Hlavní navigace

Dávkovače léků: pomocník pro seniory i na cesty

2. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Jsou barevné, přehledné a některé dokonce zvoní. Dávkovače léků. Velká pomoc pro všechny, kteří se již ztrácejí v tom, kdy a které léky mají užívat. Případně se mohou hodit komukoli, kdo užívá více léků a vyráží na dovolenou. V čem se dávkovače léků liší?

Dříve si senioři připravovali léky například do víček od PET lahví nebo krabiček od krémů. Dnes už je to naprosto zbytečné. Dávkovače léků seženete již od 30 korun, stačí si vybrat takový, který se vám nejvíce hodí.

Dávkovače vybírejte podle počtu užívaných léků během dne.

Proč jsou dávkovače léků skvělým pomocníkem?

Nejenže dávkovače léků napovědí, který lék je v danou chvíli vhodné užít, ale můžete s jeho pomocí předejít i zdravotním problémům. Zabráníte tak případnému:  

  • předávkování
  • užití jiného léku, než je určeno
  • zapomenutí užití léků

Nejběžnější jsou týdenní dávkovače

Týdenní dávkovače léků mohou mít pouze sedm přihrádek – to znamená pro každý den v týdnu jednu. Takové jsou samozřejmě nejskladnější. Například Dávkovač na léky ANABOX (cena od 60 korun). Ale musíte bezpečně vědět, které léky užíváte ráno, které v poledne a které večer.

Nejvíce výrobců však sází na potřebu užívání různých léků v různou denní dobu. To znamená, že je pro každý den speciální přihrádka na „ráno“, „odpoledne“ a „večer“.

Samozřejmě některé dávkovače počítají s tím, že je potřeba brát některé léky „nalačno“, nebo „těsně před spaním“, případně „v noci“, a počet denních přihrádek tomu přizpůsobují.

Dávkovače na cesty

Většina dávkovačů na léky je poměrně skladná. Přesto se pro krátkodobé cestování hodí ty menší, určené například pouze pro jeden den.

Můžete je tak s sebou brát do práce, na výlet, na návštěvu nebo na další pochůzky. Například jednodenní Dávkovač léků OBZOR kapesní (cena 30 korun).

Dávkovač léků OBZOR SET obsahuje jak týdenní uspořádání (pro každý den čtyři přihrádky), tak i oddělený denní dávkovač vhodný na cesty.

Dávkovač léků týdenní dělený (cena 150 korun) je uspořádaný do šuplíčků. To znamená co den, to šuplík (s oddělenými přihrádkami pro jednotlivé části dne). Každý ze šuplíků je uzavíratelný a bez problémů se vejde do náprsní kapsy u košile, takže s vámi může cestovat.  

Navíc je uzpůsoben i pro zrakově postižené osoby: obsahuje znakové odlišení jednotlivých částí dne (plasticky vystupující číslo na víčku každého oddělení dávkovače). 

Dávkovač s alarmem

Zejména pro osoby s poruchami paměti je vhodný dávkovač léků s alarmem nebo melodií. Používání je stejné jako u běžných dávkovačů, jen vás v potřebný okamžik upozorní zvukovým signálem, který je často doprovázen i blikáním.

Ceny těchto dávkovačů jsou již vyšší. Například Týdenní elektronický dávkovač léků MedControl v ceně od 400 korun, za Automatický dávkovač léků MedControl zaplatíte okolo 2400 korun.   

Na co si dát při výběru pozor?

Výběr přizpůsobte i motorickým možnostem pacienta. Pokud jej bude například používat člověk po mozkové mrtvici nebo s Parkinsonovou nemocí, mohly by mu dělat problémy některé způsoby otevírání nebo vysouvání přihrádek.

Pokud užíváte léky, které byste měli chránit před světlem, volte dávkovače se zvýšenou ochranou proti světlu. Např. Dávkovač na léky ANABOX 7 dní Azurový (cena od 150 korun).

Výběr dávkovače přizpůsobte i množství léků, které musíte v daný čas užít. Aby se vám do dané přihrádky vešly.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).