Názory k článku
Chcete vědět, co se skutečně dává do jogurtů?

Jiří
Jiří (neregistrovaný) ---.krasl.com
26. 4. 2012 8:34 Nový

Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Není to jen mýtus? Jak to mohou posoudit, když není na výběr, žádný neobarvený jahodový jogurt se neprodává? Já bych sáhl raději po nevýrazném neobarveném a věřím, že bych nebyl sám. Rovněž článek nezmiňuje více o aromatech - opravdu by nedochucované jahody nechutnaly? Nebo se přidávají aromata proto, že ty používané jahody jsou mizerné a bez chuti?

zruda
zruda (neregistrovaný) 195.113.191.---
26. 4. 2012 11:56 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Podle mě jednou za čas pustí do světa neobarvenou dávku a sledují, jak se pak zákazníci chovají.

Black Rider aura:79
26. 4. 2012 16:21 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Samozrejme ze zmrazeny jahody nemaj takovou chut jako ty prave trzeny na zahradce... to jednodusse neni mozny at uz sou jakkoli kvalitni. Nehlede na to ze jejich chut musi navic prebit chut samotnyho jogurtu, coz v tak maly koncentraci nedokaze ani ta ze zahradky...

Tonda aura:73
26. 4. 2012 17:12 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Kup si jahody a bílý jogurt a míchej, podle mě pokud to nedáš půl na půl, tak to bude jalový.

Standa
Standa (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
26. 4. 2012 17:50 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

A v tom to je! Takový jogurt je pro výrobce drahý.

Koupím si bílý jogurt, přidám rozmrazené zahradní jahody, pěkně půl na půl. Mám výborný jahodový jogurt skvělé chuti i červené barvy (zmrazení a rozmrazení uvolní šťávu, u čerstvých jahod pomůže rozmačkání). Nevadí mi, že jahody jsou tam nestejnoměrně, a že to není tak červené, jako se řepnou šťávou.

Nesouhlasím s tím, že barvení nemění chuť. Šťáva z červené řepy tomu dává zeleninovou, pro jahody nepřirozenou chuť. Mletí červci (E120) tak chuťově výrazní nejsou, ale stejně to není ono.

A jahodové aroma má k zahradním jahodám na hony daleko. Jeho přídavek naprosto přebije delikátní chuť jahod výraznou chutí „chemického ovoce“.

Pektin nebo želatina sice dá jahodové složce hezky tuhý vzhled, ale společně s aromatem a barvivem také snadno zakryje, že jahod je tam pomálu.

Mary
Mary (neregistrovaný) ---.zone9.bethere.co.uk
26. 4. 2012 18:02 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Ovocne jogurty nekupuju. Co mi ale hodne vadi je, kdyz jsou jogurty ztuzene skrobem. Pokud ma byt jogurt tak zdravy, jak se nam reklamy snazi vymyvat mozky, nema v nich skrob co delat. O barvivech nebo gume guar nemluve.

Mirek_
Mirek_ (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
27. 4. 2012 20:19 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Ono to není o tom, že by jogurt měl být lepší nevýrazně barevný. Ale o tom, že by měl být obarven příslušným množstvím ovoce, a ne barvivem. Proto jsou barviva problém - je to šizení.

Standa
Standa (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
28. 4. 2012 15:57 Nový

Re: Opravdu lidi žádají jogurt s barvivy?

celé vlákno

Dnes není zvykem nazývat věci pravými jmény. „Skvělá cena“, „výhodné rodinné balení 4 kusy“ a nejmrňavějším písmem připsané „přibarveno“ zní uchu spotřebitele (kdysi dávno zvaného „zákazník“) o něco málo lahodněji než slogan „cenu zachováme, ovoce ubereme, kelímky zmenšíme“.

tdvorak
tdvorak (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
26. 4. 2012 14:11 Nový

Jogurty

celé vlákno

Před nějakou dobou jsem přestal kupovat všechny ovocné jogurty a vystačím si v pohodě s bílým jogurtem, do kterého si dám doma vyrobenou jahodovou marmeládu. Chuťově nesrovnatelné a mám jasno v tom, co ovocná přísada obsahuje, v jaké kvalitě bylo ovoce před zpracováním.

.
. (neregistrovaný) 82.142.88.---
9. 5. 2012 13:27 Nový

Re: Jogurty

celé vlákno

Naprosto výstižné. Nejlepší na tom je, že domácí jahodová marmeláda, kde je 75% jahod a 25% želírovacího cukru, vyjde v důsledku na podstatně menší peníz než "prémiová" jahodová marmeláda z krámu, kde je jahod přinejlepším 30%, zbytek jablka a hlavně 50 a více % cukru.

Santiago
Santiago (neregistrovaný) ---.dkm.cz
10. 5. 2012 3:09 Nový

Re: Jogurty

celé vlákno

Marmelada, ktera obsahuje jen 25 % cukru, by mela obsahovat dodatecne konzervanty (casto byvaji soucasti zelirovacich cukru pro pripravu 'light' marmelad s mensim dilem cukru). Do tradicni domaci marmelady se dava cukru cca pulka prave proto, ze v takove koncentraci slouzi sam jako konzervant.

V beznem 'premiovem/extra' dzemu ze supermarketu by melo (alespon podle udavaneho slozeni a evropskych norem) alespon 45 % ovoce - a to daneho typu, u jednoslozkovych, napr. jahodovych, nesmi byt doplneno jablky.

.
. (neregistrovaný) 82.142.88.---
10. 5. 2012 14:02 Nový

Re: Jogurty

celé vlákno

Používám Dr. Oetker želírovací cukr 3:1, čili je možné, že tam nějaký konzervant bude.

Ohledně "běžných prémiových" marmelád stačí, když si přečtete složení a o tom, kolik v nich je jakého ovoce si uděláte obrázek sám. Šel jsem skutečně do kolen, když jsem někde (už nevím přesně kde) viděl extra prémiový džem, který stál asi 80Kč za 20dkg, prostě nehorázné peníze, a ovoce v něm nebyla ani polovina. Přesto však mohl splňovat tu vaší podmínku 45%.

Ostatně dnes jsem si dělal k zrovna k snídani hollandii s tou mou domácí jahodovou. Stačily dvě vrchovaté polévkové lžíce marmelády a jogurt měl nejen skvělou chuť, ale i příjemnou jahodovou barvu, hodně vzdálenou té vyblité na fotce u článku s popisem "bez barviv a aromat".

Pokud tedy firmy potřebují jahodovou směs dobarvovat a dochucovat, aby nebyla vyblitá, pak to něco svědčí o kvalitě použitých jahod a nebo o množství jahod v takové směsi, která nakonec může být škrobovo-cukrová břečka s pár jahodama a hlavně barvivem a aromatem, aby se nedostatek jahod zakryl. Prostě podvody na entou.