Hlavní navigace

Cyklisté bez přilby riskují nižší odškodnění

15. 4. 2010

Sdílet

Aktuálně.cz: Cyklisté mladší 18 let musejí v České republice používat přilbu již několik let. Helma na hlavách dospělých také nebývá výjimkou, přesto se najdou cyklisté, kteří si užívají vítr ve vlasech.  Čtěte tém: Pivo na kole, je to zločin? Cyklistovi na silnici se netoleruje ani kapka alkoholu. Víte, co vám hrozí na kole „pod vlivem“? A kontroluje vůbec policie cyklisty?

Aktuálně.cz: Cyklisté mladší 18 let musejí v České republice používat přilbu již několik let. Helma na hlavách dospělých také nebývá výjimkou, přesto se najdou cyklisté, kteří si užívají vítr ve vlasech. 

Čtěte tém: Pivo na kole, je to zločin?

Cyklistovi na silnici se netoleruje ani kapka alkoholu. Víte, co vám hrozí na kole „pod vlivem“? A kontroluje vůbec policie cyklisty?

Jenže dospělí cyklisté, kteří nepoužívají přilbu, teď riskují, že po případné nehodě se zraněním hlavy získají od pojišťovny nižší náhradu škody na zdraví. Vyplývá to z průlomového verdiktu Nejvyššího soudu (NS), podle něhož je jízda bez přilby porušením obecné prevenční povinnosti. V modelovém případu vedl tento právní názor ke snížení náhrady o deset procent, ačkoliv zraněný cyklista nehodě nemohl zabránit.

Více se dočtete v článku na Aktuálně.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).