Hlavní navigace

Dětí narozených mimo manželství je stále víc

4. 5. 2010

Sdílet

Podíl dětí narozených oddaným párům dlouhodobě výrazně klesá. Vloni také skončil rostoucí trend v počtu narozených dětí. Stále více dětí se rodí mimo manželství. Tato tendence pokračovala i v roce 2009, jak vyplývá z analýzy „Tendence a faktory makroekonomického vývoje ČR v roce 2009“. Zatímco v roce 1991 činil podíl dětí narozených mimo manželství 9,8 %, v roce 2001 již 23,5 % a v roce 2009 téměř 40 %.

Podíl dětí narozených oddaným párům dlouhodobě výrazně klesá. Vloni také skončil rostoucí trend v počtu narozených dětí.

Stále více dětí se rodí mimo manželství. Tato tendence pokračovala i v roce 2009, jak vyplývá z analýzy „Tendence a faktory makroekonomického vývoje ČR v roce 2009“.

Zatímco v roce 1991 činil podíl dětí narozených mimo manželství 9,8 %, v roce 2001 již 23,5 % a v roce 2009 téměř 40 %.

Podle analytiků souvisí tento trend se stále se snižujícím zájmem mladých lidí uzavírat manželství. Počet sňatků v roce 2009 byl nejen od roku 2000, ale dokonce od roku 1918 nejnižší.

Čtěte téma: Stane se zlatá svatba minulostí?

Dvojicím, které spolu „v dobrém i zlém“ prožily padesát let, patří náš obdiv, a někdy i údiv. Možná se ale brzy zařadí mezi brontosaury a další vyhynulé druhy.

Kromě tohoto důvodu sehrály roli i početně slabší ročníky ve věku obvyklém pro sňatky a částečně i odraz krize nutící obyvatele k větší šetrnosti a změně účelu při vynakládání peněz. Dalším důvodem bylo i nastavení podmínek pro čerpání rodičovských dávek, které byly výhodnější pro svobodné matky.

V roce 2009 došlo také k přerušení rostoucího trendu v počtu narozených dětí i růstu plodnosti.

Analytici se domnívají, že porodnost tak zřejmě dosáhla svého vrcholu v roce 2008. Trvale rostoucí tendence z let 2003 až 2008 v počtu narozených dětí i růstu plodnosti se přerušila. Potvrdilo se tak, že růst počtu narozených dětí souvisel se silnými ročníky žen narozených v sedmdesátých letech a nikoliv se změnou reprodukčního chování.

Zdroj: Český statistický úřad

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).