Hlavní navigace

Co si počít, když vás zubař nechce zaregistrovat?

18. 1. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Nemůžete sehnat zubaře? Pomůže pojišťovna i web, kde je pravidelně aktualizován seznam lékařů, kteří nové pacienty do své péče registrují.

Sehnat zubaře – dobrého zubaře, není zrovna snadný úkol. Pokud se vám ve vaší blízkosti nedaří nalézt stomatologa, který přijímá nové pacienty, obraťte se na Českou stomatologickou komoru. Seznam zubních lékařů, kteří přijímají do své péče (registrují) nové pacienty, najdete na jejich webových stránkách Dent.cz. Seznam je průběžně aktualizován podle změn ohlášených zubními lékaři, členěn je podle místa a smluvní pojišťovny.

Zubař vás může odmítnout jen v odůvodněných případech

Lékař uvedený ve zmíněném seznamu by neměl odmítnout zájemce převzít do trvalé péče; v opačném případě by si klient měl vyžádat písemné vyjádření se zdůvodněním odmítnutí. V případě pojišťovny VZP může její pracovník tohoto lékaře kontaktovat a snažit se o nalezení optimálního řešení konkrétního problému. Když z objektivních příčin skutečně není možné, aby lékař nového pacienta zaregistroval, je kompetentní pracovník VZP schopen zanalyzovat situaci v síti a vyhledat jiného, aby byly pojištěnci zajištěny dostupné hrazené služby v oboru stomatologie. Někdy ale „volný“ lékař nemusí být přímo v místě trvalého bydliště pacienta – podle nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb musí být služba zubního lékaře pro pacienta dostupná v rámci dojezdové doby do třiceti pěti minut.

VZP také zdůrazňuje, že poskytnutí neodkladné péče nemůže být pojištěnci odmítnuto. Pojišťovna tuto péči lékaři proplatí i za neregistrovaného pacienta a stejně tak ji proplatí v případě, že s ní lékař nemá smlouvu.

Zdroj: VZP

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).