Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště? od P2010 - Nechci rusit debatu o smysluplnosti tohoto ockovani. Napriklad...

 • 28. 10. 2013 22:29

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nechci rusit debatu o smysluplnosti tohoto ockovani. Napriklad v Rakousku je udajne ockovano pres 90% populace. Jelikoz teto problematice vubec nerozumim, zato rozumim pripadnym nasledkum a pro mne jejich ekonomickym dopadum, prikladnim se (mozna chybne) k prospesnosti tohoto ockovani. Nemam nastesti ani zadne negativni zkusenosti (narozdil od ockovani proti tetanu).

  Zajima mne ale jina vec. V CR se nabizi dve vakciny, FSME-Immun nebo Encepur. Udajne jsou obe "zamenne", ale ... Prvni tri davky od roku 1996 a dale jsem mel FSME-Immun. Posledni preockovani v roce 2009 ovsem Encepur, protoze FSME-Immun pry nebyl v te dobe k dispozici. Jaky to ma prakticky dopad ? Hledal jsem informace na Internetu, kterym ovsem jako laik prilis nerozumim. Z toho co jsem nasel jsem vyrozumel, ze vyrobce obou vakcin dava urcite zaruky ochrany, pokud je ovsem v celem prubehu ockovani vzdy pouzita stejna vakcina.

  Je to pouze obchodni trik nebo lze prokazatelne dokazat, ze zmena vakciny opravdu znamena (vyznamne ?) snizeni ucinnosti ?

 • 29. 10. 2013 7:47

  JV (neregistrovaný) ---.vfn.cz

  Odpověď na Vaši otázku je v antigenním složení obou vakcín. Respektive v jeho míře shody a v rozdílech. Tyto vakcíny především nejsou úplně stejné, ale měly by být z principu své strktury hodně podobné. To je ale pouze hypotéza tohoto okamžiku.

  Pokud se zamyslíte, co se stane, když by tyto vakcíny byly na 25% rozdílné ve své antigenní struktuře tak musíte uvažovat stav, kdy na tyto dvě vakcíny vznikají jiné protilátky aktivací jiných B lymfocytů ve stejném organismu. A hned zde máme problém nevídané obtížnosti k jeho analýze.

  Proto rozhodně doporučuji tyto vakcíny nekombinovat. Neexistuje žádná statisticky dostatečně významná klinická studie, která ozřejmuje, co se vlastně kombinovaným používáním těchto vakcín v organismu očkovance dlouhodobě stane.

 • 1. 11. 2013 14:11

  Martina (neregistrovaný) ---.129.broadband18.iol.cz

  Dobrý den pane doktore,

  ráda čtu Vaše články, studujete kde se dá a snažíte se o komplexní informace. Přiznám se, že si někdy odstavec musím přečíst i 2x, abych pochopila (články, knížky MUDr Elekové jsou pro mě čtivější). Já dceru skrz polyvalentní alergii neočkuji vůbec (nosím s sebou Epipen a ventelín, kdyby náhodou), samozřejmě kontraidikaci k očku nemám. Některé výroky Prof. Prymuly a doc. Chlíbka mě vyvádějí z míry, výroky Haničky Cabrnochové řaději ani nečtu. Ještě je tu nějaká pí.Škovránková, doporučuje narvat MMR i do onko dětských pacientů. Pro tyto "odborníky" není snad ani smrt kontraindikací očka.

  Nicméně, když píšete, že neexistuje dobrá studie zaobírající se kombinováním vakcín, proto nedoporučujete pisateli očkovat, tak pak přece nemůžete doporučit jakékoliv očkování.

  Např. u myslivců (většina má nad 50 let) bych vakcinaci možná pochopila - zas, starší lidé mívají jiné zdravotní komplikace a je otázkou, zda-li v důsledku pravidelné vakcinace nedojde ke zhoršení jejich stavu. Čili, co je lepší? Navíc když desítky let chodili po lese, tahali klíšťata a nic a najednou se jich mají bát, prostě nevím.

  Ještě zmíním možná pro zasmání jeden postřeh, jenž pronesla má známá: "Jo, klíšťovka funguje, už na mě ty klíšťata nelezou"

 • 1. 11. 2013 22:08

  Autor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Děkuji Vám za reflexi.

  (1) Já jsem redakci na počátku upozorňoval že mám kostrbatý sloh a nemám v krvi publicistiku :-) Jsou to moje první zkušenosti s tímto formátem. Já raději hudební texty nebo klasické vědecké články :)

  V této reakci jsem ale nedoporučil neočkovat, ale jen nekombinovat FSME-IMMUN a ENCEPUR.

  K tomu, abych se mohl korektně vyjádřit k vhodnosti očkování "lesních zaměstnanců" proti encefalitidě by mne nejprve zajímal údaj, který dnes nemám. Jak to bylo před érou očkování s incidencí klíšťové encefalitidy ve vztahu k povolání onemocnivších osob? Já to nevím a nenalezl jsem u nás o tomto žádnou statistickou informaci. Ale zase tak úzkostlivě jsem ji nehledal. Myslím, že v zahraničních zdrojích bude někde k dohledání.

  Třeba se Vám nebo někomu jinému podaří ji vyšťouchnout a položit sem na fórum její hyperlink. Bylo by to užitečné.

 • 2. 11. 2013 11:09

  Martina (neregistrovaný) ---.129.broadband18.iol.cz

  I já děkuji za odpověď.
  Jsem ráda za Vaše články a klidně si stať přečtu i 3 x.

  Já jsem pochopila, že nedoporučujete pisateli kombinovat vakcíny proti KE, neboť "Neexistuje žádná statisticky dostatečně významná klinická studie..."

  No a dle mého, neexistuje žádná statisticky dostatečně významná klinická studie, která by prokázala účinnost a bezpečnost jakéhokoliv očkování (nepočítám ty 2 studie, které uvádí MUDr. Eleková). Proto jsem psala, že z principu neexistence dostatečně významné studie stran testování vakcín vlastně nemůžete doporučit očkování.

  Dřív (než jsem si o tom něco přečetla) jsem si myslela, že účinnost vakcín se prokazuje následovně:
  Je skupina cca 200 lidí, 100 se očkuje, 100 ne. Všichni se vystaví nákaze viru. 100 neočkovaných onemocní, očkovaných cca 15. Tedy vakcína má účinnost 85%. Pak se sleduje několik let stav očkovaných a pečlivě se zaznamenávají vedlejší účinky.

  A protože požadujete fakta a studie čtete, tak bych si myslela, že právě pro Vás bude dostatečně významná studie ta, jejíž princip jsem uvedla shora.

  Vím, že prokázání účinnosti vakcín nepatří úplně do tohoto tématu, ale měla jsem jen potřebu ozřejmit moje konstatování.

  No a poslední věc nad toto všechno - když se zeptám maminek, které nechají očkovat své děti - většinou ví o reklamě, pediatr jim vždy vakcínu doporučí, jen zpravidla řekne, že je to proti KE a není 100% účinná. Nic víc o tom neví. Zato ty maminy, co si něco nastudují, klíšťovku mrňouskům nedopřávají.

 • 3. 11. 2013 22:46

  Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Promiňte , že vám skáču do diskuze , ale nemůžu si pomoci. Když čtu jména lidí , kterých si vážím vedle jména šarlatánky a zatím doktorky Elekové je mi z toho nanic.
  Téhle ženské už dávno měli vzít vzít diplom , protože se zpronevěřila lékařskému povolání a ještě se k tomu veřejně hlásí. Vy si můžete mít názor jaký chcete , ale vaše modla ne.
  Nějaká pí Škovránková převyšuje nějakou Mudr. Elekovou o velmi mnoho výšek.
  Myslím , že i autor má s pí. Elekovou docela problém a divím se , že tentokrát to nechal bez povšimnutí.
  Vb

 • 4. 11. 2013 10:49

  Martina (neregistrovaný) ---.129.broadband18.iol.cz

  Dobý den, chápu.

  Shora uvedení vakci odborníci doporučují očkovat děti v 9 týdnech. V té době jsme já ani pediatrička nevěděly, že je malá alergik. Naštěstí se mi do ruky dostaly publikace od MUDr. Elekové a já tedy očko odložila. Ve 4 měsících se u dcery objevily projevy alergie. Je alergická i na složky z vakcíny. Partnerova maminka má alergii na jód, mamčin partner má alergii na penicilin. Nikdo z lékařů jim alegen nepodá, ale 4 měsíčnímu dítěti není problém jej podat, však položíme ji na resuscitační lůžku. Proč má život dospělého vyšší hodnotu než život dítěte mi fakt nejde do hlavy. Shora uvedení vakci odborníci nerespektují kontraindikace příbalového letáku. MUDr. Eleková na tento nevšední postup také upozorňuje.
  Maminky alergických dětí (a to nemají alergii na složku z vakcíny) vždy hovoří o zhoršení alergie.
  Takže za sebe: nakoupím si další její knížky a přátelům je ráda dám. Maminkám na pískovišti říkám o příbalovém letáku, o kontraindikacích, nechť si v případě zájmu zjistí i jiný názor a porovnají, zmiňuji se o našem případu, nechť si udělají sami názor.
  Je mi líto, shora uvedené vakci osoby po mé zkušenosti nemohu považovat za odborníky.
  A že na mě "systém" požene sociálku a hygienu - klidně se budu soudit do aleluja, bude mě to stát jen peníze. Alergen do alergika nenechám vpravit (leda v případě ohrožení života). MUDr. Vavřečka píše, že z 6 složkové vakcíny nenašel žádnou, která by měla být v režimu povinného očkování. Vlastně záškrt je v Humpolci, riziko tetanu je 1:mil,...
  Prosím, je to můj nátor a moje rozhodnutí, za které vždy ponesu jako rodič zodpovědnost.
  Čtenářům se omlouvám na příspěvek mimo klíšťovku.

 • 4. 11. 2013 12:43

  Radush07 (neregistrovaný) ---.48.broadband14.iol.cz

  Věděl by, prosím, někdo z přítomných odborníků, zda při očkování pod léky tlumícími rozvoj život ohrožující alergické reakce po podání očkovací látky, se neovlivní negativně následná tvorba žádoucího množství protilátek?

 • 4. 11. 2013 13:19

  Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz

  To je hezká otázka. Očkování při imunosupresi či při imunomodulační léčbě. Obávám se že Vám nikdo odpověď nedá a v takto obecné rovině asi ani dát nemůže. O jaký lék se jedná? (Neptám se ale proto, abych Vám odpověděl. To neumím. Pouze ze zvědavosti.)

 • 4. 11. 2013 13:40

  Radush07 (neregistrovaný) ---.48.broadband14.iol.cz

  Naštěstí to není náš příběh, ale narazila jsem na tohle téma už opakovaně na internetu, když jsem laicky zapátrala nenašla jsem k tématu z odborných článků nic.
  Tento postup se k povinnému očkování využívá.
  Tak mi vrtá hlavou jestli i v tomhle případě - a - dá taky +....

 • 4. 11. 2013 13:48

  Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Problematika očkování silných alergiků je hodně složitá.
  Pokud není vyhnutí , je nutné očkovat jen na specializovaném pracovišti metodou rychlé desenzibilace.
  Tvorba protilátek by při použití této metody měla být zachována. V každém případě je nutné protilátky zkontrolovat.
  Ještě jednou upozorňuji na nutnost návštěvy specializovaného alergologického a imunologického centra kde jsou vybaveni jak zkušenostmi tak technikou.
  VB

 • 29. 10. 2013 16:05

  Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Máte pravdu,že výrobce dává záruku ochrany jen pro očkování danou vakcínou. V praxi máte 2 možnosti.
  Pokud není dosažitelná stejná vakcína přeočkovat tím druhým typem a oželet potvrzenou záruku , nebo podstoupit nové očkování (3 dávky).
  Přeočkování rozdílným typem je z nouze ctnost , ale osobně to nevidím rád. Zdraví vám to nepoškodí , ale o účinnosti jak ji deklaruje výrobce se dá polemizovat.
  Ještě je možné si počkat až vakcína bude. Termín přeočkování 3. dávky jak se v praxi ukazuje lze bez problémů o roky prodloužit a pokud si necháte udělat protilátky a budou (a téměř vždy jsou ) v pořádku , není třeba spěchat.
  S druhou dávkou je to horší , tu by bylo dobré stihnout do roka.
  VB

 • 29. 10. 2013 17:24

  JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Tady:
  http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Mikrobiologie-a-infekcni-choroby/Klistova-meningoencefalitida-aktualni-situace-v-CR-onemocneni-a-ockovani/8-1c-hl.magarticle.aspx

  se píše, že "Vakcíny jsou v principu zaměnitelné. V praxi se poměrně běžně provádí přeočkování alternativní vakcínou, v základním schématu není ale střídání vakcín doporučeno v SPC."

  Na vašem místě (kdybych měl z KE takové obavy) bych se ale spíše zajímal, kde mi provedou test na protilátky, než se snažit zorientovat v marketingových doporučeních výrobce.

  Slovo "záruka" mi nepřijde moc přiléhavé, protože silně pochybuji, že vám výrobce něco dá, pokud i přes dodržení doporučeného schématu onemocníte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).