáhl vždy zhruba do 10-ti hodin. Přitom máme v rodině ozkoušeno, že 24 hodin lze považovat za bezpečný limit. Když použijete dostatek jódu (a podpoříte tak přirozenou imunitu, která už namožené množství borelií nemusí zvládnout) může být tato doba ještě o něco delší. Encefalitidy se neobávám.

  Jinak pokud se někdo opravdu bojíte a nedůvěřujete ochraně zavčasným vytažením a vlastní imunitě. Můžete při každém zakousnutí klíštěte zkonzumovat asi 1g thiaminu (rozděleného do 2 dávek během asi 16 hodin) a pak ještě druhý den zhruba 500mg (v jedné až dvou dávkách).
  To máte thiamin tak v celkové hodnotě 30 Kč. Pomůže vám ochránit nervovou soustavu a tělo se mezi tím má čas s boreliemi vypořádat.

  Kromě toho, při podezření na borelie, ale i na virózu (tedy proti encefalitidě) je vhodné podpořit tělo dávkou kyseliny askorbové (například 10g během dne, ve čtyřech dávkách, když člověku nic není - běžný dospělý člověk, kolem 70-80 kg). Nebo si dát alespoň jednu nárazovou vyšší dávku (6-8g), jako při nachlazení.
  Vím ale, že z toho má mnoho lidí hrůzu. Navíc to v tomto případě (podle mne) může být zbytečná nebo nedostatečná prevence. Pokud ale později zaznamenáte zvýšenou teplotu a nevěříte vlastnímu imunitnímu systému... Dávky kyseliny askorbové použité jako antivirotikum či antibiotikum musí být mnohem větší.
  Proto je obecně lepší podpořit imunitní systém zavčas vhodnou dávkou a neužívat megadávku, která již v zásadě nefunguje jako prostá podpora imunitního systému, ale z velké části právě jako antivirotikum či antibiotikum.

  P.S.
  To s tím thiaminem při klíštěti mám ozkoušené i na kočce (když jsou problémy - není ve své kůži) a vždy se velmi rychle napravila. Ale je potřeba být všímavý. Jsem všímavý, i přesto že sem tam u ní klíště přehlédnu.
  Nicméně zaručené to není, musíte si to na sobě každý vyzkoušet. Obecně by ale ten thiamin měl být schopen nervovou soustavu ochránit. Thiamin, ani ve vysokých dávkách, nijak nebezpečný není.

  P.P.S.
  Normálně bych vůbec nepsal, ale když vidím že si tu povídají jen doktoři či skorodoktoři...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).