Hlavní navigace

Další nebezpečné skleničky obsahují olovo a kadmium

25. 7. 2012

Sdílet

Již několikátý případ během pár měsíců má společné rysy – skleničky s obrázky, z nichž se uvolňují jedovaté látky. Ministerstvo zdravotnictví v rámci ochrany veřejného zdraví označilo jako nebezpečné aktuálně hned dva druhy odlivek. O některých předchozích případech jsme již dříve informovali, např.: Ministerstvo varuje před skleničkami, z nichž se uvolňuje olovo, Hrnky s obsahem toxického kadmia. 

Již několikátý případ během pár měsíců má společné rysy – skleničky s obrázky, z nichž se uvolňují jedovaté látky.

Ministerstvo zdravotnictví v rámci ochrany veřejného zdraví označilo jako nebezpečné aktuálně hned dva druhy odlivek. O některých předchozích případech jsme již dříve informovali, např.: Ministerstvo varuje před skleničkami, z nichž se uvolňuje olovo, Hrnky s obsahem toxického kadmia

V prvním případě jde o třídílnou sadu skleniček s barevnými obrázky psů (pudl, boxer, jezevčík). Druhá nebezpečná sada je šestidílná, čiré skleněné odlivky jsou zdobeny obrázkem větvičky s hruškami.

V obou případech jsou sice skleničky označeny symbolem výrobku určeného pro styk s potravinami (kelímek s vidličkou), ale obrázky zasahují do pitného okraje a uvolňuje se z nich kadmium a olovo v množství, které je pro člověka nebezpečné.

„Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití z takovéto odlivky může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje toxickými kovy − olovem a kadmiem a následně k jejich průniku do organismu člověka,“ uvádí ministerstvo. Toxicita kadmia je vysoká a tato látka se dokáže hromadit v lidském organizmu, hlavně v ledvinách a játrech. Detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav.

U dospělých osob se trávicím ústrojím vstřebává až 10 % přijatého množství olova. U těhotných žen a malých dětí vstřebávání stoupá až na 40 %. Olovo prochází placentou, a proto je při expozici matky exponován i plod. Expozice olovem může vést k poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva. Při nižších koncentracích dochází k neurologickým poruchám a poškození rozpoznávacích funkcí.

Informace o výrobcích:

 • 3 dílná sada skleněných odlivek FIZZY DOGS 50 ml, zn. BANQUET FOR YOUR HOME
  Výrobce/Země původu: HUBEI VIC TRADING CO., LTD., NO.77 SHENGLI JIE, WUHAN, CHINA
  Dovozce + Distributor: VETRO-PLUS a.s., Vocelova 1176, 500 02 Hradec Králové
  Prodejce: ČEVI s.r.o., tř. 1. máje 871, 460 01 Liberec III – Jeřáb , prodejna: Obchodní dům, tř. 1. máje 871, 460 06 Liberec
 • 6dílná sada odlivek 40 ml hruška, zn. BASIC CLASS
  Výrobce/Země původu: WENZHOU HAPPYWARE CO., LTD., 16 F., UNION BUILDING, CHEZHAN ROAD, WENZHOU, CHINA 32500
  Dovozce/ Distributor: VETRO-PLUS a.s., Vocelova 1176, 500 02 Hradec Králové
  Prodejce: TA & Va s.r.o., Haškova 948/28, 460 06 Liberec 6, IČ: 27340708

Od konce minulého roku již počet závadných skleniček, které Ministerstvo zdravotnictví označilo za zdraví nebezpečné, překročil desítku (www.mzcr.cz). Obvykle se jedná o obdobný problém jako u výše uvedených odlivek. Spotřebitelé by si proto měli dávat pozor na skleničky s obrázky, které zasahují do pitného okraje. Často jde o zboží z Číny nebo bez uvedení země původu.

Jak postupovat při otravě? Zásady první pomoci – OTRAVY

Zdroj: MZ ČR

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).