Názory k článku
Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

Ixidofob
Ixidofob (neregistrovaný) ---.kic.fce.vutbr.cz
18. 10. 2013 15:54 Nový

Adolescenti

celé vlákno

Zaujala mě ta několikrát opakovaná poznámka, že klíšťová encefalitida nepředstavuje neúměrně vysoké riziko u dětí a adolescentů. Dříve jsem se naopak opakovaně setkával s informacemi - bohužel už si přesně nevybavím zdroj, pravděpodobně to byly různé "zdravotní" přílohy LN a podobných periodik, už je to fakt dlouho - že naopak nejohroženější skupinou co se týká trvalých následků jsou mladí muži ve věku cca 17-22 let. Je tedy toto tvrzení již vyvrácená, nebo nebylo nikdy podložené, nebo se jedná jen o propagandu farmaceutického průmyslu?

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 10. 2013 22:05 Nový

Re: Adolescenti

celé vlákno

Pokud se podíváte na stránky SZÚ opravdu snadno zjistíte, že incidence klinicky manifestní klíšťové encefalitidy je u dětí nižší než u dospělých a seniorů, ty rozdíly ale nejsou zase tak úplně dramatické. Jde o rozdíly zhruba 2 až 3 násobku.

Důležitější však je, že průběh klinicky manifestní encefalitidy u dětí a oproti tomu dospělých a seniorů je výrazně odlišný. Úmrtí jsou v naprosté většině případů po 35 letech s maximem kolem 55-65 let.

Avšak informace o tom, že trvalé následky mají nejvíce muži ve věku 17-22 let může být i za těchto okolností stále pravdivá. Ty dvě informace se nevylučují a mohou být platné současně. Ke statistikám, v jaké věkové dekádě je těžiště trvalých následků po KE jsem se nedostal (nehledal jsem ji).
Proto tuto informaci nemám nyní čím vyvrátit.

thr aura:67
21. 10. 2013 10:07 Nový

Re: Adolescenti

celé vlákno

Nešlo náhodou o záměnu klíšťové encefalitidy třeba s meningitidou (což spadá do stejné skupiny nemocí)? Co já si pamatuji, tak tohle se hodně řešilo v době povinné vojny, kdy byly opravdu zaznamenány problémy v kasárnách (tato forma nakažlivá je) a tím se asi zvedla statistika pro tuto věkovou skupinu...
U klíšťové encefalitidy je to ale asi opravdu trochu jinak.

Petra
Petra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
18. 10. 2013 21:15 Nový

Re: Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

celé vlákno

Nechala jsem se před 10 lety naočkovat, po druhé injekci jsem cítila bolest kloubů, konkrétně kolen a kyčlí. Od té doby mě pokaždé, když prodělám nějaké nachlazení, bolí ještě cca 1-2 týdny kolena, kyčle.
Bolesti kloubů po nachlazení jsou údajně běžné a asi jsem je zažila i někdy před očkováním. Ale od doby očkování už to mívám po každém nachlazení.
Očkování bych znova nepodstoupila.
Teď to vidím tak, že proti klíšťatům se dá bránit repelenty, dále častým důkladným prohlížením, a když už se klíště přisaje a nevytáhneme ho brzy, dá se poslat do laboratoře na rozbor. S výsledkem rozboru se pak dá případně dále pracovat.
Píšu jen svůj názor, rozhodnutí je samozřejmě na každém.

AAA
AAA (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 10. 2013 20:21 Nový

Re: Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

celé vlákno

Jak se prosim da pripadne dale pracovat s tim, pokud vam rozbor potvrdi ze prenaselo encefalitidu? Tedy krome toho ze budete vedet nac se muzete tesit...

Petra
Petra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 10. 2013 21:20 Nový

Re: Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

celé vlákno

Nevím přesně, zda v případě, kdy zjistíte, že klíště bylo nakaženo encefalitidou, ale zatím nemáte příznaky, může lékař něco dělat. Když jsem psala to o rozboru, tak se přiznám, že jsem zrovna myslela na boreliozu, u které se pak nasazují antibiotika.

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 10. 2013 22:13 Nový

Re: Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

celé vlákno

Existují dvě varianty přístupu:

1. Necháte si vyšetřit každé klíště na KE, protože věříte, že některé alternativní metody mohou natolik imunomodulovat váš systém v mezidobí, že se rozvoji KE vyhnete (ačkoliv byste se s velkou pravděpodobností nákaze vyhnul i bez nich).

2. Nenecháte si vyšetřit vůbec žádné klíště, protože klasická medicína nezná žádnou efektivní prevenci rozvoje KE. Tak akorát se na Vás bude dávat větší pozor, jestli u vás náhodou nevznikají příznaky, aby byla nespecifická léčebná podpora zahájena včas. K tomu, abychom na sebe měsíc po kousnutí klíštěte dávali pozor, však nikdo nepotřebuje testovat klíště v laboratoři.

Testování klíšťat je tedy pouze reflexí světonázoru, kdy exaktní laboratorní testy mohou mít paradoxně význam pro rozhodování zastánců alternativních směrů.

Takže já s kolegou AAA asi žádné klíště do laboratoře dnes nepošleme, ale někdo k tomu důvody najít může.

Michele
Michele (neregistrovaný) ---.hzp.cz
12. 11. 2013 8:29 Nový

Re: Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

celé vlákno

Poté, co jsem po obyčejném štípnutí komára onemocněla boreliózou a léčím se z ní intenzivně už rok, poslala bych úplně každé klíště, které by se zakouslo do mě nebo někoho z rodiny na rozbor. I když já bych nasadila rovnou atb. Každý den, kdy se infekce neléčí, je pozdě a raději zobat měsíc "zbytečně" atb, než o měsíc léčbu zpozdit a pak se léčit roky.

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
12. 11. 2013 9:58 Nový

Re: Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

celé vlákno

To je ale borelioza. U klíšťové encefalitidy vám zjištění infikovaného klíštěte k ničemu nepomůže i kdybyste to zjistila.

K.
K. (neregistrovaný) 213.192.18.---
18. 10. 2013 23:18 Nový

vedlejší účinek očkování proti encefailitidě

Dobrý den,
také napíšu můj skutečný příběh.
je to už cca 8 let zpátky kdy jsem byl zdráv a kromě občasné zimní rýmy jsem nemocemi netrpěl. Ale kvůli reklamě v TV a dotaci od VZP jsem se i já nechal zlákat na očkování proti encefalitidě.
Dobře, první injekce byla v pohodě. Před vpichem druhé injekce se stalo něco nečekaného. Sestra se zeptala zda chci vpíchnout očkovací dávku. Že minule jsem dostal německou verzi a teď má nějakou Rakouskou. Ty země původu už si přesně nepamatuji. Byl jsem celkem překvapen, že se mě sestra na to ptá. Usoudil jsem že jde snad o nějakou byrokratickou otázku. Dobrá, když už jsem tam byl, tak jsem tedy souhlasil a nechal jsem se naočkovat.
A od té doby jsem se potýkal střídavě s nějakým nachlazením. Dokonce jsem měl snad 4x za sebou angíny, které jsem dříve nikdy neměl. Nedával jsem si to do souvislosti s očkováním, protože jsem v té době přisuzoval sníženou imunitu sychravému zimnímu počasí a že jsem to předtím snad nedostatečně vyležel.
Po posledních horečkách angíny jsem cítil že na jednu nohu se mi jde "nějak divně", že občas klopýtnu. To už jsem se lekl, ale stále jsem doufal, že to nějak rozhýbu. Nerozhýbal. Za týden jsem obou chodidlech citil bolestivé brnění.
Po týdenním vyšetření v nemocnici vše odeznilo. Během pobytu v nemocnici jsem neustále doktorům říkal, že se mi to objevilo po angínách po očkování. Doktoři na mě koukali jak na blázna. Cca po 2 měsících jsem přišel opět na kontrolu a z pana doktora konečně vylezlo že mi diagnostikovali roztroušenou sklerozu.

Ano je možné, že by se RS projevila časem i bez očkování. Ale třeba mnohem později a nebo také vůbec. Kdybych býval věděl jaké mohou vedlejší účinky očkování dopadnout tak bych se očkovat nenechal. Ale to mi nikdo předtím ani náhodou říci nechtěl. Ba co hůř ani dnes to doktoři nechtějí přiznat !

pokud budete chtít odemně nějaké další informace tak je na požádání zasvěceným klidně sdělím.

Elisabeth
Elisabeth (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
19. 10. 2013 21:28 Nový

Opět otázka

celé vlákno

Dobrý den, pane doktore,

díky za další článek. Mám na Vás otázku(y).Zmi­ňujete, že své děti byste očkovat nenechal kvůli alergii na potraviny. V článku je ale nepředvídatelná reakce u člověka s poruchou imunity jen naznačena (v jednom z dřívějších dílů jste vysvětloval, jak se imunitní systém může "zbláznit" po vakcinaci obecně). Mám tomu rozumět tak, že po této vakcíně je to riziko "bláznění imunitního systému" vyšší, obzvláště u osob, které již nějakou poruchou imunity trpí? A vidíte to jako rizikové spíše u dětí, nebo věk nehraje roli, tj. pokud byste sám v dospělosti trpěl potravinovou (ale i třeba pylovou) alergií, tak byste do toho nešel? A co třeba osoby s autoimunitním onemocněním - od lupénky po diabetes I. typu?

Díky,
E.

PS: Moje zkušenost po očkování proti encefalitidě byla několik let zvýšená nemocnost (hnusné angíny a otitidy, kterými jsem do té doby netrpěla, a také virózy, vše s luxusními horečkami, což byla u mě do té doby vzácnost). Před očkováním tak max. 2x do roka nemocná (pro alergika taková klasika na jaře a na podzim v rámci adaptace na změnu klimatu), po očko několik let každý druhý měsíc či častěji.

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 10. 2013 22:53 Nový

Re: Opět otázka

celé vlákno

Vážená paní kolegyně,
vy nikdy nepoložíte právě snadnou otázku :-). Začal bych zeširoka:

1. Veškerá vakcinační medicína vůbec nerozlišuje něco jako "rozhození imunitního systému" ve smyslu samostatného nežádoucího účinku vakcín. (!!!) Úředně nic takového neexistuje. Ačkoliv v SPC bývávají uvedeny "poruchy imunitního systému", za tímto pojmem jsou ve studiích schovány specifické poruchy, které medicína zná jako nosologické jednotky a ne nějaká "pouhá" zvýšená nemocnost. To je obrovská chyba, která není ani obhajitelná, ani náhodná.

2. Z elementární logiky věci musíme odtušit, že pokud po očkování mohou nastávat nějaké specifické poruchy imunitního systému, mohou nastávat i ty nespecifické, které se projevují možná právě pouze zvýšenou nemocností pro imunitní dysbalanci či dysfuncki. (Takových studií je zatím málo, ale poukazují na 3-5 vyšší nemocnost očkované dětské populace než u neočkovaných dětí. Jde přitom o nemocnost velmi nespecifickou.)

3. Právě u vakcín proti KE mají negativní zkušenosti jednotlivců mnohem častěji charakter vyjádření typu "A PAK JSEM SE STAL MARODEM", než nějaké specifické věci jako: mám po tom trombocytopenii, dostal jsem neurologické křeče apod. (Viz ostatně i tato diskuse.) Tyto zkušenosti poté vůbec nereflektují klinické studie, protože se aspektem obecné nemocnosti KE-očkovanců oproti nonKE-očkovancům (kvantita, kvalita) vůbec nezabývají.

4. Nezbývá tedy, než si udělat názor z prosté reflexe jednotlivců oproti reflexím, které stejný "lid" podává ve vztahu k jiným vakcínám. A tady mám již dostatečně silnou materii (sběr), která mi napsala do mého soukromého názoru obrovský vykřičník a slovo POZOR! Hlavním nežádoucím účinkem vakcín proti KE by mohlo být právě nespecifické poškození imunitního systému ve vztahu k efektivitě naší obecné obranyschopnosti.

5. Vaše otázka je nicméně položena přesněji. Ptá se, zda si myslím, že právě lidé s alergiemi jsou těmito antiKE-vakcínami více ohroženi (budoucí nemocností) a případně proč? Ano myslím si to. Nikoliv však "jen tak z víry". Tento vtah je korektní hypotézou (vědecky však zcela nepotvrzenou), která má poměrně logické základy ve skutečnostech již známých. Jde dle mého názoru o velice inspirativní typ úvahy, který jsem dosud nikdy nikde nenalezl vědecky reflektovaný, ale ani vyvrácený. Toto téma proto zpracuji ve zcela samostatném článku (viz avizovaný záměr), protože to stojí za uvedení.

Protože jste si o něj "předřekla" tímto dotazem, uvedu nyní jeho hlavní nosnou myšlenku:

Komplex antigen-adjuvans má za cíl indukovat tvorbu protilátek, kdy adjuvans "provokuje" tělo k tvorbě k mnohem výraznější tvorbě protilátek, než by dokázal samotný antigen. Uvažme, že se na tento externě podaný komplex antigen-adjuvans dokáže shodou okolností velmi rychle navázat nějaká struktura tělu vlastní nebo nějaká jiná protilátka v těle přítomná, která nebyla vytvořena proti tomuto antigenu. Jde tedy o situaci, jako bychom si přímo píchli komplex antigen-adjuvans-struktura nebo antigen-adjuvans-protilátka. Otázka: Mohou v takovém případě "provokujicí" a "zesilující" účinky adjuvans způsobit, že náš imunitní systém v reakci na tento komplex vytvoří i protilátky proti své navázané struktuře nebo protilátky proti navázané protilátce (antiidiotypy)? A pokud ano - zkusme tuto úvahu dále teoreticky rozvinout ve vztahu k imunitnímu systému zdravých a alergických lidí. (.... a zajímavé teoretické hypotézy/závě­ry/varianty nám najednou začnou přicházet samy na mysl.)

Ale více již nechci předbíhat.

Elisabeth
Elisabeth (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
20. 10. 2013 21:22 Nový

Re: Opět otázka

celé vlákno

Díky za odpovědi - ani vy nedáváte právě jednoduché. Jak by to bylo na světě krásné (snadné), kdybyste mohl odpovědět ano/ne ;-)

Dovolím si ještě komentář, který docela souvisí s Vaší "ochutnávkou". Dostáváme se tím totiž do oblasti, která mě velmi zajímá, a to nejen ze zvědavosti, ale taky soukromě především kvůli vlastním dětem. Při mém pátrání po účincích hliníku jsem narazila právě i na teorii možného vzniku alergií, která se v lecčems shoduje s Vaším náznakem. Pro mě to až nepříjemně dávalo smysl. Pak jsem narazila také na studii z roku 2008, kde sledují riziko vzniku astmatu v závislosti na termínu očkování DTP (rozumějte věku mimina a zda posun v očkování třeba o pár měsíců hrál roli). Je to zajímavé čtení (a mělo by být především pro pediatry a členy naší NIKO a MZ) a pro mě jak další inspirace pro směry mého samostudia, tak zdroj odkazů. Citace článku: McDonald et al, J Allergy Clin Immunol 2008; 121: 626-31. Doporučuji ;-)

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 9:41 Nový

Jaká je realita?

celé vlákno

V článku se uvádí , že zprůměrovaného Čecha kousne klíště 1x za dva roky. Nechápu proč autor vytvořil tak brilantní , ale naprosto zavádějící konstrukci. Realita je taková , že někdo nemá např. ani jedno klíště za 10 let jiný si jich za léto přinese 20. Potom se nám ta čísla rizika nakažení přesunou do jiných řádů. Jako u každé zoonózy platí , že očkovat by se měl ten , kdo je vystaven zvýšenému riziku.Takže bych ta rizika očkování a přínosu očkování počítal pro tuto část populace . A pro skupiny těchto lidí jednoznačně převyšují přínosy očkování nad příp. nežádoucími účinky. Pokud si někdo opravdu vytáhl v předchozích letech několik klíšťat ročně měl by se raději nechat očkovat (jeho způsob života je totiž ve vztahu k KE rizikovější). Pokud ne, pak pro něj nemá očkování smysl.
To platí obecně pro všechny zoonózy.
VB

thr aura:67
21. 10. 2013 9:59 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Mě se hlavně vůbec nechce věřit tomu číslu "1x za dva roky" jako takovému...
Jsme rodina z Prahy, počet dní, kdy jsme v přírodě, určitě není nějak moc nad průměr, spíš naopak. Přesto ale kdybych průměroval posledních několik let, tak to bude dělat minimálně tři klíšťata za rok na osobu (dva dospělí a tři děti), spíš to bude ještě více. Co jsem se poptával známých, tak jsem nepotkal snad vůbec nikoho, kdo by aspoň jedno klíště neměl.
Sice předpokládám, že se lidé z naprosto minimálním kontaktem s přírodou a navíc jistým štěstím najdou, ale že by jich bylo až tolik, aby otočili statistiku až k tomu 1x za 2 roky se mi moc nezdá...
Autor koneckonců sám zmiňuje, že počet kousnutí podcenil, podle mě to ale podcenil vyloženě řádově. A navíc (to v článku správně zmiňuje) se zdá, že počet klíšťat skutečně narůstá, závažnost se tedy postupně zvedá.

Mimochodem, ono se občas "zadaří" fakt extrémně.. Letos v září jsme byli na třídenních závodech v Německu, kde jsme se asi zamotali do oblasti víc zamořené a syn za ten víkend měl snad 40 klíšťat!!! Většinu sice zaregistroval ještě lezoucích, ale tahat si jich přesto musel asi 10, já měl dvě... Tohle jsem sice do výše uvedeného odhadu za naši rodinu nepočítal, ale v celostátním odhadu by se asi měly uvažovat i podobné extrémy (nepochybuji, že by se podobná místa v ČR našla taky).

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 10:07 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Máte pravdu , že s výskytem klíšťat to lepší nebude , spíš naopak. S výskytem těch infikovaných je to stejné. Ještě před cca 15 lety se klíšťata nevyskytovala ve výškách nad 600 m . Dnes jsou jimi zamořené i nejvyšší vrcholky našich hor.Už aby byla i vakcína proti borelióze ( pejskové jsou na tom lépe )
VB

AAA
AAA (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 20:12 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Nebyl uz tu pokus s Lymerixem?

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 21:12 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Ano GlaxoSmithKline Lymerix 1998 až 2002 pouze pro Ameriku. Staženo - problémy s vedlejšími účinky.
Pro Evropu nevhodné.
VB

AAA
AAA (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 22:45 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Ano. Neni to ovsem zvlastni, stahnout pro vedlejsi ucinky, podle vsech konspiracnich teorii je klidne mohli poprit, studie bezpecnosti zfalsovat a ted to tady brutalni reklamou a podplacenim lekaru nutit lidem i v Evrope... :)

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
21. 10. 2013 23:45 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Podle stejně zvrácené logiky asi věříte, že doktor Rath je jediný zkorumpovaný vrcholný politik. Přece to, že ho zavřeli, jednoznačně dokazuje, jak dokonale funguje naše protikorupční policie!

Jedna vakcína stažená kvůli vedlejším účinkům nám zase dokazuje, jak křišťálově čistý je očkovací byznys. Křišťálovější čistší už ani být nemůže ... :-)

To jste snad ani nemohl vymyslet sám. Nekoukal jste při tom do učebnice demagogie?

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
22. 10. 2013 7:58 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Moc hezká odpověď.

Nicméně problém přiznaných nežádoucích účinků Lymerixu spočíval v jedné skutečnosti, která byla vědecky nepopiratelná. Tzv. OspA antigen obsažený ve vakcíně byl biochemicky velmi podobný povrchovým antigenům lidských kloubních tkání. Tato skutečnost byla zjištěna pozdě a byla natolik nesporná a zjevná, že nedat ji do souvislosti s pozorovanými zejména kloubními a artritickými potížemi po Lymerixu by byla již extrémní nestoudnost a drzost.
(Takových podpůrných důkazů se nám u jiných vakcín zatím pouze nedostává.)

Ostatně uvědomme si, že samotná borelioza je nebezpečná právě protilátkami proti strukturám borelií, které poté poškozují zejména naše klouby ale i neurální struktury. Včasná léčba boreliozy antibiotiky má za cíl především to, aby se tato naše protilátková reakce na borelie, v těle především nerozvinula.

Je tedy evidentní, že struktury borelií obsahují "nebezpečné antigeny" a rozbitím borelie na kousky a použitím jejích antigenů pro "mrtvé vakcíny" proto poměrně logicky nemusí být vyřešeno vůbec nic.

Je tedy určitým úhlem pohledu vlastně kuriózní řešit problém s naší vlastní protilátkovou reakcí na živé borelie indukcí jiné naší vlastní protilátkové reakce na mrtvé borelie. Nicméně toho lze dosáhnout za splnění mnoha předpokladů - viz dlouhodobé problémy s funkční vakcínou proti borelioze.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 9:57 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Pane kolego popsal jste problém zcela správně , už jsem začínal mít radost , že se na něčem shodneme.
Až na tu poznámku ve stylu vašeho folklóru "(Takových podpůrných důkazů se nám u jiných vakcín zatím pouze nedostává.)" je to OK
VB

Anna
Anna (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
28. 10. 2013 21:06 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Obrazová osmiminutovka k vývoji vakcíny proti borelioze v Biologickém centru AV ČR z r. 2013 - http://www.youtube.com/watch?v=c2BMMc2HDIU

Anna

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 11:00 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Moc nehezká odpověď
Vy tvrdíte , že něco existuje (vakcinační korupce) , ale zatím se vám to nepodařilo dokázat i když je to mnohem jednodušší než dokázat , že něco není , což bychom měli udělat asi my zastánci teorie křišťálově čistého.(osobně netvrdím , že je to tak křišťálové , protože v každé oblasti lidské činnosti narazíte na nepoctivce,ale nemyslím si rozhodně to co vy )
Kurz demagogie jste nám právě předvedl vy . Já to vidím totiž jen jako srážku dvou neprokázaných tvrzení , kde vy jste ve výhodě , ale stejně nejste schopen té výhody využít.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
22. 10. 2013 14:12 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

"Já to vidím totiž jen jako srážku dvou neprokázaných tvrzení"

Naprosto souhlasím a proto jsem oponoval kolegovi AAA, který to vidí jinak. Podle něj případ Lymerixu něco dokazuje.

Zbytek vašeho příspěvku tvoří jen vaše neukojitelná touha generalizovat a zesměšňovat všechny, kdo mají v něčem odlišný názor od toho vašeho.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 14:23 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Asi jste to špatně pochopil . Názorem pana AAA bylo do pléna vyřčeno že všechno nemusí mýt tak špatné jak se traduje.
Tu demagogii a vkládání svých přirovnání do jeho myšlení vidím ve vaší odpovědi. Je to přesně to co já ne tak drsným způsobem dělám také a co mi vyčítáte.
Co nechceš aby ti dělali druzí nedělej.....
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
22. 10. 2013 14:33 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Dobře, nechť si to každý přebere po svém.
Podle vás chtěl pan AAA říct, že všechno nemusí být špatné, jak se traduje.
Podle mě chtěl jedním máchnutím svého Lymerixového meče srazit k zemi všechny "odmítače" :-)

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 14:41 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

je rozdíl mezi obranou a útokem.
VB
P.S.
Zase se tady dohadujeme jenom mezi sebou , nenašel by se někdo , kdo by nás mohl usměrnit v našich žabomyších sporech o to co by kdyby.Už je to trochu jednotvárné.

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
21. 10. 2013 10:14 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Samozřejmě máte oba s koelgou pravdu, žádná oficiální statistika klíštěcích "záhryzů" za rok neexistuje jde o ryze subjektivní odhad učiněný na základě zkušenosti (Protože jako lékář již mnoho let tahám ve svém okolí vždy všechna klíšťata). Odhad jsem záměrně podcenil. Tak postupuji vždy, pokud musím něco odhadovat - dle hesla: "v nejistotě vždy ve prospěch napadeného".

Pokud bychom se dohodli na tom, že každého čecha v průměru uhryznou dvě klíšťata ročně, poté zde máme 20 000 000 kousnutí z toho 1 000 000 infikovaných "kontaktů" a najednou je riziko vzniku klinicky mynifestní klíšťové encefalitidy ještě 4x nižší než jsem jej předtím uvedl.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 10:31 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Ale to riziko je přece čistě individuální záležitost. Veškeré průměrování vidím jako zavádějící. Každý si musí míru rizika odhadnout z vlastní zkušenosti a svého chování , které může být více nebo méně riskantní. Ta vaše čísla mu vůbec nepomůžou, jen ho ujistí v tom , že nad problémem může mávnout rukou a vůbec se nezamyslí nad svým chováním ( oděv, repelenty atd), protože mu přeci v průměru nehrozí žádné velké nebezpečí.
VB

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
21. 10. 2013 10:46 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

To si nemyslím že máte pravdu. Tak nějak v tom cítím informaci: "Neříkejme tohle lidem - nebudou se očkovat". Nemyslím, si, že by se něco nemělo říkat lidem, aby se nám náhodou nerozhodli jinak, než odpovídá našemu vlastnímu přání.

Populační riziko - to poté není rozhodně individuální záležitost. Pokud dokážete někomu spočítat jeho individuální riziko KE - tak to udělejte, bude to pro něj určitě přesnější číslo. Ale protože to nedokážete (ani vy ani já) tak se musíme orientovat podle průměrných údajů - ostatně jak je v celé medicíně běžným zvykem.

Pokud si údaj o 1 000 000 infikovaných kousnutí ročně a incidinci KE zhruba kolem 700 případů za rok převedete, můžeme říci, že riziko, že se v nás rozvine klinicky manifestní KE po kousnutí infikovaným klíštětem je cca: 1:1500.

Je to číslo opravdu velice nizké na to, že jde již o situace, kdy zjevně onemocnět můžeme. Ale ani já osobně je zase za úplně zanedbatelné a "ignorovatelné" nepovažuji.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 11:02 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

To individuální riziko není spočítatelné , ale rozhodně je odhadnutelné. Představoval bych si to asi takto:(berte to s rezervou zní to jako pohádka)
Zájemce o očkování , který podlehl "vyhrožující" kampani přijde do ordinace a bude mu položeno několik jednoduchých otázek
1) Kolik klíšťat přisáto v minulých sezónách?
2) Oblast ve které trávíte čas v přírodě?
3) Kolik času trávíte v přírodě?
4) Používáte ochr. prostředky?
Na základě těchto 4 otázek určím riziko lépe než pouhým zprůměrováním.
Ještě jednou prosím neberte to doslova , ale stejně jako existují odborníci na cestovní medicínu , kde jsou takové otázky součástí anamnézy mohli by se stejným způsobem chovat i praktičtí lékaři a ne jen specialisté.
Nevylučuji , že někdo odejde nenaočkován s dobrým pocitem , že mu nebezpečí nehrozí a že ušetřil.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
21. 10. 2013 14:26 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

S tou vaší poslední větou souhlasím. Dokonce si myslím, že by těch nenaočkovaných odcházelo poměrně hodně.

Autor v článku vypočítal riziko otevřeného projevu KE na 500-900 případů z 250 000, tj. cca 2-4 onemocnění na 1 000 kousnutí. Podle některých to podhodnotil a kousnutí je více, můžeme tedy počítat spíše jednoho nakaženého na každých tisíc zakousnutých klíšťat.

Proč chtít po lékaři, aby až v ordinaci napravoval škody způsobné lživou agresivní kampaní? (To by v té pohádce dělali lékaři zdarma, nebo by ty konzultace hradila firma zodpovědná za paniku kolem klíšťat?)

Nepřijde vám jako logičtější (a představitelnější) zatrhnout reklamu, která evidentně uvádí zákazníky v omyl?

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
21. 10. 2013 14:52 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Pouze drobně poopravím:

Pokud uvažujeme 5 000 000 kousnutí čechů ročně, je to 2-4 onemocnění KE na 1000 infikovaných kousnutí, nebo 0,1-0,18 onemocnění KE na 1000 kousnutí.

Kolikrát více započítáme kousnutí za 1 rok, tolikrát "lépe" nám poté vyjdou i tyto přepočty na 1000 osob. - Ať si ty počty kousnutí ročně každý tipne sám :-)

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 14:55 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Vy mícháte dohromady dvě věci. Očkovací kampaň a práci lékaře.
Ke každému klientovi se musí přistupovat individuálně.Je mi zcela lhostejné jaké pohnutky ho přivedly do ordinace , jestli ta "agresivní reklama" nebo třeba doporučení kamarádky.
Klient má dostat co chce pouze za předpokladu , že mu to neublíží a že to má smysl.
Když se někdo bude bát psů určitě to pro mne není důvod k podání vakcíny proti vzteklině , protože riziko v ČR je nula.
Naopak frajer , který by chtěl projet napříč Rumunskem na kole a psů se nebojí by neměl ordinaci opustit bez očkování.
S KE je to obdobné. Se žlutou zimnicí je to obdobné atd atd.
Míru rizika by měl určit lékař , který má potřebné znalosti a relevantní informace o aktuálním stavu a zkušenosti .Ten klientovi doporučí a dál už je to jen ne něm.
K tomu aby tu míru rizika určil nepotřebuje statistické tabulky , ale musí se dozvědět důležité informace.
Kam jedu, kdy jedu , do jakých podmínek , na jak dlouho , jaké aktivity apod. Pak je schopen relativně přesně určit riziko.
U KE platí v podstatě stejné otázky.
(žádná reklama , žádné agresivní přesvědčování , žádný byznys se strachem ). Kdo chce může odejít. Tak o co jde.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
21. 10. 2013 17:21 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Jde tu asi o subjektivní názor. Když se podívám na tu reklamu s Karkulkou, vidím, že obchod se strachem je realita. Vy to asi vidíte jinak, když píšete žádný obchod se strachem.

Že to míchám dohromady? Ono to spolu jaksi souvisí a k práci lékaře jste tak nějak odběhl vy. Začíná to u toho, jak vysoké je riziko onemocnění, následků, úmrtí. A ta reklamní kampaň informace o skutečném riziku velmi deformuje.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 17:34 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Nezlobte se , ale k reklamě jste zase odběhl vy. O Karkulce jsme se pohádali pod jiným článkem a v jiné diskuzi. Tady by to mělo být o něčem jiném. Mělo by to být o riziku pro jednotlivce. Pokud vím nejedná se totiž o žádné celoplošné očkování proti přenosným chorobám z člověka na člověka , chráním sebe před nakaženým zvířetem proto řeším jednotlivce a ne populaci.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
21. 10. 2013 19:12 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Já vám rozumím, ale plácat tady o lesnících a hajných je celkem zbytečné. To dojde každému, že u houbařů je riziko nakažení KE vyšší. Vy jste na to potřeboval vystudovat medicínu?

Podle mě je zajímavé zjistění, že nějaké nenulové riziko úmrtí je u seniorů, přesto ale reklama útočí hlavně na děti.

Chápu, že vám je lhostejné, co vám do ordinace ty lidi nažene. Ale možná by vám mělo vadit, co vám tu správnou skupinu do ordinace nenažene.

A tou hádkou o Karkulce myslíte vaše vydávání reklamy konkrétní firmy na konkrétní vakcínu za veřejnou informační kampaň? Nevysvětlil jste, jestli to byl vtip, ironie nebo jste to myslel vážně. Ale samozřejmě i to, že jste již v diskusi nepokračoval, ledacos vysvětluje ...

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 19:42 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

A víte , že to nenulové riziko je i o adolescentů a u dospělé populace? Nemusíte pouze papouškovat pana doktora. Projděte si jednotlivé případy. Nevím proč řešíte jenom ta úmrtí.Ono prodělat KE i bez trvalých následků nebývá žádný med. Celkem bych vám i přál vyzkoušet si tu lehčí formu ,asi byste pozměnil názor. Tu těžší formu s případnými trvalými následky bych nepřál nikomu. Všimněte si jak pan doktor bravurně využije koktající dítě jako argument proti očkování , zatímco ochrnutí ústního koutku jako trvalý následek po prodělané nemoci bagatelizuje.
A když pořád šijete do té reklamy zaměřené na děti , asi jsme se každý dívali na nějakou jinou. V té reklamě šla karkulka sama přes les protože rodiče nebyli očkováni a tak se báli jít sní , není-liž pravda. Tak já to vidím jako výzvu pro rodiče , aby se také nechali naočkovat. Pak půjdou společně a nemusejí se bát vlka nic. Nebo snad ne??
Pokud mi do ordinace "nažene" lidi strach o zdraví , není to byznys ze strachem , ale odpovědnost vůči sobě.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
22. 10. 2013 0:14 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Viděli jsme oba stejnou, koukněte se klidně znova:
http://pozorkliste.cz/clanky/6-nova-tv-reklama-s-karkulkou
Jak se zdá, už alespoň registrujete, že se jedná o obyčejnou reklamu (jako na Kozla) a ne o veřejně prospěšnou informační akci.

Mně se to sice zdálo trapně průhledné, ale vy jste právě dokázal, že to vymysleli dobře. Vědomě si berete jen sdělení, které vnucuje očkování rodičům. Vůbec jste si nevšiml, že očkování dětí vám podsunuli jako úplnou samozřejmost.

S tím nadšením pro nahánění strachu, aby se lidi nechali očkovat, jste nepřekvapil. Vy to prostě tak máte, že výrobci vakcín jsou to dobro a každý, kdo si dovolí zpochybnit potřebnost, účinnost nebo bezpečnost vakcín, patří do pekla.

I když píšete, že trvalé následky nepřejete nikomu, nezní to od vás moc věrohodně. Spíše to vypadá, že by vám vyhovovalo, aby případů KE bylo alespoň stokrát více. Protože to by se to potom očkovalo!

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 9:26 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Celkem jste mne pobavil jak o mne víte i to co já nevím.
Stačí se podívat jen do této diskuze , ale třeba i do předchozích , že nemám tak černobílé myšlení jak mi podsouváte. Přiznal jsem , že jsou situace kdy vakcína je zbytečná , situace kdy se vakcína nemá podat protože je to nevhodné a už vůbec se netajím tím že vakcíny nemají 100% účinnost.
Přesto mi ale vychází , že vakcíny znamenají jednoznačný přínos pro zdraví lidí a jejich užitek převládá nad zápory.
Jestli vám vadí "reklama" tak mně teda vůbec. Pokud je v souladu se zákony této země. Kdyby to tak nebylo věřím ,že doktor Vavřečka už by Karkulku rozcupoval na kousky , zatím asi nemůže nic moc dělat. Respektive dělat může ,ale není to nic platné.
Váš názor na vakcinační problematiku je černý jak komín.
Nechte si ho vyčistit.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
22. 10. 2013 13:31 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Podívejte, pane VB, autor seriálu nemusí mít ve všem automaticky pravdu. Jenom ty úvahy zní logicky, jsou podpořené zdroji, pokud něco odhaduje nebo si domýšlí, vždy na to upozorní.

Máte právo s ním nesouhlasit a máte velkou příležitost tady jeho tvrzením korektně oponovat. Tím byste přispěl k čistotě mého (a nejen mého) názoru na očkování, když ho považujete za příliš černý.

To byste se ale nesměl sám shazovat lacinými fauly, jako je vydávat se za více osob, nálepkovat oponenty jako zaslepené odmítače, vkládat někomu do úst nesmysly, které neřekl, podporovat svoje tvrzení odkazem na článek v angličtině, aniž by článek přímo souvisel s tématem, atd.

Už mockrát jsem vás vyzýval k věcné argumentaci a pokud jste se k ní alespoň na moment dostal, diskuse jakoby začínala mít smysl.

Že o vás vím, co ani vy nevíte? Já jsem o vás jen napsal, jak působíte tady na diskusi, což si člověk opravdu sám někdy neuvědomuje (nechce přiznat). Žádné hlubší závěry o vás nevyvozuji :-)

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 14:15 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Vážený pane
Kdo chce psa bít vždycky si hůl najde.
K těm mým faulům :
1) nevím jak jste došel k tomu , že se na netu klonuji.
Již jsem to vysvětlil paní redaktorce , která se dopustila faulu ještě většího. Na jedné IP visí celá firma a když jsem upozornil kolegy na článek (už si přesně nepamatuji který) , vyjádřily také svůj názor. Nevidím v tom vůbec nic špatného.
K myšlence , že jsem to já v jedné osobě jste se dostal vlastní , ale nesprávnou dedukcí. Od té doby po domluvě zde píši jenom já.
2) To co jste předvedl v této diskuzi v odpovědi panu AAA je myslím horší varianta toho vkládání myšlenek do cizích úst.
Stačí si zamést před vlastním dvorečkem. Já se prostě neuhlídám a když z kontextu pochopím co chtěl někdo říci trochu to převyprávím ( bohužel někdy nepřesně , tak se omlouvám.)
3)Ten článek z kanadské studie určitě souvisel s kobinací podáním vakcíny proti chřipce a proti pneumokoku .Kupodivu výsledky jsou pozitivní , tak to se vám možná nelíbí.
Z rychlosti vaší reakce a z obsáhlosti článku se domnívám , že jste ho tak maximálně stihl přelétnout očima , ale já jsem doporučoval ho prostudovat.
Jestli se jedná o podání paralelní do obou ramen , nebo postupné v odstupu týdnů je pouze zástupný problém.
Pokud si výrobce ručí za deklarovanou bezpečnost pak v tom ten problém nevidím.
Problém totiž vidím v tom jak se s informacemi z příbaláku zachází.
Informace o vedlejších účincích nikdo nezpochybní ba právě naopak je bere vážně a pokud možno se zveličují ,zato info. o povoleném způsobu podání v kombinaci jsou zavádějící, neověřené atd atd. Nějak mi uniká ta snaha o objektivitu a to jak u vás tak u ostatních stejně smýšlejících.
Pokud nálepkuji jako odmítače i pana doktora JV pak proto, že se nedokáže udržet a mezi řádky "odborného" textu propašuje i svůj odmítací světonázor. Musí se hlídat , protože jeho taktika je dokonalá a mnoho lidí by jeho názory mohlo považovat za písmo svaté. V článcích je mnoho pravdy proti očkování (nezbývá mi než souhlasit) , ale chybí tam mnoho pravdy ve prospěch očkování. Jak se v jedné slabé chvilce přiznal je to jeho záměr. Co říci více?
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
22. 10. 2013 16:00 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Tak se nám tu charakter pana VB hezky vybarvuje :-)

1) "Omyl" s IP adresou se prý vysvětlil. Tak to se jistě dočkáme i vysvětlení, proč všichni kolegové dělají naprosto stejnou pravopisnou chybu jako pan VB.

Najděte si v této diskusi příspěvky kolegů pana VB - pana Pasteura a pana Lukáše: http://www.vitalia.cz/clanky/kdy-je-ockovani-pro-jedince-vlastne-prinosne/nazory/

Nejenže mají jeho kolegové naprosto stejný sloh, ale ta mezera před i za čárkou, to je opravdu unikátní! Co dodat? Chlap by se ke klukovině aspoň přiznal, srab si bude vymýšlet výmluvy ...

2) Dobrá, ať si každý udělá názor sám, kdo je větší demagog.

3) V článku (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3384373/) lze najít tato dílčí vyhodnocení:
- Summary of Efficacy of the Influenza Vaccination in Immunocompetent Patients With COPD
- Summary of Efficacy of the Pneumococcal Vaccination in Immunocompetent Patients With COPD
Čili zvlášť hodnocení studie účinku vakcíny proti chřipce a zvlášť proti pneumokokům. V obou případech se jednalo o pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí.

Pokud tam pan VB našel "pozitivní výsledky" při podání obou vakcín v kombinaci, jistě nám tady těch pár řádků zkopíruje, aby nevypadal jako nestydatý lhář.

Ten, kdo ovládá aspoň trochu angličtinu, se může samozřejmě přesvědčit sám.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 9:36 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Vám nevadí , že se články o škodlivosti vakcín uveřejňují na serveru , kde hned vedle vyskakuje zázračně hubená dívčina která se přejedla zázračnými pilulkami na hubnutí? A to má být server o chytrém životním stylu. Zajímalo by mne jak to udýchá pan autor JV, když možná proti tomuto doplňku stravy vede soudní spor.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
22. 10. 2013 14:23 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Vadí mi většina reklam, hlavně ty blikací, proto si okno prohlížeče zmenšuji tak, abych je neviděl.
Marně přemýšlím, jak to souvisí s tématem.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 14:30 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

To bylo jen malé odbočení.
Souvisí to tak , že pan doktor vede soudní spory právě s prodejci podobných zázračných pilulek , ale i proti očkování.
Tak mne jen pobavila představa, že by mohl zažalovat i tuto firmu , Vitalia by přišla o inzerenta a pan doktor nejspíš i o prostor k psaní článků.
VB

thr aura:67
21. 10. 2013 14:43 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Kolik lidí je vlastně v ČR proti KE očkováno? To jsem nějak v článku nenašel...
Ptám se proto, že tohle může tu statistiku dost narušit, co vím kolem sebe, tak se nechalo očkovat docela dost lidí. Zmiňoval jsem počty klíšťat u naší rodiny, dodám k tomu ale, že děti očkované jsou všechny, manželka tuším také, jediný bez toho jsem já. Proto by mne zajímalo, zda vůbec někdo dokáže odhadnout, kolik z lidí ze skupin, které se s klíšťaty více setkávají, je už dnes chráněno...

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
21. 10. 2013 14:46 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Proočkovanost v ČR by měla být mezi 15-19%. Přesnější údaje jsem nestopoval, ale někde určitě uvedeny budou.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 14:56 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Poslední info 24%.
VB

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 15:15 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Omlouvám se za překlep podle nového průzkumu agentury GfK je to 23%.
VB

Taky pindal
Taky pindal (neregistrovaný) ---.is.a.tor.exit.server.torland.is
26. 10. 2013 1:57 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Tomu nevěřím. Nemyslím si, že téměř každý čtvrtý je očkovaný.

Z lidí kolem mne není očkovaný nikdo. Já býval v dávné minulosti očkovaný, ale byla to jen zbytečná zátěž organismu.

Žiji v oblasti zamořené klíšťaty s velkou pravděpodobností nakazit se od nich boreliózou. Nicméně mi riziko hrozí spíše od toho když tahám klíšťata kočce.
Sám jsem zanedbal, za posledních deset let, klíště jen asi dvakrát a ono se stihlo přisát. I tak jsem ho ale vytáhl vždy zhruba do 10-ti hodin. Přitom máme v rodině ozkoušeno, že 24 hodin lze považovat za bezpečný limit. Když použijete dostatek jódu (a podpoříte tak přirozenou imunitu, která už namožené množství borelií nemusí zvládnout) může být tato doba ještě o něco delší. Encefalitidy se neobávám.

Jinak pokud se někdo opravdu bojíte a nedůvěřujete ochraně zavčasným vytažením a vlastní imunitě. Můžete při každém zakousnutí klíštěte zkonzumovat asi 1g thiaminu (rozděleného do 2 dávek během asi 16 hodin) a pak ještě druhý den zhruba 500mg (v jedné až dvou dávkách).
To máte thiamin tak v celkové hodnotě 30 Kč. Pomůže vám ochránit nervovou soustavu a tělo se mezi tím má čas s boreliemi vypořádat.

Kromě toho, při podezření na borelie, ale i na virózu (tedy proti encefalitidě) je vhodné podpořit tělo dávkou kyseliny askorbové (například 10g během dne, ve čtyřech dávkách, když člověku nic není - běžný dospělý člověk, kolem 70-80 kg). Nebo si dát alespoň jednu nárazovou vyšší dávku (6-8g), jako při nachlazení.
Vím ale, že z toho má mnoho lidí hrůzu. Navíc to v tomto případě (podle mne) může být zbytečná nebo nedostatečná prevence. Pokud ale později zaznamenáte zvýšenou teplotu a nevěříte vlastnímu imunitnímu systému... Dávky kyseliny askorbové použité jako antivirotikum či antibiotikum musí být mnohem větší.
Proto je obecně lepší podpořit imunitní systém zavčas vhodnou dávkou a neužívat megadávku, která již v zásadě nefunguje jako prostá podpora imunitního systému, ale z velké části právě jako antivirotikum či antibiotikum.

P.S.
To s tím thiaminem při klíštěti mám ozkoušené i na kočce (když jsou problémy - není ve své kůži) a vždy se velmi rychle napravila. Ale je potřeba být všímavý. Jsem všímavý, i přesto že sem tam u ní klíště přehlédnu.
Nicméně zaručené to není, musíte si to na sobě každý vyzkoušet. Obecně by ale ten thiamin měl být schopen nervovou soustavu ochránit. Thiamin, ani ve vysokých dávkách, nijak nebezpečný není.

P.P.S.
Normálně bych vůbec nepsal, ale když vidím že si tu povídají jen doktoři či skorodoktoři...

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 10. 2013 15:07 Nový

Re: Jaká je realita?

celé vlákno

Ono se to průměruje , ale těžko se určí ta rizikovější skupina a snad to ani nejde (lesní dělníci?,hajní?, pytláci?,houbaři?)

Ale stačí si odpovědět na těch několik stěžejních otázek a zařadit nebo nezařadit se do rizikové skupiny.To by vám mohlo usnadnit rozhodnutí.Pokud si netroufáte navštivte očkovací centrum tam vám poradí.
Nemyslím si , na rozdíl od výrobců vakcín , že je nutné proočkovat celou populaci , ale rozhodně všechny , kteří mají ono zvýšené riziko.
VB

Seti
Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz
22. 10. 2013 15:09 Nový

Očkování ne!

celé vlákno

Jakožto člen skupiny se zvýšeným rizikem jsem se po osobních zkušenostech s očkováním rozhodnul, že se očkovat nenechám. Ani teď proti KE, ani v budoucnu proti tetanu, chřipce, žloutence, nebo čemukoliv jinému.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 10. 2013 15:37 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Předem přijměte mou upřímnou soustrast.
VB

Blanci
Blanci (neregistrovaný) 109.72.12.---
22. 10. 2013 16:34 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Cože???

... až mi zaskočilo - prosím Vás, proč ta agresivita? Můžete tuto svou zcela nevhodnou a morbidní poznámku nějakým způsobem odůvodnit?

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) 193.85.243.---
24. 10. 2013 14:20 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Protože si myslím , že svým nekompromisním rozhodnutím jste si výrazně zvýšila riziko zdravotních komplikací a případného úmrtí.
Neberte to jako agresivitu , ale černý humor.
VB

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
24. 10. 2013 15:20 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Až na to slovo "výrazně", které bych rozhodně v tomto případě nahradil slovem "zcela zanedbatelně" (viz shodný názor lékařských stratégů frncouzské armády) bych s Vámi souhlasil.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) 193.85.243.---
24. 10. 2013 15:30 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Francouzští stratégové prohráli válku.
VB

Blanci
Blanci (neregistrovaný) 109.72.12.---
25. 10. 2013 7:57 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Taky skoro doktore,

Vaše slova i celkový postoj jsou přesně tak direktivní, jak je známe z náboženství a sekt - "neuděláš to či ono, čeká Tě věčné zatracení v pekle!".

Tento (nejenom) Váš výrok i s jeho odůvodněním jasně dokladuje slepou víru v modlu, v tomto případě VŠESPÁSNOU VAKCÍNU ...

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
25. 10. 2013 12:02 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Jenom jsem díky poznání přestal věřit , že je země placatá.
VB

Blanci
Blanci (neregistrovaný) 109.72.12.---
25. 10. 2013 14:13 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Rozsah Vašeho poznání je opravdu obdivuhodný. Má poznání "neplacatosti" Země nějaký bližší souvis s Vaší fanatickou vírou ve vakcíny?

Seti
Seti (neregistrovaný) ---.191.broadband4.iol.cz
2. 11. 2013 11:00 Nový

Re: Očkování ne!

celé vlákno

Podobnou hloupou poznámku jsem čekal :-)

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
28. 10. 2013 22:29 Nový

Kombinace vakcin

celé vlákno

Nechci rusit debatu o smysluplnosti tohoto ockovani. Napriklad v Rakousku je udajne ockovano pres 90% populace. Jelikoz teto problematice vubec nerozumim, zato rozumim pripadnym nasledkum a pro mne jejich ekonomickym dopadum, prikladnim se (mozna chybne) k prospesnosti tohoto ockovani. Nemam nastesti ani zadne negativni zkusenosti (narozdil od ockovani proti tetanu).

Zajima mne ale jina vec. V CR se nabizi dve vakciny, FSME-Immun nebo Encepur. Udajne jsou obe "zamenne", ale ... Prvni tri davky od roku 1996 a dale jsem mel FSME-Immun. Posledni preockovani v roce 2009 ovsem Encepur, protoze FSME-Immun pry nebyl v te dobe k dispozici. Jaky to ma prakticky dopad ? Hledal jsem informace na Internetu, kterym ovsem jako laik prilis nerozumim. Z toho co jsem nasel jsem vyrozumel, ze vyrobce obou vakcin dava urcite zaruky ochrany, pokud je ovsem v celem prubehu ockovani vzdy pouzita stejna vakcina.

Je to pouze obchodni trik nebo lze prokazatelne dokazat, ze zmena vakciny opravdu znamena (vyznamne ?) snizeni ucinnosti ?

JV
JV (neregistrovaný) ---.vfn.cz
29. 10. 2013 7:47 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Odpověď na Vaši otázku je v antigenním složení obou vakcín. Respektive v jeho míře shody a v rozdílech. Tyto vakcíny především nejsou úplně stejné, ale měly by být z principu své strktury hodně podobné. To je ale pouze hypotéza tohoto okamžiku.

Pokud se zamyslíte, co se stane, když by tyto vakcíny byly na 25% rozdílné ve své antigenní struktuře tak musíte uvažovat stav, kdy na tyto dvě vakcíny vznikají jiné protilátky aktivací jiných B lymfocytů ve stejném organismu. A hned zde máme problém nevídané obtížnosti k jeho analýze.

Proto rozhodně doporučuji tyto vakcíny nekombinovat. Neexistuje žádná statisticky dostatečně významná klinická studie, která ozřejmuje, co se vlastně kombinovaným používáním těchto vakcín v organismu očkovance dlouhodobě stane.

Martina
Martina (neregistrovaný) ---.129.broadband18.iol.cz
1. 11. 2013 14:11 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Dobrý den pane doktore,

ráda čtu Vaše články, studujete kde se dá a snažíte se o komplexní informace. Přiznám se, že si někdy odstavec musím přečíst i 2x, abych pochopila (články, knížky MUDr Elekové jsou pro mě čtivější). Já dceru skrz polyvalentní alergii neočkuji vůbec (nosím s sebou Epipen a ventelín, kdyby náhodou), samozřejmě kontraidikaci k očku nemám. Některé výroky Prof. Prymuly a doc. Chlíbka mě vyvádějí z míry, výroky Haničky Cabrnochové řaději ani nečtu. Ještě je tu nějaká pí.Škovránková, doporučuje narvat MMR i do onko dětských pacientů. Pro tyto "odborníky" není snad ani smrt kontraindikací očka.

Nicméně, když píšete, že neexistuje dobrá studie zaobírající se kombinováním vakcín, proto nedoporučujete pisateli očkovat, tak pak přece nemůžete doporučit jakékoliv očkování.

Např. u myslivců (většina má nad 50 let) bych vakcinaci možná pochopila - zas, starší lidé mívají jiné zdravotní komplikace a je otázkou, zda-li v důsledku pravidelné vakcinace nedojde ke zhoršení jejich stavu. Čili, co je lepší? Navíc když desítky let chodili po lese, tahali klíšťata a nic a najednou se jich mají bát, prostě nevím.

Ještě zmíním možná pro zasmání jeden postřeh, jenž pronesla má známá: "Jo, klíšťovka funguje, už na mě ty klíšťata nelezou"

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
1. 11. 2013 22:08 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Děkuji Vám za reflexi.

(1) Já jsem redakci na počátku upozorňoval že mám kostrbatý sloh a nemám v krvi publicistiku :-) Jsou to moje první zkušenosti s tímto formátem. Já raději hudební texty nebo klasické vědecké články :)

V této reakci jsem ale nedoporučil neočkovat, ale jen nekombinovat FSME-IMMUN a ENCEPUR.

K tomu, abych se mohl korektně vyjádřit k vhodnosti očkování "lesních zaměstnanců" proti encefalitidě by mne nejprve zajímal údaj, který dnes nemám. Jak to bylo před érou očkování s incidencí klíšťové encefalitidy ve vztahu k povolání onemocnivších osob? Já to nevím a nenalezl jsem u nás o tomto žádnou statistickou informaci. Ale zase tak úzkostlivě jsem ji nehledal. Myslím, že v zahraničních zdrojích bude někde k dohledání.

Třeba se Vám nebo někomu jinému podaří ji vyšťouchnout a položit sem na fórum její hyperlink. Bylo by to užitečné.

Martina
Martina (neregistrovaný) ---.129.broadband18.iol.cz
2. 11. 2013 11:09 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

I já děkuji za odpověď.
Jsem ráda za Vaše články a klidně si stať přečtu i 3 x.

Já jsem pochopila, že nedoporučujete pisateli kombinovat vakcíny proti KE, neboť "Neexistuje žádná statisticky dostatečně významná klinická studie..."

No a dle mého, neexistuje žádná statisticky dostatečně významná klinická studie, která by prokázala účinnost a bezpečnost jakéhokoliv očkování (nepočítám ty 2 studie, které uvádí MUDr. Eleková). Proto jsem psala, že z principu neexistence dostatečně významné studie stran testování vakcín vlastně nemůžete doporučit očkování.

Dřív (než jsem si o tom něco přečetla) jsem si myslela, že účinnost vakcín se prokazuje následovně:
Je skupina cca 200 lidí, 100 se očkuje, 100 ne. Všichni se vystaví nákaze viru. 100 neočkovaných onemocní, očkovaných cca 15. Tedy vakcína má účinnost 85%. Pak se sleduje několik let stav očkovaných a pečlivě se zaznamenávají vedlejší účinky.

A protože požadujete fakta a studie čtete, tak bych si myslela, že právě pro Vás bude dostatečně významná studie ta, jejíž princip jsem uvedla shora.

Vím, že prokázání účinnosti vakcín nepatří úplně do tohoto tématu, ale měla jsem jen potřebu ozřejmit moje konstatování.

No a poslední věc nad toto všechno - když se zeptám maminek, které nechají očkovat své děti - většinou ví o reklamě, pediatr jim vždy vakcínu doporučí, jen zpravidla řekne, že je to proti KE a není 100% účinná. Nic víc o tom neví. Zato ty maminy, co si něco nastudují, klíšťovku mrňouskům nedopřávají.

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
3. 11. 2013 22:46 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Promiňte , že vám skáču do diskuze , ale nemůžu si pomoci. Když čtu jména lidí , kterých si vážím vedle jména šarlatánky a zatím doktorky Elekové je mi z toho nanic.
Téhle ženské už dávno měli vzít vzít diplom , protože se zpronevěřila lékařskému povolání a ještě se k tomu veřejně hlásí. Vy si můžete mít názor jaký chcete , ale vaše modla ne.
Nějaká pí Škovránková převyšuje nějakou Mudr. Elekovou o velmi mnoho výšek.
Myslím , že i autor má s pí. Elekovou docela problém a divím se , že tentokrát to nechal bez povšimnutí.
Vb

Martina
Martina (neregistrovaný) ---.129.broadband18.iol.cz
4. 11. 2013 10:49 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Dobý den, chápu.

Shora uvedení vakci odborníci doporučují očkovat děti v 9 týdnech. V té době jsme já ani pediatrička nevěděly, že je malá alergik. Naštěstí se mi do ruky dostaly publikace od MUDr. Elekové a já tedy očko odložila. Ve 4 měsících se u dcery objevily projevy alergie. Je alergická i na složky z vakcíny. Partnerova maminka má alergii na jód, mamčin partner má alergii na penicilin. Nikdo z lékařů jim alegen nepodá, ale 4 měsíčnímu dítěti není problém jej podat, však položíme ji na resuscitační lůžku. Proč má život dospělého vyšší hodnotu než život dítěte mi fakt nejde do hlavy. Shora uvedení vakci odborníci nerespektují kontraindikace příbalového letáku. MUDr. Eleková na tento nevšední postup také upozorňuje.
Maminky alergických dětí (a to nemají alergii na složku z vakcíny) vždy hovoří o zhoršení alergie.
Takže za sebe: nakoupím si další její knížky a přátelům je ráda dám. Maminkám na pískovišti říkám o příbalovém letáku, o kontraindikacích, nechť si v případě zájmu zjistí i jiný názor a porovnají, zmiňuji se o našem případu, nechť si udělají sami názor.
Je mi líto, shora uvedené vakci osoby po mé zkušenosti nemohu považovat za odborníky.
A že na mě "systém" požene sociálku a hygienu - klidně se budu soudit do aleluja, bude mě to stát jen peníze. Alergen do alergika nenechám vpravit (leda v případě ohrožení života). MUDr. Vavřečka píše, že z 6 složkové vakcíny nenašel žádnou, která by měla být v režimu povinného očkování. Vlastně záškrt je v Humpolci, riziko tetanu je 1:mil,...
Prosím, je to můj nátor a moje rozhodnutí, za které vždy ponesu jako rodič zodpovědnost.
Čtenářům se omlouvám na příspěvek mimo klíšťovku.

Radush07
Radush07 (neregistrovaný) ---.48.broadband14.iol.cz
4. 11. 2013 12:43 Nový

Re: K očkování "na lůžku"

celé vlákno

Věděl by, prosím, někdo z přítomných odborníků, zda při očkování pod léky tlumícími rozvoj život ohrožující alergické reakce po podání očkovací látky, se neovlivní negativně následná tvorba žádoucího množství protilátek?

Autor
Autor (neregistrovaný) ---.vfn.cz
4. 11. 2013 13:19 Nový

Re: K očkování "na lůžku"

celé vlákno

To je hezká otázka. Očkování při imunosupresi či při imunomodulační léčbě. Obávám se že Vám nikdo odpověď nedá a v takto obecné rovině asi ani dát nemůže. O jaký lék se jedná? (Neptám se ale proto, abych Vám odpověděl. To neumím. Pouze ze zvědavosti.)

Radush07
Radush07 (neregistrovaný) ---.48.broadband14.iol.cz
4. 11. 2013 13:40 Nový

Re: K očkování "na lůžku"

celé vlákno

Naštěstí to není náš příběh, ale narazila jsem na tohle téma už opakovaně na internetu, když jsem laicky zapátrala nenašla jsem k tématu z odborných článků nic.
Tento postup se k povinnému očkování využívá.
Tak mi vrtá hlavou jestli i v tomhle případě - a - dá taky +....

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
4. 11. 2013 13:48 Nový

Re: K očkování "na lůžku"

celé vlákno

Problematika očkování silných alergiků je hodně složitá.
Pokud není vyhnutí , je nutné očkovat jen na specializovaném pracovišti metodou rychlé desenzibilace.
Tvorba protilátek by při použití této metody měla být zachována. V každém případě je nutné protilátky zkontrolovat.
Ještě jednou upozorňuji na nutnost návštěvy specializovaného alergologického a imunologického centra kde jsou vybaveni jak zkušenostmi tak technikou.
VB

Taky skoro doktor
Taky skoro doktor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
29. 10. 2013 16:05 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Máte pravdu,že výrobce dává záruku ochrany jen pro očkování danou vakcínou. V praxi máte 2 možnosti.
Pokud není dosažitelná stejná vakcína přeočkovat tím druhým typem a oželet potvrzenou záruku , nebo podstoupit nové očkování (3 dávky).
Přeočkování rozdílným typem je z nouze ctnost , ale osobně to nevidím rád. Zdraví vám to nepoškodí , ale o účinnosti jak ji deklaruje výrobce se dá polemizovat.
Ještě je možné si počkat až vakcína bude. Termín přeočkování 3. dávky jak se v praxi ukazuje lze bez problémů o roky prodloužit a pokud si necháte udělat protilátky a budou (a téměř vždy jsou ) v pořádku , není třeba spěchat.
S druhou dávkou je to horší , tu by bylo dobré stihnout do roka.
VB

JB
JB (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
29. 10. 2013 17:24 Nový

Re: Kombinace vakcin

celé vlákno

Tady:
http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Mikrobiologie-a-infekcni-choroby/Klistova-meningoencefalitida-aktualni-situace-v-CR-onemocneni-a-ockovani/8-1c-hl.magarticle.aspx

se píše, že "Vakcíny jsou v principu zaměnitelné. V praxi se poměrně běžně provádí přeočkování alternativní vakcínou, v základním schématu není ale střídání vakcín doporučeno v SPC."

Na vašem místě (kdybych měl z KE takové obavy) bych se ale spíše zajímal, kde mi provedou test na protilátky, než se snažit zorientovat v marketingových doporučeních výrobce.

Slovo "záruka" mi nepřijde moc přiléhavé, protože silně pochybuji, že vám výrobce něco dá, pokud i přes dodržení doporučeného schématu onemocníte.