Hlavní navigace

„Děkujeme, tak my neodcházíme," řekly lékařské odbory

17. 2. 2011

Sdílet

Dnes by mělo dojít k podpisu memoranda mezi ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem, které zřejmě ukončí konflikt mezi lékaři a vládou. Lékařské odbory i ministr zdravotnictví Leoš Heger jsou připraveni podepsat memorandum, které má odvrátit hrozící krizi ve zdravotnictví. Šéf Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel novinářům řekl, že do tří dnů po podpisech vyzve nemocniční lékaře ke stažení výpovědí, další podmínky si odbory nekladou.

Dnes by mělo dojít k podpisu memoranda mezi ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem, které zřejmě ukončí konflikt mezi lékaři a vládou.

Lékařské odbory i ministr zdravotnictví Leoš Heger jsou připraveni podepsat memorandum, které má odvrátit hrozící krizi ve zdravotnictví. Šéf Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel novinářům řekl, že do tří dnů po podpisech vyzve nemocniční lékaře ke stažení výpovědí, další podmínky si odbory nekladou.

Podle memoranda by měly doktorům od března vzrůst platy o 5000 až 8000 korun. Ministr Heger uvedl, že na zvýšení platů je možné si vydělat jen reformou. „Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nyní nastává doba úspor a šetření,“ řekl Heger.

Zatím není jasné, jestli přeci jen nebude potřeba krizový scénář. Ministerstvo chce vyčkat na zprávy z nemocnic, zda doktoři skutečně stahují výpovědi. Engel nedokázal říct, jestli to po jeho výzvě všichni lékaři udělají. Podle šéfa odborů už někteří mají místo v zahraničí. Předák dodal, že ani jim nikdo nechtěl zaručit, že se budou moci po případném ukončení protestu všichni vrátit do práce.

Podle předsedy zdravotního výboru sněmovny Borise Štastného protest poškodil prestiž lékařů a výsledný kompromis je i prohrou vlády. „Vypadá to, že hra o lidské životy a zdraví je u konce. Obě strany, tedy vláda i lékařské odbory však z této akce odchází poraženi. Co víc, prestiž celého lékařského stavu byla brutálně poškozena,“ řekl ČTK. I on zdůraznil, že bez reformy na vyšší platy lékařů peníze nebudou.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.