Hlavní navigace

Názory k článku Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

 • 16. 7. 2013 23:16

  tomas (neregistrovaný) ---.72.broadband13.iol.cz

  Mám takový dojem, že tyhle rady, jak odstranit klíště, nejsou zrovna ideální. Rozhodně netočit a předtím bych ho raději usmrtil nějakým paralyzujícím přípravkem. Sice to už není postup ryze přírodní, ale klíště je převit, tady bych neexperimentoval.
  Spíš by se hodilo, jak mu předejít, tedy třeba napsat, co obsahuje vitamín B, kromě piva, kvasnic a B-komplexu :-)

 • 23. 8. 2013 15:08

  Simona Procházková (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  S tím klíštětem je to tak, že když ho ještě napité nastříkáme dezinfekcí nebo potřeme olejem, tak ono (jednoduše řečeno) vyzvrátí do kůže své jedy, což není vůbec dobré...

 • 13. 5. 2015 16:59

  daneba (neregistrovaný) 91.199.207.---

  už 30 let a pořád se divím, jaké bludy se o vytahování klíštěte pořád opakují!!!
  Chce to po návratu z přírody (hlavně ve styku s vyšší travou a keři) ihned se celí prohlédnout a v případě nalezeného klíštěte, vytáhnout ho pokud možno celé, ale hlavně co nejrychleji!!! Jakýmkoliv způsobem, ale hned! Zapomeňte na točení na kteroukoliv stranu nebo zakapání čímkoliv! Klidně vyškubněte nebo vyškrábněte - ne nehty, mohla by se vám tekutina z něj dostat pod ně. Potom ranku teprve ošetřete dezinfekcí a klíště zlikvidujte tak, aby už nikdo nemohl přijít do styku s jeho tekutinami. Nakažených je jen část, ale tady se vyplatí opatrnost.
  Na pověry typu zakapání olejem a kroucení jsem totiž doplatila.
  Příznaky encefalitidy mohou být docela zavádějící. Důležitý je interval asi 1 - 4 týdny po přisátí klíštěte.
  V nemocnici jsem se setkala s 18ti letou dívkou, které na výletě se školou bylo špatně od žaludku a bolela ji hlava. Já měla 12 hodin teploty až ke 40ti °C a hlava mi třeštila k prasknutí - pak najednou nic. Jen díky mé zvědavosti a pečlivosti obvodní lékařky jsem v nemocnici strávila jen 14 dní a půl roku v neschopnosti. Ta dívka na tom byla hůř, měla nález ve vzorku z míchy i na srdci a s jejím sportem (reprezentačně) byl doživotně konec. Přesto do lesa chodím ráda :-) .